ایسنا/ معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و رئیس جمهور فرانسه با هم به تماشای آخرین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از دو کهکشان در حال ادغام نشستند.

  به نقل از سی‌ان‌ان، بی‌نظمی دو کهکشان در حال ادغام در آخرین تصویری که تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت کرده، به زیبایی می‌درخشد.

امانوئل مکرون(Emmanuel Macron)، رئیس جمهور فرانسه و کامالا هریس(Kamala Harris)، معاون رئیس جمهور آمریکا در جریان بازدید از مقر ناسا در واشنگتن در روز چهارشنبه به تماشای تصویر جدید وب و همچنین ترکیبی جدید از ستون‌های آفرینش که توسط این رصدخانه فضایی ثبت شده بود، نشستند.

تلسکوپ جیمز وب، به گونه‌ای طراحی شده که بتواند کهکشان‌های کم نور و دور و جهان‌های دیگر را رصد کند. این تلسکوپ فضایی، یک ماموریت بین المللی میان ناسا و شرکای آن یعنی آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.

این دو کهکشان که با نام "II ZW ۹۶" شناخته می‌شوند در فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی دلفین قرار دارند. نقاط روشن نور در پس‌زمینه‌ی این تصویر نشانگر کهکشان‌های دوردست دیگر است.

ظاهر چرخشی دو کهکشان زمانی ایجاد شد که آنها شروع به ادغام کردند و این فرآیند ظاهر واحد آنها را تغییر داد. ادغام کهکشانی زمانی رخ می‌دهد که دو یا چند کهکشان در فضا با هم برخورد می‌کنند.

کهکشان‌های مادون قرمز درخشان

نواحی درخشانی که محل تولد ستاره‌ها هستند در مرکز تصویر می‌درخشد و بازوهای مارپیچی پایین کهکشان به دلیل کشش گرانشی ناشی از ادغام پیچ خورده است.

ستاره‌ها زمانی شکل می‌گیرند که ابرهای گاز و غبار در داخل کهکشان‌ها فرو بریزد. وقتی کهکشان‌ها با هم ادغام می‌شوند، ستاره‌های بیشتری متولد می‌شوند و ستاره‌شناسان به دنبال یافتن علت این پدیده هستند.

نواحی درخشانی که محل تولد ستاره‌ها هستند مورد توجه منجمانی که از جیمز وب استفاده می‌کنند، قرار گرفته است زیرا این نواحی زمانی که در طیف مادون قرمز رصد می‌شوند، درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

نور مادون قرمز برای چشم انسان نامرئی است اما قابلیت‌های وب به آن اجازه می‌دهد تا بخش‌های دیده نشده‌ای از جهان را رصد کند.

برای ثبت این تصویر از دوربین مادون قرمز نزدیک وب و ابزار مادون قرمز میانی استفاده شد.

اخترشناسان از این تلسکوپ فضایی برای مطالعه چگونگی تکامل کهکشان‌ها و اینکه چرا کهکشان‌های فروسرخ نورانی مانند "II ZW ۹۶" در نور فروسرخ می‌درخشند و به درخشندگی بیش از ۱۰۰ میلیارد برابر خورشید ما می‌رسند، استفاده می‌کنند.

محققان ابزارهای وب را بر روی کهکشان‌های در حال ادغام از جمله  "II ZW ۹۶" متمرکز کرده‌اند، تا به تشخیص دقیق جزئیات آن‌ها بپردازند و آن‌ها را با تصاویری که پیش از این توسط تلسکوپ‌های زمینی و تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده بود، مقایسه کنند. با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد، رصد کهکشان‌ها می‌تواند تصویر کامل‌تری از چگونگی تغییر کهکشان‌ها در طول زمان فراهم کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد و پس از گذشت چندین ماه به مدار مورد نظر خود در نقطه‌ی لاگرانژ ۲، جایی در مدار خورشید و در فاصله‌ی ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین رسید. این تلسکوپ پس از آن چندین ماه را صرف پیکربندی و آماده‌سازی ابزارهای خود کرد و در نهایت اولین تصاویر را در روز ۲۱ تیر ۱۴۰۱ منتشر کرد.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar