ایسنا/ مهندسی دنیای ما را متحول کرده و نوآوری‌های فراوانی را به زندگی ما آورده است. ما در این گزارش، برخی از بزرگترین مهندسان و نوآوری‌های آنها را مرور می‌کنیم که در میان آنها به اسامی و ابداعات غیرمنتظره و جالب توجهی برخواهید خورد.

 کمک‌های برخی از مهندسان به بشر، تأثیرات عظیمی بر دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، گذاشته است.

نیاز بشر به اختراع فناوری‌های جدید به قدمت حیات خود بشر است. مهندسان با فداکاری، توجه به جزئیات و آزمون و خطاهای زیاد، تأثیرات شگرفی بر جامعه و دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، گذاشته‌اند.

ما همیشه قدردان مهندسان در سراسر جهان برای کمک‌هایی که به بشر کرده‌اند، هستیم و اکنون می‌خواهیم برخی از بزرگترین و تاثیرگذارترین نام‌های مهندسی در تاریخ را مرور کنیم.

با ما همراه باشید تا تعدادی از بزرگترین مهندسان را بشناسیم. البته این فهرست تنها تعدادی از بزرگترین مهندسان تاریخ را برمی‌شمارد و فهرستی جامع نیست. همچنین از آنجایی که نمی‌توان امتیاز و جایگاه دقیق و مشخصی به هر اختراع و ابتکار داد، این فهرست ترتیب خاصی ندارد.


۱. ارشمیدس یک اسطوره بود

اول از همه ارشمیدس بزرگ را معرفی می‌کنیم. او که به ‌عنوان بزرگ‌ترین مهندس کلاسیک شناخته می‌شود، هزاران سال در زمینه‌های ریاضیات، فیزیک، مهندسی و نجوم تأثیر گذاشته است.ارشمیدس به ‌عنوان بزرگ‌ترین مهندس کلاسیک شناخته می‌شود

اطلاعات کمی در مورد جزئیات زندگی او وجود دارد، اما اکتشافات و اختراعات او هنوز هم تا به امروز شناخته شده است.

ارشمیدس واقعاً یکی از بزرگ‌ترین مهندسان تاریخ است، او از پمپ پیچی گرفته تا سیستم‌های قرقره‌ای مرکب و مکانیسم‌های دفاعی برای جزیره زادگاهش سیراکوز، تاثیر مهمی بر زندگی بشر گذاشته است.


۲. آیزامبارد کینگدام برونل

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام تاریخ، آیزامبارد کینگدام برونل است. او به عنوان یکی از باهوش‌ترین و پرکارترین چهره‌های تاریخ مهندسی و یکی از غول‌های مهندسی قرن نوزدهم توصیف می‌شود.

تأثیرات برونل بر زیرساخت‌های بریتانیا بی‌اندازه بوده است. یاد او نیز اکنون با گذاشتن نامش بر دانشگاهی به نام دانشگاه برونل گرامی داشته می‌شود.

یکی از بزرگترین دستاوردهای او راه آهن بزرگ غرب بود که هنوز هم کار می‌کند.

برونل در واقع  یک مهندس مکانیک و ساختمان انگلیسی بود که پل‌ها، خطوط بزرگ راه‌آهن غرب و اسکله‌ها، کشتی‌های بخار و به ‌طور کلی سازه‌های بی‌نظیری را در زمان خود طراحی و پیاده‌سازی نمود. طراحی‌های او یک انقلاب در سیستم حمل و نقل آن روزها بود. هر چند که همه پروژه‌های برونل موفقیت‌آمیز نبودند، ولی از نظر مهندسی دارای ایده‌های بی‌نظیر و طراحی‌های خارق‌العاده بودند.


۳. لئوناردو داوینچی، مردی که از زمانه خود جلوتر بود

داوینچی که به یک هنرمند بزرگ بودن راضی نبود، توجه خود را به معماری، علوم، موسیقی، ریاضیات، مهندسی و بسیاری چیزهای دیگر نیز معطوف کرد. اکتشافات و اختراعات او در آن زمان برای معاصرانش غیرقابل درک بودند.

بسیاری از اختراعات او هرگز محقق نشدند، اما برای همیشه در مجلات بازمانده از او حفظ شده‌اند. با این حال، یکی از آنها کایت‌سواری است که عملاً در زمان او توسعه یافت.اکتشافات و اختراعات داوینچی در آن زمان برای معاصرانش غیرقابل درک بودند.

از دیگر اختراعات او می‌توان به ماشین‌های پرنده، وسایل نقلیه زرهی و نیروی خورشیدی متمرکز اشاره کرد. بیشتر اینها در آن زمان مفاهیمی بیگانه بودند، اما امروزه رایج شده‌اند.

اگرچه او به اندازه بسیاری از مهندسان دیگر در این فهرست، موفق نیست، اما نبوغ و خلاقیتش او را به عنوان یکی از محبوب‌ترین ذهن‌های فنی و هنری رتبه‌بندی می‌کند.

۴. جورج استفنسن پشت چند اختراع بزرگ بود

می‌توان اینگونه گفت و استدلال کرد که دنیای مدرن بدون زحمات جورج استفنسن(George Stephenson) مکانی بسیار متفاوت بود. او که «پدر راه آهن» نامیده می‌شود، اولین خط آهن عمومی بین شهری بین لیورپول و منچستر را در سال ۱۸۳۰ ساخت. معیار ساخت راه آهن توسط استفنسن هنوز به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. رابرت استفنسن، پسر جورج فقید

از آنجایی که در این مقاله از پدر نام بردیم، بی انصافی است که نامی از رابرت استفنسن که پسر جورج بود، برده نشود. رابرت بر اساس دستاوردهای پدرش با گسترش شبکه راه‌آهن در بریتانیا شناخته می‌شود.

پروژه‌های برجسته‌تر او شامل «موشک»، راه‌آهن لندن و بیرمنگام، پل سطح بالا، پل مرزی رویال، پل بریتانیا و پل ویکتوریا می‌شود که تنها چند مورد از چندین میراث قابل توجه او است.

«موشک» نام یک لوکوموتیو است که اگرچه اولین لوکوموتیو بخار نبود، اما اولین باری بود که رابرت توانست چندین نوآوری را برای تولید پیشرفته‌ترین لوکوموتیو زمان خود گرد هم آورد.


۶. ایلان ماسک، یکی از بزرگترین مهندسان زمان

ایلان ماسک، مهندس، کارآفرین، تاجر و مخترع کانادایی متولد آفریقای جنوبی در دنیای امروز تاثیری شگرف و غیر قابل انکار گذاشته است و همچنان نیز با پروژه‌های محیر العقول به سرعت در حال تاریخ‌نگاری است.

وی یکی از بنیان‌گذاران درگاه Paypal، بنیان‌گذار فعلی و مدیر عامل شرکت تسلا، بنیان‌گذار شرکت فضایی اسپیس‌ایکس، بنیان‌گذار شرکت بورینگ، بنیان‌گذار شرکت SolarCity و همچنین یکی از بنیان‌گذاران شرکت نورالینک(Neuralink) است.دستاوردهای ماسک چشمگیر است و مطمئناً او را واجد شرایط می‌کند که در فهرست بزرگترین مهندسان تاریخ قرار گیرد.

چه او را دوست داشته باشید چه از او متنفر باشید، دستاوردهای او چشمگیر است و مطمئناً او را واجد شرایط می‌کند که در فهرست بزرگترین مهندسان تاریخ قرار گیرد.

پتانسیل پروژه‌های بلندپروازانه او در صورت تحقق، برای آینده اهمیت زیادی خواهد داشت. در حالی که برخی او را بیشتر یک تاجر می‌دانند تا یک مهندس، انگیزه او برای نوآوری و توسعه فناوری‌های جدید، جایگاه او را در فهرست نوآوران تاریخ تثبیت کرده است.


۷. برت روتان و سبک منحصر به فردش

برت روتان(Burt Rutan) یکی از اصیل‌ترین مهندسان دنیای مدرن است. طرح‌های هواپیماهای او اغلب عجیب و غریب هستند، اما ثابت شده که سبک، قوی و کارآمد هستند.

از برجسته‌ترین دستاوردهای روتان می‌توان به «وویجر» که اولین هواپیمایی بود که بدون توقف در سراسر جهان پرواز کرد و همچنین SpaceShipOne، اولین فضاپیما که با بودجه خصوصی ساخته شد، اشاره کرد.

از برت در موزه ملی هوا و فضا تقدیر به عمل آمده است.

۸. فضل الرحمن خان و آسمان خراش‌های مدرن

فضل الرحمن خان(Fazlur Rahman Khan) زمانی که بنگلادش تحت سلطه بریتانیا بود، در شهر داکا متولد شد. از او به عنوان «پدر آسمان خراش مدرن» یاد می‌شود. نوآوری او در طراحی لوله‌ای موجب ساخت آسان‌تر ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها شد.

فضل الرحمن خان یک مهندس سازه و معمار آموزش‌دیده کلاسیک بود که بعداً طرح‌هایی را برای ساختمان‌ها ایجاد کرد که امکان ساخت آسان‌تر ساختمان‌های بلندتر و مرتفع را فراهم می‌کرد.

وی همچنین یکی از اولین مهندسان سازه و معمارانی بود که از رایانه‌ کمک گرفت و از برنامه CAD استفاده کرد.

پیشکش‌های او به مردم آمریکا شامل برج ویلیس(Willis) و مرکز جان هنکاک(John Hancock) است.


۹. نیکولا تسلا از تاثیرگذارترین مهندسان تاریخ

دستاوردهای نیکولا تسلا(Nikola Tesla) بدون شک بی‌نظیر هستند. این مخترع، مهندس برق، مهندس مکانیک و فیزیکدان صربستانی-آمریکایی از کسانی است که حتما باید در فهرست ما قرار می‌گرفت. ذهن فنی و پربار تسلا به او کمک کرد تا بسیاری از فناوری‌ها را در زمان خود به پیش ببرد که در نهایت به نفع بشر تمام شد و زندگی ما را ساده کرد.

او بخشی از زندگی خود را صرف کار برای توماس ادیسون کرد، کسی که به دلیل دزدیدن ایده بسیاری از اختراعات زیردستانش و کسب اعتبار برای خود به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد. فارغ از درست بودن یا نبودن این ادعا، تسلا خیلی زود با ادیسون درگیر شد و شرکت او را ترک کرد تا به دنبال علایق خود برود.تسلا بخشی از زندگی خود را صرف کار برای توماس ادیسون کرد، کسی که به دلیل دزدیدن ایده بسیاری از اختراعات زیردستانش و کسب اعتبار برای خود به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

کمک‌های او در طراحی لوازم الکتریکی مدرن جریان مستقیم تأثیر زیادی بر زندگی بشر داشته است. تسلا همچنین کمک قابل توجهی به توسعه رادیوی مدرن، دستگاه پرتو ایکس و موتور القایی کرد.

تسلا به گواه همکارانش انسان عجیب و غریبی بوده است. بسیاری از همکارانش او را کمی دیوانه و وسواسی می‌دانستند. اما با وجود همه اینها، دستاوردهای نیکولا تسلا بیش از بسیاری از مهندسان دیگر برای جامعه مدرن مفید بوده است.

۱۰. نیکولاس اتو به اختراع موتور احتراق داخلی کمک کرد

نیکولاس اتو(Nikolaus Otto) یک مهندس آلمانی الاصل بود که کار او منجر به ایجاد موتورهای احتراق داخلی با بار فشرده شد. این موتورها که سوخت‌شان گازنفت بود، به ایجاد موتور احتراق داخلی مدرن منجر شدند.

فارغ از اثرات آلودگی موتورهای احتراق داخلی، این فناوری یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها برای بشریت بوده است، چرا که انواع وسایل نقلیه را ممکن ساخته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar