ایسنا/ ماموریت سرنشین‌دار "کرو۵" برای پرتاب در روز چهارشنبه آماده می‌شود.

 به نقل از اسپیس، سخت‌افزاری که ماموریت بعدی شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) را برای ناسا به پرواز در خواهد آورد، آماده بلند شدن است.

ماموریت "کرو۵"(Crew-5) قرار است در روز چهارشنبه پنجم اکتبر از سکوی پرتاب "39A" در "مرکز فضایی کندی"(KSC) ناسا در فلوریدا پرتاب شود.

گروه این ماموریت در روزهای اخیر مشغول بررسی بوده‌اند. روز شنبه اول اکتبر، چهار فضانورد کرو۵ شامل "نیکول مان"(Nicole Mann) و "جاش کاسادا"(Josh Cassada) از ناسا، "کویچی واکاتای"(Koichi Wakata)، فضانورد ژاپنی و "آنا کیکینا"(Anna Kikina)، فضانورد روسی از "مرکز فضایی جانسون"(JSC) ناسا در هیوستون به مرکز فضایی کندی رسیدند.

در همان روز، موشک "فالکون۹"(Falcon 9) و کپسول "دراگون"(Dragon) که با کرو۵ پرواز خواهند کرد، از مرکز پردازش اسپیس ایکس در مرکز فضایی کندی، به سکوی پرتاب 39A فرستاده شد. فالکون ۹ طبق استانداردهای اسپیس ایکس، کاملا سفید است. این شرکت متعلق به "ایلان ماسک"(Elon Musk) به خاطر تقویت‌کننده‌های فرود و پرواز معروف است. کرو۵ نخستین ماموریت برای مرحله نخست فالکون۹ خواهد بود.

اسپیس ایکس روز یکشنبه دوم اکتبر، آزمایش موسوم به "static fire" فالکون۹ را انجام داد و ۹ موتور "مرلین"(Merlin) مرحله نخست آن را برای مدت کوتاهی طی یک آزمایش استاندارد قبل از پرواز روشن کرد. اسپیس ایکس از طریق توییتر گفت که اسپیس ایکس، ناسا و فضانوردان کرو۵ روز یکشنبه، تمرین کامل فعالیت‌های روز پرتاب را به پایان رساندند.

کرو۵، مان، کاسادا، واکاتا و کیکینا را برای اقامت پنج ماهه به "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) می‌فرستد. این ماموریت به طرق مختلفی تاریخ‌ساز خواهد شد. به عنوان مثال، کیکینا نخستین فضانوردی خواهد بود که در یک ماموریت اسپیس ایکس به مدار زمین پرواز می‌کند و مان، نخستین زن بومی آمریکا خواهد بود که به مرز نهایی می‌رسد.

ناسا و اسپیس ایکس، سوم اکتبر را برای بلند شدن کرو۵ هدف قرار داده بودند اما "طوفان یان"(Hurricane Ian) همه چیز را دو روز به تعویق انداخت.

تاثیر طوفان بر جدول زمانی مأموریت ماه "آرتمیس۱"(Artemis 1) ناسا بسیار چشمگیرتر بود. ناسا ۲۷ سپتامبر را برای پرتاب آرتمیس۱ هدف قرار داده بود تا از سکوی پرتاب 39B در مرکز فضایی کندی بلند شود اما گروه آرتمیس۱ هفته گذشته آن را از روی سکو پایین آوردند تا از آن در برابر طوفان یان محافظت کنند و اکنون در انتظار راه‌اندازی در اواسط نوامبر هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar