دیجیاتو/ گروهی از کاربران با کمک ابزارهای هوش مصنوعی مشغول خلق تصاویر واقع‌گرایانه رویدادهایی هستند که وجود خارجی نداشته‌اند.

پلتفرم Midjourney هفته گذشته با تولید تصاویری غیرواقعی از دستگیری «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا جنجالی شد. حالا کاربران بیشتری به‌سراغ این مدل هوش مصنوعی رفته‌اند و با کمک آن صحنه‌هایی را به‌وجود می‌آورند که در واقعیت وجود نداشته و ندارند.

یکی از این تصاویر «طاعون آبی» در روسیه و دیگری «شفق قطبی در آسمان لندن» را نشان می‌دهد که هیچ‌کدام واقعی نیستند.

جعل تاریخ در روز روشن/ دیگر به دیده‌ اعتمادی نیست! / عکس

در خصوص شفق قطبی لندن، ظاهراً این پدیده در سال ۲۰۱۲ بر اثر طوفان خورشیدی قدرتمندی به‌وجود آمده بود که موجب آتش‌سوزی‌هایی در شبکه برق شهر شیکاگو شده بود. کاربران ردیت با کمک Midjourney تصویر همه این اتفاقات خیالی را به‌شکلی واقع‌گرایانه تولید کرده‌ند.

بخشی از این تصاویر بسیار واقع‌گرایانه‌تر به‌نظر می‌رسند. برای نمونه، تصویری تحت عنوان «زلزله ۹.۱ ریشتری و سونامی در آمریکای شمالی در سال ۲۰۰۱» منتشر شده است که گویی خانه‌های شهروندان آسیب دیده و بسیاری از مردم سرگردان و مصیبت‌زده شده‌اند.

جعل تاریخ در روز روشن/ دیگر به دیده‌ اعتمادی نیست! / عکس

یک کاربر ردیت حتی سعی کرده است برای تئوری‌پردازانی که می‌گویند سفر انسان به ماه واقعی نبوده است، تصاویری تولید کند که در آن Midjourney به‌ظاهر پشت صحنه ضبط تصاویر ماه در استودیو را نشان می‌دهند.

جعل تاریخ در روز روشن/ دیگر به دیده‌ اعتمادی نیست! / عکس

با توجه به این که ابزار مطمئنی برای تشخیص تصاویر واقعی از غیرواقعی وجود ندارد، گسترش این تصاویر می‌تواند آسیب بزرگی به اعتماد عمومی وارد کند و حتی در مواردی موجب هراس اجتماعی شود. ساعاتی قبل گروهی از فعالان حوزه فناوری در نامه‌ای خواستار توقف موقت توسعه ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی شدند. آن‌ها معتقدند این ابزارهای می‌توانند بشریت را در معرض ریسک قرار دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar