گجت نیوز/ نبوغ یا Ingenuity، سی و پنجمین پرواز خود در آسمان مریخ را با یک رکوردشکنی به پایان رساند؛ این هلیکوپتر مریخی ناسا، 14 متر از سطح سیاره سرخ فاصله گرفت.
 
نزدیک به دو سال پیش، هلیکوپتر مریخی ناسا همراه با کاوشگر استقامت (Perseverance) در دهانه جزرو مریخ فرود آمد تا نشان دهد که پرواز در اتمسفر رقیق سیاره، امکان‌پذیر است.

یکشنبه گذشته، نبوغ (Ingenuity) رکورد پرواز خود را جابه‌جا کرد و 14 متر از سطح مریخ بالاتر رفت. بیشترین ارتفاع پرواز این بالگرد قبل از پرواز سی و پنجم، 12 متر بود.

پرواز اخیر نبوغ، دومین پرواز آن پس از یک آپدیت نرم افزاری عمده محسوب می‌شود. این بروزرسانی که چند هفته زمان برد، دو قابلیت مهم جدید به هلیکوپتر داد: اجتناب از فرودهای مخاطره‌آمیز و استفاده از نقشه دیجیتال ارتفاعات برای مسیریابی بهتر!

این پرواز که ۱۵ متر مسافت افقی را پوشش داد، ۵۲ ثانیه طول کشید تا نبوغ در پایان ۳۵ مرحله پرواز، ۷۴۰۷ متر را در مدت ۵۹.۹ دقیقه پیموده باشد.


در ابتدا، ناسا ماموریت یک ماهه برای این هلیکوپتر تعیین کرده بود؛ ولی خیلی زود، ماموریت آن را تمدید کرد تا به پروازهای خود در مریخ ادامه دهد. حالا این هلیکوپتر مریخی با انجام پروازهای شناسایی، کاوشگر استقامت را پشتیبانی می‌کند.


استقامت، درون دهانه 45 کیلومتری جزرو (Jezero Crater)، در جستجوی نشانه‌های حیات باستانی است؛ جایی که چند میلیارد سال قبل، از یک دریاچه و دلتای رودخانه میزبانی می‌کرد. این مریخ نورد، همچنین نمونه‌هایی را جمع‌آوری می‌کند که در قالب پروژه مشترک ناسا با آژانس هوایی اروپا، به زمین بازگردانده و آزمایش خواهند شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar