ایسنا/ «سلطان النیادی»، فضانورد اماراتی حاضر در فضا، ماه رمضان را در «ایستگاه فضایی بین‌المللی» آغاز کرد.

  به نقل از اسپیس، «سلطان النیادی»(Sultan Al Neyadi)، فضانورد امارات متحده عربی پس از پرتاب به مدار زمین با موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX)، سوار بر کپسول «دراگون»(Dragon) وارد فضا شد. او برای نیم‌سال آینده قرار است در نخستین ماموریت بلندمدت که توسط یک فضانورد امارات متحده عربی انجام می‌شود، در «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) کار ‌کند. النیادی، ماه رمضان امسال را در فضا آغاز کرده است.

ماه رمضان، نهمین ماه از تقویم اسلامی است و در سال ۲۰۲۳ بسته به رؤیت‌های محلی هلال ماه، تقریبا از ۲۲ مارس تا ۲۳ آوریل ادامه خواهد داشت. اگرچه بیشتر مسلمانان بزرگسال باید از طلوع تا غروب آفتاب روزه بگیرند اما النیادی ممکن است به دلایل عملیاتی نتواند این فریضه را به جا بیاورد.

النیادی طی یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از پرواز در ۲۵ ژانویه، درباره مسافران مسلمان گفت: ما در واقع باید جلوگیری از تشدید کمبود مواد مغذی بدن، غذای کافی بخوریم و جذب آب کافی داشته باشیم.

النیادی خاطرنشان کرد که نمی‌تواند کارهایی را انجام دهد که ممکن است ماموریت را به خطر بیندازند یا خدمه را در معرض خطر قرار دهند.

النیادی، نخستین فضانوردی نیست که ماه رمضان را در فضا جشن گرفته است. شاهزاده «سلطان بن سلمان آل سعود»(Sultan bin Salman Al-Saud)، نخستین شخص مسلمانی بود که به فضا رفت و اواخر ماه رمضان در ۱۷ ژوئن ۱۹۸۵ در ماموریت یک هفته‌ای شاتل فضایی «STS-۵۱G» به فضا وارد شد.

طبق بررسی کلی ارائه‌شده توسط «مرکز فضایی محمد بن راشد»(MBRSC) که برنامه فضانوردی امارات را مدیریت می‌کند، النیادی قرار است ۱۹ آزمایش اختصاصی را در مورد موضوعاتی مانند کمردرد، زیست‌شناسی گیاهی، سلامت قلب و عروق، علم مواد، تابش، خواب و مایعات انجام دهد. دو آزمایش نیز برای بررسی سلول‌های دندان یا دهان در فضا، همراه با جریان خون برنامه‌ریزی شده‌اند.

النیادی در ششم مارس طی نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود از فضا گفت که هنوز در حال تطبیق یافتن با موضوع شناور شدن در فضا است اما از این روند لذت می‌برد. وی افزود: هنوز دارم با این موضوع کنار می‌آیم و در حال یادگیری هستم اما امیدوارم در روزهای آینده، مهارت‌های خود را افزایش دهم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar