گجت نیوز/ یک جوینده فلز در بلژیک به‌تازگی موفق به یافتن یک شی برنزی اسرارآمیز شده که احتمالا بخش از یک جسم ۱۲ وجهی رومی است و قدمتی ۱۶۰۰ ساله دارد.
در دویست سال گذشته بیش از صد شی دوازده وجهی اسرارآمیز که اندازه‌ای نزدیک به یک توپ بیسبال داشته و حفره‌هایی در هر سمت آن‌ها قابل مشاهده بود در شمال اروپا پیدا شده‌اند. با این حال هنوز کسی به‌طور دقیق از کاربرد آن‌ها اطلاعی ندارد.‌

این جسم های ۱۲ وجهی رومی چه استفاده‌هایی داشته‌اند؟

گوییدو کریمرز، متصدی هتل گالو رومن در بلژیک، چندین فرضیه مختلف برای موارد استفاده از اجسام دوازده وجهی را برشمرده است. از جمله این فرضیه‌ها می‌توان به تقویم، وسیله اندازه‌گیری زمین، استفاده‌های تجملاتی به عنوان نوک عصا و… اشاره کرد.

با این وجود، برخی دیگر از باستان‌شناسان، استفاده‌های غیررسمی‌تری مثل جادوگری، پیش‌بینی آینده و… را به‌عنوان استفاده‌های کلیدی این جسم ۱۲ وجهی رومی اعلام کرده‌اند.

شیء جدید یافت‌شده که شخصا توسط یابنده آن به موزه گالو رومن تحویل داده شده است، تنها یک گوشه از دوازده وجهی اصلی را شامل می‌شود و اندازه‌ای تقریبا پنج سانتیمتری دارد.

کشف یک شی۱۲ وجهی عجیب باستانی با کاربردی نامعلوم / عکس

این نمونه مطابقتی کامل با ۱۲ وجهی رومی یافت شده در سال ۱۹۳۹ توسط باستان‌شناسان موزه گالو رومن دارد و از ماه فوریه سال ۲۰۲۳، در کنار آن به نمایش گذاشته خواهد شد. نمونه کشف شده قبلی در نزدیکی دیواره‌های شهر باستانی رومی، خارج از شهر تانگرن بلژیک پیدا شده بود.

باستان‌شناسان هنوز نتوانسته‌اند به‌طور دقیق کاربرد این اجرام هندسی متقارن را کشف کرده یا حتی هیچ‌گونه سند مکتوبی مبنی بر استفاده از آن‌ها را پیدا کنند.

این احتمال وجود دارد که این اشیا برای استفاده‌های مانند پیش‌بینی آینده که در دوره روم باستان محبوب بود، اما در دوره مسیحیان ممنوع شد، مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. کریمرز همچنین دلیل یافت نشدن هیچ‌گونه سند مکتوب در خصوص استفاده از این اجسام در جادوگری را همین ممنوع بودن در دوره مسیحیت دانسته است؛ چرا که در دوره مسیحیت، هرگونه سند مربوط با جادوگری فورا سوزانده می‌شد.

به جز استفاده در جادوگری، محققین چندین کاربرد دیگر را برای این جسم ۱۲ وجهی رومی برشمرده اند. برخی از این کاربردها عبارتند از:

استفاده به عنوان پایه عصا

استفاده در سلاح‌های آن زمان

ابزار تعیین زمان کاشت دانه

استفاده به عنوان تاس یا یک ابزار دیگر برای بازی

ابزاری برای اندازه‌گیری فاصله برای مصارف نظامی

استفاده به عنوان الگو برای بافتن دستکش

این اجرام باستانی فاقد هرگونه دستورالعمل یا نشانه هستند و هریک وزن و اندازه مختلفی دارد. به‌طور خاص، ابعاد این اجرام جذاب بین ۴ تا ۱۱ سانتیمتر است.

مشابه با این جسم ۱۲ وجهی رومی کشف شده، سایر نمونه‌ها نیز همگی در نواحی شمال غرب قلمروی روم باستان پیدا شده‌اند.

آگاهی از تاریخ روم باستان با کشف این جسم اسرارآمیز

متصدی موزه گالو رومن این جسم ۱۲ وجهی رومی جدید یافت شده را بسیار بااهمیت توصیف کرد. به اعتقاد او، بسیاری نمونه‌های دیگر از این جرم رومی از ابتدا در موزه قرار داشته و تاریخچه باستان‌شناسی‌شان مشخص نیست. با این وجود، مکان کشف نمونه جدید یافت‌شده توانسته زمینه را برای تحقیقات تکمیلی بعدی فراهم کند.

به ادعای او، پژوهش‌ها و بررسی‌های انجام شده پس از یافتن این جسم ۱۲ وجهی گویای این است که مکان کشف آن در حقیقت یک مقبره بوده که می‌تواند حاکی از تعلق آن به یک شخص ثروتمند باشد!

همچنین بررسی‌های بیشتر بر روی این تکه جدید حاکی از این است که شکست آن احتمالا تعمدی بوده و به‌عنوان آخرین مرحله از یک مراسم انجام شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar