همشهری آنلاین/ ناسا هنوز تاریخی برای پرتاب آرتمیس ۱ به کره ماه را مشخص نکرده است. سه پرتاب اخیر این راکت لغو شد و هم اکنون نگرانی‌های زیادی نسبت به اینکه آرتمیس ۱ به دلیل بروز مشکلات جدی هیچگاه پرتاب نشود، وجود دارد.

 به نقل از روزنامه سان، ریچارد اسپید که مدت‌هاست برنامه پرتاب راکت‌ها به فضا را دنبال می‌کند، در گفت و گویی بر این نکته تاکید کرد که محدودیت‌ها و اضطرار زمانی برای پرتاب این راکت سیستم فضایی وجود دارد. در صورتی که آژانس فضایی آمریکا پرتاب آرتمیس را به تعویق بیاندازد این مساله می‌تواند به فاجعه منجر شود.
اسپید افزود: «سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS) از اجزای باقی مانده از برنامه شاتل فضایی  از جمله موتورها و بخش‌های تقویت کننده استفاده کرده بود که این مساله باید باعث صرفه‌جویی در زمان و پردازش ساده می‌شد. اما هیچ یک از این اتفاقات رخ نداده و برنامه‌های آرتمیس یک سال تاخیر دارد و پرتاب این راکت گرفتار مسائلی نظیر نشتی در زمان پرتاب شده است.»

این تحلیل‌گر ادامه داد: «تصمیم به انتقال موشک به ساختمان مونتاژ، با توجه به وضعیت آب و هوایی، تصمیم درستی بود، اما به این معنی خواهد بود که پرتاب این راکت فضایی در اوایل اکتبر و به احتمال زیاد ماه نوامبر انجام نخواهد شد.»
او افزود: «تاخیرهای مداوم، باعث بروز مشکل جدی می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به این مساله اشاره کرد که اولین بخش از تقویت‌کننده‌های موشک جامد دوقلو که در نوامبر ۲۰۲۰ روی هم چیده شده بود، نمی‌تواند به طور نامحدود در همین وضعیت بماند. همچنین این مشکل وجود دارد که نمی‌توان مرحله اصلی سیستم پرتاب فضایی ناسا را با سوخت‌های برودتی، به طور نامحدود پر و تخلیه کرد.»
آرتمیس ۱ قرار نیست با سرنشین به فضا پرتاب شود، اما باید در اطراف ماه بچرخد تا سه جز کلیدی آن برای ماموریت‌های آینده آزمایش شود. در جریان این پرتاب قرار است سیستم پرتاب فضایی ناسا، فضاپیمای اوریون و قسمتی از فضاپیما که متعلق به بخش خدمات اروپایی (ESM) است، تست شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar