فارس/ به نقل از فیزیک، تیمی از دانشگاه مینه‌سوتا، دیود ابررسانای جدیدی را توسعه داده‌اند که یک جزء کلیدی در دستگاه‌های الکترونیکی است و می‌تواند به افزایش مقیاس کامپیوترهای کوانتومی برای استفاده صنعتی و بهبود عملکرد سیستم‌های هوش مصنوعی کمک کند.

این دیود در مقایسه با سایر دیودهای ابررسانا، انرژی کارآمدتری دارد، می‌تواند چندین سیگنال الکتریکی را در یک زمان پردازش کند و شامل یک سری دروازه برای کنترل جریان انرژی است، ویژگی که قبلا هرگز در یک دیود ابررسانا ادغام نشده بود. نتایج این یافته در مجله Nature Communications منتشر شده است.

دیودها معمولاً با نیمه هادی‌ها ساخته می شوند، اما محققان علاقه مند هستند که آنها را با ابررساناهایی بسازند که توانایی انتقال انرژی را بدون اتلاف انرژی در طول مسیر دارند.

این دستگاه همچنین توانایی پردازش چندین ورودی سیگنال را دارد، در حالی که دیودهای معمولی فقط می توانند یک ورودی و یک خروجی را مدیریت کنند. این ویژگی می‌تواند در محاسبات نورومورفیک، روشی برای مهندسی مدارهای الکتریکی برای تقلید از نحوه عملکرد نورون‌ها در مغز برای افزایش عملکرد سیستم‌های هوش مصنوعی، کاربرد داشته باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

instagram.com/akharinkhabar