ایسنا/ ۳ فضانورد چینی ماموریت شنژو ۱۴(Shenzhou ۱۴) که بر تکمیل ایستگاه فضایی تیانگونگ چین نظارت داشتند، قرار است امروز یکشنبه در صحرای گوبی واقع در منطقه خودمختار مغولستان داخلی فرود بیایند.

 به نقل از اسپیس، سه فضانوردی که شش ماه را برای ساخت ایستگاه فضایی جدید چین در فضا سپری کردند، آماده بازگشت به خانه هستند.

چن دونگ(Chen Dong)، لیو یانگ(Liu Yang) و کای ژوژه(Cai Xuzhe) قرار است امروز یکشنبه چهارم دسامبر ایستگاه فضایی تیانگونگ(Tiangong) را ترک کنند و همین امروز با فضاپیمای شنژو ۱۴ وارد جو زمین شوند.

خدمه این ماموریت قرار است حوالی ساعت ۷:۱۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۰:۱۰ به وقت پکن و ۱۵:۴۰ به وقت ایران) در کپسول ورود مجدد خود در صحرای گوبی در نزدیکی مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان(Jiuquan) واقع در مغولستان داخلی فرود بیایند.

گفتنی است یک پنجره پشتیبان ۹۰ دقیقه‌ای برای این فرود در نظر گرفته شده که معادل پیمودن یک دور به دور زمین است.

رسانه‌های چین گزارش کرده‌اند که خدمه زمینی، تمرینات امداد و نجات و بازیابی را در روز پنجشنبه اول دسامبر برای آماده شدن برای این فرود به پایان رسانده‌اند.

ماموریت شنژو ۱۴ در تاریخ پنجم ژوئن برای تکمیل ماژول مرکزی ایستگاه فضایی تیانهه(Tianhe) با موشک لانگ مارچ تو اف(Long March ۲F) از مرکز پرتاب فضایی جیوکوان به فضا پرتاب شد و بر ورود دو ماژول جدید در مدار زمین نظارت کرد و به تکمیل شکل شبیه به حرف انگلیسی T ایستگاه فضایی تیانگونگ کمک کرد.

آنها همچنین در تاریخ ۲۹ نوامبر از خدمه ماموریت "شنژو ۱۵" استقبال کردند، در حالی که این اولین باری بود که چین همزمان شش فضانورد در فضا داشت.

چین قصد داشت تا پایان سال ۲۰۲۲ ساخت ایستگاه فضایی خود را در مدار به پایان برساند که اکنون به این مهم دست یافته است.

در مجموع شش ماموریت برای امسال برنامه‌ریزی شده بود. اکنون پس از تکمیل "تیانگونگ"، این ایستگاه دارای سه بخش است که ماژول اصلی آن دارای دو آزمایشگاه فضایی بزرگ به وزن حدود ۷۰ تن است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar