سیناپرس/ در پی تصمیم روسیه مبنی بر ساخت ایستگاه مداری ویژه خود، آژانس فضایی این کشور اعلام کرد؛ مراحل طراحی ساخت و اجرای این ایستگاه مداری توسط شرکت انرجیا انجام خواهد شد.
رفته رفته عمر مفید ایستگاه بین المللی فضایی که روسیه یکی از شرکای اصلی آن محسوب می شود به پایان رسیده و از سوی دیگر تنش های سیاسی بین روسیه و آمریکا آینده این همکاری فضایی را در سایه ای از ابهام قرار داده است.
همچنین چین به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در مطالعات فضایی، به تازگی ایستگاه مداری خود را راه اندازی کرده و انجام فعالیت های علمی و پژوهشی را در این مرکز آغاز کرد. به همین دلیل روسیه در نظر دارد ایستگاه مداری ویژه خود را در مدار زمین تاسیس کند. به این ترتیب سال ها پس از بازنشسته شدن ایستگاه فضایی میر که به شوروی سابق تعلق داشت، روسیه مجددا صاحب یک ایستگاه مداری می شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی آژانس فضایی روسیه، عملیات طراحی، ساخت و اجرای این ایستگاه مداری بر عهده شرکت انرجیا قرار دارد.
در این راستا ولادیمیر سولوویوف، طراح ارشد سیستم های نقشه برداری روسیه روز گذشته به خبرنگاران گفت که انرجیا، شرکت موشکی و فضایی روسیه، به فعالیت خود با هدف ایجاد یک ایستگاه مداری روسی ادامه می دهد.
وی در این رابطه تاکید کرد: ما سرعت کار خود را در ایستگاه مداری روسیه کاهش نمی دهیم و در نظر داریم طی سال جاری طرح مفهومی ایستگاه را منتشر کرده و  و از آن دفاع کنیم.
 در آوریل سال ۲۰۲۱، یوری بوریسف ریس فعلی آژانس فضایی روسیه که در آن زمان معاون نخست وزیر بود، گفت که ایستگاه فضایی بین المللی در وضعیت نسبتاً بدی قرار دارد و روسیه باید بر ایجاد ایستگاه مداری خود تمرکز کند.
به گفته مقامات روسیه، در حال حاضر مرحله طراحی مفهومی ایستگاه مداری این کشور در حال انجام است. طبق برنامه ریزی های انجام شده در این رابطه، ایستگاه مداری روسیه یک عنصر کلیدی برای ایجاد زیر ساخت مستقل جهت بهره برداری پرواز های فضایی سرنشین دار خواهد بود و استقرار آن برای سال ۲۰۲۷ برنامه ریزی شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar