بیگ بنگ/ ‌در حالی که هم اکنون تلسکوپ هابل و تلسکوپ جیمز وب فعال هستند، ناسا قصد دارد یک تلسکوپ فضایی جدید بنام نانسی گریس رومن را آماده و در سال ۲۰۲۷ به فضا پرتاب کند. این تلسکوپ که جهان را در طیف فروسرخ کاوش می‌کند، در نقطه‌ی مداری لاگرانژ ۲ در فاصله‌ی ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین قرار می‌گیرد.

“رومن” برای فعالیت‌هایی مانند انجام یک بررسی برای تخمین تعداد سیارات زیست‌پذیر در کل کهکشان و بررسی توزیع کهکشان‌ها برای کمک به درک ماده تاریک استفاده خواهد شد. همچنین این تلسکوپ نقشه‌ای وسیع از کیهان تهیه می‌کند تا به راز انرژی تاریک که موجب انبساط کیهان و دور شدن کهکشان‌ها از هم دور می‌شود، پی ببرد.

یکی از مزیت‌های بزرگ “رومن” برای انجام این موارد، علاوه بر نمای وسیع آن، سرعت تصویربرداری است. به گفته‌ی ناسا، “رومن” قادر خواهد بود تا هزار برابر سریع‌تر از هابل از جهان نقشه‌برداری کند.

این تلسکوپ، حامل دستگاهی است که به آن امکان می‌دهد تا نور ستاره‌های مجاور را مسدود کند و مستقیماً از سیارات فراخورشیدی اطراف خود تصویربرداری کند. این قابلیت، شاهکاری است که حتی تلسکوپ فضایی جیمز وب هم قادر به انجام دادن آن نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar