ایسنا/ آدام اسمیت، مدیر رسانه‌ای آکادمی نوبل مصاحبه‌ای تلفنی با مورتن ملدال از برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۲ انجام داده است. ملدال در این مصاحبه از احساسش نسبت به شیمی آلی و واکنشش به شنیدن خبر برنده شدن نوبل سخن می‌گوید.

به نقل از وبسایت رسمی جایزه نوبل، ملدال در این مصاحبه توضیح می‌دهد که چگونه شیمی را راهی برای توصیف واقعیت می‌بیند. او می‌گوید، این زمینه‌ای است که باید برای جوانان جذاب باشد، زیرا درک اینکه چگونه همه چیز کار می‌کند تجربه‌ای بسیار چالش‌برانگیز و در عین حال بسیار ارزشمند است. او از بی پایان بودن این مسیر می‌گوید و می‌افزاید: ما تنها در آغاز راه درک شیمی آلی هستیم.

آدام اسمیت: سلام. من آدام اسمیت از وبسایت جایزه نوبل هستم. خیلی خیلی تبریک میگویم.

مورتن ملدال: خیلی ممنون. اصلا انتظارش را نداشتم. واقعاً شگفت‌زده شدم.

اسمیت: البته که همینطور است. به عنوان سوال اول، این خبر چگونه به شما رسید؟

ملدال: صبح امروز از سوی کمیته نوبل با من تماس گرفتند و برای کسب این جایزه همراه با کارولین برتوزی که از مدت‌ها قبل می‌شناسمش، و همچنین بری شارپلس که چند بار با او ملاقات کردم، تبریک گفتند.

اسمیت: بسیار خوب. اولین اقدام یا واکنش شما پس از شنیدن این خبر چه بود؟

ملدال: کاملاً غافلگیر شدم، تحقیقات زیادی وجود دارد که در حال انجام است، بسیار هیجان انگیز است، و گاهی اوقات جرقه‌ای زده می‌شود و شما به یک ایده بسیار خوب دست می‌یابید. ایده‌ای که می‌تواند به آسان‌تر شدن تحقیقات بسیاری از افراد کمک کند و این چیزی است که اتفاق افتاد. این چیزی است که برای من اتفاق افتاد. این یک کشف غیر مترقبه‌ بود. ما با تجزیه و تحلیل نتایج‌مان متوجه شدیم که اتفاق عجیبی در جریان است و این بسیار مفید بود.

اسمیت: درست است. شیمی کلیک به سهولت انجام واکنش‌ها کمک می‌کند.

ملدال: بله. هنگامی که واکنش‌های آلی کاملاً جدیدی دارید، می‌توانید عرصه را کاملاً تغییر دهید. و این همان چیزی است که در این مورد اتفاق افتاد.

اسمیت: آیا این شگفت‌انگیز نیست که با وجود تمام فعالیت‌هایی که در شیمی آلی انجام می‌شود، واکنش‌های آلی جدید همچنان به وقوع می‌پیوندند؟

ملدال: بله، زیرا واقعیت بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما به عنوان شیمیدان می‌توانیم تصور کنیم، و چیزهای جدیدی همیشه به وجود می‌آیند، و این موضوع برای همیشه ادامه خواهد داشت. من فکر می‌کنم هیچ راهی وجود ندارد که ما روزی همه چیز را بدانیم. پیچیدگی شیمی آلی، که در پیچیدگی زندگی نیز منعکس شده است، بسیار بسیار زیاد است. فکر می‌کنم ما در آغاز مسیر درک خود از شیمی آلی قرار داریم.

اسمیت: کشف چنین جهان ناشناخته‌ای بسیار شگفت انگیز است. آیا این دلیلی است که هر روز صبح شما را به سمت آزمایشگاه می‌برد؟

ملدال: بله، در واقع همینطور است. من روی چیزی کار می‌کنم که به نظرم در حال حاضر بسیار هیجان انگیز است. همچنین موارد جدید، و من فکر می‌کنم هرکس که به شیمی علاقه دارد و روی آن کار می‌کند جایزه دریافت خواهد کرد زیرا این رشته بسیار جالب است. این رشته در واقع حقیقت ما را توصیف می‌کند.

اسمیت: نکته بسیار خوبی است، زیرا مردم به طور کلی گاهی به شیمی نگاهی کمی منفی دارند. آنها نگران تأثیر مواد شیمیایی هستند.

ملدال: بله.

اسمیت: اما توصیف آن به‌ عنوان راهی برای کاوش در حقیقت ما، نمایی کاملاً متفاوت به آن می‌دهد.

ملدال:  بله، و در واقع به این دلیل است که دو علم بنیادی وجود دارد که شیمی و فیزیک است. زیرا شیمی و فیزیک، هر آنچه که در هرجا رخ می‌دهد را توصیف می‌کنند. اگرچه سایر رشته‌های علوم مانند زیست‌شناسی و غیره بسیار جالب هستند و برای درک ما از زندگی ضروری‌اند اما درکی بنیادین از واقعیت مانند شیمی ارائه نمی‌کنند.

اسمیت: وقتی شما چیزی را توسعه دادید که در بیانیه مطبوعاتی این جایزه به عنوان "جواهری در تاج شیمی کلیک" توصیف می‌شود و آن را با همکاری بری شارپلس البته با فعالیت‌ به صورت مستقل کشف کردید، می‌دانستید که این یک کشف کاملاً پیشگامانه است؟

ملدال: بله، زیرا ما واکنش‌هایی را به انجام رساندیم که قرار نبود امکان‌پذیر باشند. به عنوان مثال، کلریدهای اسیدی بسیار واکنش‌پذیر را برداشتیم و واکنشی انجام دادیم، سپس آن دسته‌ای که آزید(azide) در آنها بود با دسته‌ای که آلکین‌(alkane) داشتند واکنش دادند، در حالی که کلریدهای اسیدی بسیار واکنش‌پذیر دست نخورده باقی ماندند. ما بلافاصله فهمیدیم که این روش پتانسیل زیادی دارد.

اسمیت: یکی از مواردی که شیمی کلیک را بسیار خاص می‌کند این است که می‌تواند در حالی اتفاق بیفتد که سایر گروه‌های واکنش‌گر در همان اطراف هستند، اما تحت تأثیر واکنش قرار نمی‌گیرند.

ملدال: بله، و من باید در این زمینه، از دانشجوی دکترا، کریستین تورنو، که روی این پروژه کار کرده و در این کشف بسیار نقش داشته تشکر کنم.

اسمیت: به جوانانی که به شیمی به عنوان یک شغل فکر می‌کنند چه می‌گویید؟

ملدال:  من می‌توانم بگویم این یک رشته بسیار جالب است، زیرا اگزیستانسیالیسم(هستی‌گرایی) زیادی در آن وجود دارد، بنابراین درک اینکه چگونه همه چیز کار می‌کند، تجربه‌ای بسیار چالش برانگیز اما در عین حال بسیار ارزشمند خواهد بود.

اسمیت: بسیار عالی. بیایید امیدوار باشیم که این جایزه افراد بیشتری را برای ورود به این عرصه تشویق کند. بسیار دلگرم کننده است که این جایزه برندگان زن و مرد را متحد می‌کند.

ملدال: بله، بله این خیلی خوب است. من کارولین را برای مدت طولانی می‌شناسم و او یک محقق فوق‌العاده است.

اسمیت: چه چیزی او را به عنوان یک محقق خاص می‌کند؟

ملدال: او دانش گسترده‌ای از شیمی و زیست شناسی دارد و می‌داند چگونه از دانش شیمیایی خود به روشی بسیار عالی در درک زیست شناسی استفاده کند.

اسمیت: صحبت کردن با شما بسیار لذت بخش بود، بسیار سپاسگزارم، و تبریک می‌گویم.

ملدال: خیلی ممنون. آدام. خدانگهدار

اسمیت: خداحافظ.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar