ایسنا/ داگلاس هرلی و رابرت(باب) بنکن که در اولین ماموریت سرنشین‌دار شرکت اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۰ به فضا پرواز کردند، از دست معاون رئیس جمهور آمریکا مدال افتخار دریافت کردند.
کامالا هریس معاون رئیس جمهور ایالات متحده روز گذشته برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ تاکنون، مدال افتخار فضایی کنگره آمریکا را به داگلاس هرلی(Douglas Hurley) و باب بنکن(Bob Behnken) اعطا کرد. این دو نفر اولین فضانوردانی بودند که در سال ۲۰۲۰ پس از سال‌ها در یک ماموریت سرنشین‌دار از خاک آمریکا به فضا پرواز کردند و رهسپار ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند و نزدیک به دو ماه در آنجا ماندند.

باب و داگلاس با هم فصل جدیدی را در تاریخ پروازهای فضایی آمریکا رقم زدند. آنها اولین فضانوردان ناسا بودند که با یک فضاپیمای تجاری به فضا رفتند و اکنون بالاترین مدال افتخار ایالات متحده را که متعلق به کهنه سربازان پرواز فضایی است، دریافت کردند. این مدال با مجوز کنگره در سال ۱۹۶۹، به فضانوردانی که توسط مدیر ناسا توصیه می‌شوند، اهدا می‌شود.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا در این مراسم که در کاخ سفید برگزار شد، گفت: از طرف رئیس جمهور جو بایدن، از طرف کنگره ایالات متحده و از طرف مردم ایالات متحده آمریکا و افرادی که ممکن است هرگز آنها را نبینید، اما برای همیشه به خاطر کار شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، افتخار بزرگی است که به شما مدال افتخار فضایی کنگره را اهدا می‌کنم.

هرلی و بنکن در تاریخ ۳۰ مه ۲۰۲۰ با کپسول فضایی کرو دراگون اندیور(Crew Dragon Endeavour) بر فراز موشک «فالکون ۹» همگی ساخته شرکت اسپیس‌ایکس از مرکز فضایی کِنِدی در فلوریدا به پرواز درآمدند.

این ماموریت ۶۴ روزه موسوم به دمو ۲(Demo-۲) به ایستگاه فضایی بین المللی، اولین پرواز تحت برنامه تجاری خدمه ناسا و اولین پرتاب سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس بود. پنج خدمه دیگر توسط اسپیس‌ایکس از آن زمان تاکنون به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کرده‌اند

این ماموریت همچنین اولین پرواز انسانی بود که از زمان پایان برنامه شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ از خاک ایالات متحده انجام شد و کپسول کرو دراگون اندیور اولین فضاپیمای آمریکایی بود که طی ۴۵ سال پس از پروژه آزمایشی آپولو-سایوز در سال ۱۹۷۵ از فضا به خاک آمریکا بازگشت.

هریس گفت: باب و داگلاس با هم فصل جدیدی در تاریخ پروازهای فضایی آمریکا را نگاشته‌اند. آنها از طریق نبوغ و شجاعت خود به بازسازی پل ارتباطی آمریکا به مدار نزدیک زمین و ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک کردند، جایی که ما برخی از مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین تحقیقات علمی خود را در آنجا انجام می‌دهیم.

هرلی و بنکن اکنون بیست و نهمین و سی‌امین فضانوردانی هستند که از بین بیش از ۳۶۰ آمریکایی که به فضا پرواز کرده‌اند، مدال افتخار فضایی را دریافت می‌کنند و همچنین اولین نفراتی هستند که در ۱۷ سال گذشته این نشان را دریافت می‌کنند.

این مدال برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ به شش فضانورد ماموریت‌های مرکوری(Mercury)، جمینی(Gemini) و آپولو(Apollo) اهدا شد. در میان آنها آلن شپرد، اولین آمریکایی که به فضا پرواز کرد، جان گلن، اولین آمریکایی که به دور زمین چرخید، ویرجیل گاس گریسوم، فرمانده فقید خدمه ماموریت «آپولو ۱». فرانک بورمن، فرمانده «آپولو ۸» در اولین ماموریتی که به دور ماه چرخید، نیل آرمسترانگ، اولین کسی که بر روی کره ماه قدم گذاشت و چارلز پیت کنراد، فرمانده اولین خدمه ساکن در Skylab، اولین ایستگاه فضایی ایالات متحده قرار داشتند. این جایزه همچنین پس از مرگ به خدمه ماموریت «آپولو ۱» و کسانی که در شاتل‌های چلنجر و کلمبیا جان باختند، اعطا شد.

هرلی و بنکن که در سال ۲۰۰۰ برای فضانوردی انتخاب شدند، قبل از پرواز در ماموریت دمو-۲ در دو ماموریت شاتل فضایی پرواز کردند. هرلی در آخرین ماموریت شاتل به عنوان خلبان پرواز کرد و بنکن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به عنوان رئیس دفتر فضانوردی خدمت کرد.

هریس در ادامه مراسم گفت: همانطور که احتمالاً بسیاری از شما می‌دانید، فضا هم برای باب و هم برای داگلاس، یک تجارت خانوادگی است. همسر داگلاس، کارن، سفرهای متعددی به ایستگاه فضایی بین‌المللی داشته است و همسر باب، مگان، به تعمیر تلسکوپ فضایی هابل کمک کرده است.

مدال افتخار فضایی کنگره، پس از مدال افتخار طلایی کنگره و مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا سومین جایزه بزرگی است که یک فضانورد می‌تواند دریافت کند. این مدال از مدال افتخار نظامی جدا است که برای شجاعت و دلاوری در میدان نبرد اعطا می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar