سیناپرس/ دانشمندان اعلام کردند که توانسته اند نوع جدیدی از سلول های انسانی را در آزمایشگاه ایجاد کنند که این سلول های جدید می توانند به مطالعه رشد اولیه جنین انسان کمک کنند.
دانشمندان قبلاً مدل‌ های سلول ‌های بنیادی را برای انواع سلول ‌های جنینی و خارج جنینی ایجاد کرده ‌اند تا رشد انسان را در یک ظرف بررسی کنند.
اخیرا زیست شناسان سلول های بنیادی KU Leuven توانستند با استفاده از سلول های بنیادی نوع جدیدی از سلول های انسانی را در آزمایشگاه به وجود آورند. این سلول ها به انسان بسیار نزدیک تر از سایر همتایان جنینی اولیه انسان است که در طبیعت یافت می شوند.
این تیم تحقیقاتی اولین مدل از این نوع سلول را برای نوع خاصی از سلول های جنین انسان ارائه کرده است که با عنوان سلول های مزودرم خارج جنینی شناخته می شوند. این سلول ‌ها به تشکیل بند ناف اولیه کمک کرده و اولین خون را در جنین تولید و به حفظ جنین در جفت آینده کمک می ‌کنند.
پروفسور وینسنت پاسکه (Vincent Pasque) یکی از پژوهشگران این مطالعات گفت: در انسان، این نوع سلول در مراحل رشد زودتر از جنین موش ظاهر می شود و ممکن است تفاوت های مهم دیگری بین گونه ها وجود داشته باشد.
او می افزاید: با اینکه این تحقیقات بسیار مهم است اما تحقیقات روی موش ‌ها ممکن است پاسخ ‌هایی را که در مورد انسان‌ ها نیز صدق می ‌کند به ما ندهد.

در این مطالعه، دانشمندان از سلول ‌های بنیادی انسانی که هنوز هم می ‌تواند به سلول ‌های جنینی مختلف تمایز یابند، برای ایجاد سلول ‌های مدل خود استفاده کردند. سلول های جدید یک مدل مفید برای آن نوع سلول خاص هستند، زیرا با همتایان طبیعی خود در جنین انسان مطابقت دارند.
پاسکه در پایان خاطرنشان کرد: این دستاورد اتفاق بزرگی است و ما بسیار هیجان ‌زده هستیم، زیرا اکنون می ‌توانیم فرآیندهایی را مطالعه کنیم که معمولاً در طول تکامل غیرقابل دسترس می‌ مانند. این مدل ما را قادر می ‌سازد تا بفهمیم سلول ‌های مزودرم خارج جنینی از کجا آمده ‌اند.
در بلندمدت،  امیدواریم که ایجاد این مدل چالش ‌های پزشکی مانند مشکلات باروری، سقط جنین و اختلالات رشدی را نیز روشن کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar