سیناپرس/ توسعه مستمر بخش فناورانه، صنعت را قادر به ادغام با پزشکی به منظور ایجاد روش های جدید یکپارچه، قابل اعتماد و کارآمد برای ارائه مراقبت های بهداشتی با کیفیت کرده است. یکی از روندهای جاری ، استفاده پیشنهادی از هوش مصنوعی (AI) در افزایش و گسترش اثربخشی متخصص قلب است.
 قلب و عروق رشته وسیعی است که بر تعداد زیادی از بیماری ها به طور خاص با قلب، سیستم گردش خون و عملکردهای آن سر و کار دارد.
به این ترتیب، علائم و ویژگی های تشخیصی مشابهی ممکن است در یک فرد وجود داشته باشد که تشخیص آسان مشکل واقعی مربوط به قلب را برای پزشک دشوار می کند. در نتیجه، استفاده از هوش مصنوعی با هدف رهایی پزشکان از این مانع و گسترش کیفیت بهتر به بیماران است.
نتایج آزمایش‌های غربالگری مانند اکوکاردیوگرام، MRI یا سی‌تی اسکن مدت‌هاست که برای تجزیه و تحلیل با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌تر در زمینه فناوری پیشنهاد شده‌اند. به این ترتیب، در حالی که هوش مصنوعی هنوز به طور گسترده در عمل بالینی استفاده نمی شود، به عنوان آینده مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته می شود.
این به این دلیل است که هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی امکان اندازه گیری دقیق عملکرد و تشخیص بیمار را از ابتدا تا انتهای فرآیند درمانی فراهم می کند. به طور خاص، استفاده از هوش مصنوعی در قلب و عروق با هدف تمرکز بر تحقیق و توسعه، عملکرد بالینی و سلامت جمعیت است.
فناوری‌های هوش مصنوعی که به عنوان مکانیزمی همه‌جانبه در مراقبت‌های بهداشتی قلب ایجاد شده‌اند، الگوریتم‌های پیچیده‌ای را در تعیین مراحل مربوطه مورد نیاز برای تشخیص و درمان موفق ترکیب می‌کنند.
نقش هوش مصنوعی به طور خاص به شناسایی درمان‌های دارویی جدید، طبقه‌بندی یا آمار بیماری‌ها، نظارت و تشخیص از راه دور مستمر، ادغام داده‌های چند omic، و گسترش اثربخشی و کارایی پزشک گسترش می‌یابد.
محققان، مهندسان و دانشمندان پزشکی به ظاهر در حال ارزیابی استفاده از هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل ژنوم و محیطی به ویژه برای بیماران قلبی هستند.
یک مثال خاص از استفاده از معاینه مصنوعی در قلب و عروق، مطالعه تجربی داوز و همکارانش بر روی بیماران قلبی است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.
محققان از الگوریتم‌های مبتنی بر MRI قلبی همراه با الگوی حرکت سیستولیک قلب سه بعدی برای پیش‌بینی دقیق نتایج سلامت بیماران مبتلا به فشار خون ریوی استفاده کردند و آزمایش موفقیت آمیز بود و این فناوری قادر بود 30000 نقطه را در فعالیت قلبی 250 بیمار جمع آوری کند.
با موفقیت مطالعه فوق الذکر و همچنین نوید سایر تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی، به نظر می رسد قلب و عروق به سمت یک عمل فناورانه تر حرکت می کند.

مسائل و چالش ها
موضوع اصلی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در قلب و عروق، یا در هر زمینه پزشکی در این زمینه، مسائل اخلاقی است که به وجود می آورد. پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی قبل از انجام عمل خود به سوگند بقراط سوگند یاد می کنند وعده ای که بهترین تلاش خود را برای رفاه و بهبود بیماران خود انجام می دهند. بسیاری از پزشکان استدلال کرده اند که استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی این سوگند را می شکند زیرا بیماران از نظر فنی تحت مراقبت ماشین ها هستند تا پزشکان.
علاوه بر این، از آنجایی که ماشین‌ها ممکن است دچار مشکل شوند، ایمنی بیماران نیز همیشه در خط است. به این ترتیب، در حالی که پزشکان نوید فناوری مصنوعی را می بینند، در مورد استفاده، ایمنی و مناسب بودن آن در عمل پزشکی نیز به شدت محدود هستند.
مسائل و چالش‌هایی که نوآوری‌های فن‌آوری در قلب و عروق با آن‌ها روبرو هستند، توسط تحقیقات کنونی که هدف آن دسترسی آسان و در دسترس همگان به هوش مصنوعی است، غلبه کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، پروژه های مختلفی در حال حاضر در دست مطالعه هستند.
به عنوان مثال، استفاده از فناوری هوش مصنوعی پوشیدنی با هدف ایجاد مکانیزمی است که توسط آن بیماران و پزشکان می توانند به راحتی به فعالیت های قلبی از راه دور دسترسی داشته باشند و آن ها را نظارت کنند.
یک ابزار ایده آل برای نظارت، فناوری هوش مصنوعی پوشیدنی به روز رسانی، نظارت و ارزیابی در زمان واقعی را تضمین می کند.
جهت دیگر قلب و عروق در فناوری هوش مصنوعی، استفاده از فناوری برای ثبت و اعتبارسنجی داده های تجربی برای تجزیه و تحلیل بیشتر علائم، نشانگرهای زیستی و اثربخشی درمان است.
با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، محققان قلب و عروق به دنبال ساده سازی و گسترش دامنه دانش در این زمینه برای مراقبت از بیمار و نتایج درمانی بهتر هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar