آنا/ کارشناسان با استفاده از ماهواره های جی پی اس سیستمی برای هشدار سونامی روی زمین ابداع کرده اند .
 
سونامی ها در نتیجه زلزله ها، فوران آتشفشان های زیرزمینی و دیگرنیروهای عظیمی که زمین را تکان می دهند، به وجود می آیند و قدرتشان به حدی است که شهرهای ساحلی را ویران کنند.

به همین دلیل فراهم کردن هشدار درباره وقوع این رویداد، اهمیت زیادی دارد. محققان آزمایشگاه JPL ناسا مشغول توسعه یک روش نوین برای ردیابی سونامی از ورای اتمسفر هستند.

این روش در حقیقت یک سیستم رصد آزمایشی به نام «گاردین» که اطلاعات مربوط به خوشه ماهواره های جی پی اس و دیگر ماهواره های ناوبری در مدار زمین را بررسی می کند.

خوشه های ماهواره ای به نام سیستم ماهواره ناوبری جهانی یا GNSS نیزمشهور هستند. سیگنال های رادیویی آنها پس از طی مسافتی طولانی به ایستگاه های علمی روی زمین در سراسر جهان می رسد. سپس شبکه GDGPS آزمایشگاه ناسا سیگنال ها را تقسیم بندی یا خرد می کند تا دقت موقعیت لحظه ای به چند اینچ( حدود ۱۰ سانتیمتر) ارتقا یابد. سیستم جدید سیگنال های گفته شده را غربال می کند تا نشانه های ظهور سونامی در نقطه ای روی زمین را بیابد.

طی سونامی ها بخش زیادی از سطح اقیانوس به طور هماهنگ بالا و پایین می رود و در نتیجه جریان هوای قابل توجهی بالای منطقه مذکور به وجود می آید. در چند دقیقه ارتعاشات مذکور به بالاترین لایه اتمسفر یعنی یونوسفر می رسد که دارای بار الکتریکی است.

برخورد فشار امواج با ذرات دارای بار می تواند سیگنال هایی از ماهواره های ناوبری اطراف را اندکی مختلف کند. هرچند ابزارهای ناوبری به طور معمول چنین اختلالات یونوسفری را اصلاح می کنند، اما محققان می توانند از آنها به عنوان یک زنگ خطر استفاده کنند. لئو مارتیر یکی از توسعه دهندگان گاردین در این باره می گوید:ما به جای اصلاح یک اشتباه، از اطلاعات برای یافتن خطرات طبیعی استفاده می کنیم.

این فناوری هنوز در حال تکمیل است. هم اکنون بازده گاردین باید توسط کارشناسانی تعبیر شود که برای شناسایی سونامی ها آموزش دیده اند. با این حال یکی از سریع ترین ابزارهای رصد در نوع خود است و در ۱۰ دقیقه می تواند عکسی از سونامی که به یویوسفر می رسد را بسازد.

چنین سرعتی با توجه به مسافت منبع سونامی از ساحل، می تواند به ایجاد هشداری یک ساعت زودتر از وقوع رویداد منجر شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar