سیناپرس/ دفتر مطبوعاتی مرکز آموزش فضانوردان گاگارین روز پنجشنبه گزارش داد: برنامه انتخاب فضانوردان برای انجام پروازهای فضایی به ایستگاه مداری آینده روسیه  برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است.

 همزمان با نزدیک شدن به موعد بازنشستگی ایستگاه فضایی بین المللی، کشورهای مختلف در تلاش هستند ایستگاه های فضایی ویژه خود را طراحی کنند و در این میان چین از سایر رقبا بسیار جلوتر بوده و از مدت ها پیش ایستگاه و آزمایشگاه مداری خود را راه اندازی کرده است.

در این میان روسیه نیز تلاش می کند ایستگاه مداری ویژه خود را تاسیس کرده و در این راستا سرویس مطبوعاتی مرکز آموزش فضانوردان روسیه که با عنوان مرکز یوری گاگارین شناخته می شود اعلام کرد: اولین انتخاب هدفمند فضانوردان برای پرواز به ایستگاه مداری روسیه  برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است.

این مرکز آموزشی اضافه کرد : فضانوردان فعال آژانس فضایی روسیه نیز در پرواز ها به سمت ایستگاه مداری آینده روسیه شرکت خواهند کرد.

پیش از این در آوریل ۲۰۲۱، یوری بوریسوف، معاون نخست ‌وزیر وقت روسیه گفته بود که وضعیت ایستگاه فضایی بین‌ المللی بسیار مهم بوده و روسیه ممکن است بر ایجاد پایگاه مداری ویژه خود تمرکز کند. این مقام ارشد روسیه در آن زمان تاکید کرده بود که کار بر روی طراحی مفهومی ایستگاه مداری آینده این کشور در حال انجام است.

در اکتبر سال گذشته نیز دنیس مانتوروف معاون نخست وزیر و وزیر صنعت و تجارت روسیه گفت: این کشور هزینه اولیه ایستگاه مداری آینده خود را تعیین کرده است.

 از سوی دیگر ولادیمیر کوژونیکوف، معاون طراح شرکت راکت فضایی انرژی (بخشی از شرکت فضایی دولتی روسکوسموس) و طراح ارشد ایستگاه مداری روسیه در در فوریه سال جاری به رسانه ها گفت: روسیه اولین ماژول تحقیقاتی خود را در پایان سال ۲۰۲۷ راه اندازی خواهد کرد. در ادامه نیز  ماژول های ویژه ای در سال های ۲۰۲۸ و ۲۰۳۰ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar