سیناپرس/ پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی حین مطالعه علل انسداد در سیستم لنفاوی که منجر به تورم در بازو ها یا پاها می ‌شود، به کشف بزرگی دست یافتند. محققان در مطالعه اخیر نشان دادند: رگ های لنفاوی، قادر به تولید گلبول های قرمز و سفید خونی است و تاکنون تصور می شد که سلول های خونی فقط از سلول های بنیادی موجود در مغز استخوان مشتق می شوند.
عروق لنفاوی، جزء کلیدی سیستم قلبی و عروقی هستند که مسئول بازگرداندن لنف به جریان خون هستند و بخش عمده ای از سیستم ایمنی را تشکیل می دهند که از بدن در برابر باکتری ها و ویروس های مضر دفاع می کند.
لنف، مایع شفاف و زرد رنگی است که در سراسر سیستم لنفاوی در جانوران مختلف گردش می ‌کند. مایعات سیستم لنفاوی، از مایعات خارج سلول (مایع میان بافتی) تشکیل می ‌شوند و به همین جهت نیز با خون تفاوت دارند.
دانشمندان دریافتند: نقص در رگ های لنفاوی به سلول هایی بر می گردد که در طول رشد، به درستی برنامه ریزی نشده بودند.
درصورتی که ژن ‌های خاصی در زمان و مکان درست روشن نشوند، رگ‌ های لنفاوی به درستی ایجاد نمی شوند و این امر منجر به نشت مایع لنفاوی در بافت ‌ها و تورم (ادم لنفاوی) می شود. محققان توضیح داده اند، ما در یک کشف غیرمنتظره، دریافتیم، همان ژنی که مسئول کنترل رشد عروق لنفاوی است، تولید سلول های خونی را نیز کنترل می کند.

دانشمندان اظهار داشته اند: نقش عروق لنفاوی در تولید سلول های خونی می تواند برای مبارزه با عفونت های مختلف مهم باشد و حتی در برخی از سرطان های خون نقش داشته باشد.یافته های تحقیقاتی در مجله Nature منتشر شده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar