سیناپرس/ سیستم‌های هوش مصنوعی انسان‌ها را در بسیاری از چالش ها مانند شطرنج، شکست می دهند. اما ماشین ‌ها هنوز در درک برخی از قوانین اساسی در مورد دنیای فیزیکی ضعف داشته و نمی توانند مانند انسان فکر کنند.

 هوش مصنوعی از یک سو می تواند نوابغ شطرنج را شکست داده و از سوی دیگر هنوز نمی توانند کارهایی را که یک نوزاد ۳ ماهه انجام می دهد، انجام دهند. به گفته کارشناسان، وقتی صحبت از فیزیک شهودی به میان می ‌آید، نوزادان به مراتب قابلیت های بیشتری از قوی ترین رایانه ها دارند.

طی مطالعات جدید، تیمی از محققان در شرکت هوش مصنوعی DeepMind  رایانه‌ هایی را برای شکست دادن انسان ‌ها در حوزه های مختلف توانمندی آموزش داده و به یک سیستم یادگیری ماشینی هسته‌ های دانشی در مورد فیزیک بصری ساخته شده آموخت. در حقیقت به این سیستم هوش مصنوعی، مواردی شبیه به آنچه ممکن است یک نوزاد درک کند، ارایه شده است.

 این سیستم هوش مصنوعی پس از تماشای تنها ۲۸ ساعت ویدیوی آموزشی و نشان دادن چیزهایی مانند چرخیدن توپ و فرو ریختن بلوک، زمانی که چیزی غیرممکن از نظر فیزیکی را مشاهده کرد، از خود حس غافلگیری بروز داد در حالی که همتایان این سیستم که از نوزادان الگوبرداری نکرده بودند، این مساله را تشخیص ندادند.
این تحقیق گامی بلند در جهت ایجاد سیستم‌ های یادگیری ماشینی برای ساخت فناوری های کارآمدتر است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar