گجت نیوز/ در این مطلب با عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی که ممکن است از نگاه انسان هوشمند غیرعادی و گاهی بدون کاربرد به نظر برسند آشنا خواهید شد.
اخبار تکنولوژی را که مرور می‌کنیم، پیشرفت روزافزون در این حوزه سبب شده بسیاری از اختراعات با مدل‌های عجیب و غریب پا به عرصه وجود بگذارند. هدف پشت توسعه‌ی اکثر آنها به فراهم کردن آسایش و راحتی در زندگی برمی‌گردد و مخترعان آنها اغلب به دنبال سوق دادن دنیا به سمت مکانی بهتر برای زیستن بودند تا ما بتوانیم از زندگی خود در عصر تکنولوژی لذت ببریم.
در دنیای امروز تقریباً هر کسی می‌تواند ایده‌هایی که به ذهنش خطور می‌کند را به عنوان اختراع ثبت کند. از نظر فنی، ثبت اختراع در واقع پروسه‌ای سخت و هزینه‌بر نیست و مخترعان تنها چند صد دلار برای ثبت اختراع خود نیاز دارند. البته، پس از آن باید یک پروسه کاغذبازی طولانی را طی کنند. به همین دلیل است که اکثر مخترعان با استخدام یک وکیل برای رسیدگی به امور، کار خود را راحت می‌کنند.
به دلیل این سهولت نسبی، اداره ثبت اختراعات ایالات متحده در طول سال‌ها تمامی موارد غیرعادی را از سوی مخترعان جاه‌طلب و شرکت‌های فناوری برجسته دریافت کرده است. برخی از این ایده‌ها بسیار جالب هستند، اما بسیاری از آنها در دسته‌ی اختراعات عجیب و غریب طبقه‌بندی می‌شوند.
هر کسی ایده‌ای داشته باشد که ممکن است در آینده به راه‌حلی بزرگ تبدیل شود، می‌تواند به راحتی آن را به ابزاری مفید تبدیل کرده و حق ثبت اختراع آن را به دست آورد. حتی شرکتی که با هدف کسب سود بیشتر دست به اختراع محصولات عجیب می‌زند نیز محدودیتی برای ثبت اختراع ندارد.

عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی در تاریخ
در میان تمام اختراعات ثبت شده، مواردی به چشم می‌خورند که درک ثبت آنها کمی سخت است و از دیدگاه ما ممکن است عجیب و گاهی مسخره به نظر برسند. در ادامه با معرفی ۵ مورد از عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی که تا به حال ساخته شده‌اند، نگاهی به این نوآوری‌های جالب می‌اندازیم.

۱. جوراب‌ لمسی اپل
هر غول فناوری می‌خواهد اولین کسی باشد که ادعای خود را در زمینه‌های درحال رشدی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مطرح می‌کند. شرکت‌هایی مانند اپل با فناوری‌های مبتنی بر چشم‌ دست به کار شده‌اند تا کاربران را با دنیای مجازی آشنا کنند، اما اپل در پس‌زمینه همه این‌ها، به دنبال توسعه‌ی فناوری جدیدی بوده تا امکان تجربه واقعیت مجازی را به پاهای ما هدیه دهد.
هدست‌های واقعیت مجازی و کنترلرهای لمسی را فراموش کنید، اپل با ساخت جوراب‌های لمسی برای دستگاه‌های Apple AR و VR خود، تکنولوژی را به مسیر جدیدی هدایت می‌کند. این غول فناوری با هدف فراگیر کردن تجربیات واقعیت افزوده خود، دست به اختراع جوراب‌های لمسی زده است که یکی از عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی محسوب می‌شود.
در سال 2021، اپل حق اختراعی را برای جوراب‌های لمسی خود به دست آورد که باعث تحریک پاهای کاربر در حین تعامل با محتوای VR یا AR می‌شود. این یک جفت جوراب لرزان است که به بالا و پایین پاهای شما لرزشی وارد می‌کند. جوراب‌ها همچنین می‌توانند با پلتفرم‌هایی همراه باشند که قادرند سطح مشابهی از تحریک را ارائه دهند.
اپل توضیح می‌دهد که بازخورد دستگاه‌های جوراب‌مانندش می‌تواند تجربه راه رفتن روی سطوح مختلف را به کاربران بدهد یا به آن‌ها در حالی که در جای خود ثابت هستند، احساس راه رفتن را تلقین کند. این جوراب‌ها به افرادی که اتاق‌های کوچک‌تری دارند این فرصت را می‌دهد تا فضاهای بزرگ‌تری را با فناوری واقعیت مجازی کاوش کنند
در حالی که ممکن است این اختراع هیچ ارزشی نداشته باشد، اما ثبت آن نشان می‌دهد که اپل به دنبال پیشرفت قابلیت‌های دستگاه‌های AR خود در آینده است. برای مثال، کفش‌های لمسی می‌تواند به اختراعی تبدیل شود که نظر علاقه‌مندان به تناسب اندام را به خود جلب می‌کند. چنین دستگاه‌هایی به اپل این فرصت را می‌دهند تا تجربه‌های مجازی در حین دویدن ایجاد کند و کاربران را به زمین‌های مختلف انتقال دهد.
البته اپل تاکنون یک نمونه‌ی آماده از این فناوری را برای مصرف کنندگان عرضه نکرده است، اما چه کسی می‌داند؟ شاید روزی جوراب‌های لمسی این کمپانی به محصولات برتر اپل تبدیل شوند.

۲. تهویه هوای کفش با نیروی جاذبه

اگر برای دویدن در یک روز گرم بیرون رفته باشید، باید با تجربه‌ی ناخوشایند تعریق بیش‌از حد پا آشنا باشید. برای رفع این مشکل کفش‌های ورزشی مدرن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عرق را از بین می‌برند و به‌طور کلی جای تنفس بیشتری دارند.
اما ماورای ایده‌ی تولید یک کفش با قابلیت جذب تعریق، چه می‌شود اگر بتوانید یک کولر گازی درون کفش خود نصب کنید؟ این فقط یک تصور غیرممکن نیست، بلکه اختراعی است که در سال 1993 توسط Israel Siegel ثبت شد. طراحی کفش‌هایی با سیستم تهویه مفهومی را برای ایجاد یک تجربه‌ی مطبوع با نیروی گرانشی و نصب شده روی کفش بیان می‌کند.
با بستن یک سری پمپ و کمپرسور به یک کفش ورزشی معمولی در کنار لوله‌های هوا که از داخل آن عبور می‌کنند، می‌توانید با هر قدمی که برمی‌دارید نسیم خنکی را داخل کفش خود ایجاد کنید. این طراحی شامل کویل‌های گرمایشی نیز می‌شود که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا در روزهای سرد زمستان، پاهای خود را گرم نگه دارند.
سیستم تهویه که در پاشنه کفش تعبیه شده است، از فشار گرانشی روی کفش که به طور طبیعی در حین راه رفتن ایجاد می‌شود، برای خنک کردن یا گرم کردن کفش استفاده می‌کند.
سیستم خنک‌کننده از طریق یک محفظه کمپرسور و یک محفظه منبسط‌کننده جداگانه عمل می‌کند. دیواره‌های متحرک منبسط‌کننده و کمپرسور در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و نیروهای بردار متضاد را به یکدیگر منتقل می‌کنند. شبکه‌ای از کویل‌های تبادل حرارت حاوی مایع با نقطه جوش کم، با منبسط کننده ارتباط برقرار کرده و به عنوان تبخیرکننده یا جذب کننده حرارت عمل می‌کند.
بسته به منطقه‌ای که کاربر در آن قرار دارد و شبکه‌های کندانسور، کفش می‌تواند به عنوان خنک‌کننده یا گرم‌کننده پا عمل کند. مخترع این دستگاه اضافه کرد که انواع نوآوری‌های دیگر ممکن است به طراحی این سیستم جالب اضافه شود.

۳. کلاه گلخانه‌ای
آلودگی هوا در چند دهه اخیر به موضوعی بسیار حائز اهمیت تبدیل شده و زنگ خطرهای جهانی را روشن کرده است. با شیوع انتشار کربن و بلایای طبیعی که هوا را در کلان شهرها خاکستری رنگ کرده، مقامات به فکر راه‌حلی برای رفع این مشکل افتاده‌اند.

به نظر می‌رسد بهترین راه‌حل برای تحقق این هدف، جستجوی جایگزین‌های انرژی سبز و مبارزه با تغییرات اقلیمی باشد. اما مخترعان روشی نوین را برای جنگ با گازهای سمی پیشنهاد کرده‌اند که اگر به نتیجه برسد، همیشه می‌توانید یک گلخانه‌ی متحرک را همراه خود داشته باشید.
این مورد از عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی که در سال 1985 توسط Waldemar Anguita ثبت شد، یک کلاه گلخانه‌ای است که با طراحی بزرگ، شفاف و گنبدی‌شکل خود، با گیاهان مقاومی مانند کاکتوس‌ها پوشانده شده است و به طور منظم اکسیژن تمیزی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
هدف اصلی از طراحی این اختراع ارائه یک گلخانه‌ی همراه است که فرد می‌‌تواند اکسیژنی را که از گیاهان خارج می‌شود تنفس کند. این کلاه دارای فیلترهایی برای جذب هوای تمیز از بیرون برای تکمیل کاکتوس‌ها و همچنین یک سیستم بلندگو و میکروفون است تا همه در مورد اینکه چقدر دوست دارید گلخانه‌ای متحرک با خود حمل کنید بشنوند.
فیلترهای این سیستم، هوای محیط که حاوی دی‌اکسید‌کربن است را می‌گیرد و با دی‌اکسید‌کربنی که توسط فرد تنفس می‌شود برای استفاده توسط گیاهان مخلوط می‌کند. هدف دیگر تهیه کلاه ایمنی گلخانه‌ای این است که از نظر هزینه تولید مقرون‌به‌صرفه و استفاده از آن ساده باشد.

۴. تبلیغات تعاملی سونی
شما نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که تبلیغات را دوست داشته باشد. تبلیغات آزاردهنده در جاهای ناخواسته ظاهر می‌شوند و تماشای فیلم و وبگردی ما را مختل می‌کنند. بسته به نوع تبلیغ و پلت‌فرم، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا از شر آنها خلاص شوید و به کاری که انجام می‌دادید بازگردید.
خوشبختانه، اکثر تبلیغات دارای دکمه‌ رد کردن هستند و می‌توانید از آنها به‌راحتی عبور کنید، اما اگر به جای فشار دادن یک دکمه مجبور شوید نام محصولی که تبلیغ می‌شود را صدا بزنید تا از بین برود چه؟ این ایده ثبت اختراع توسط سونی در سال ۲۰۰۹ بود که به عنوان یک تکنیک گسترده برای تبلیغات تعاملی مورد توجه قرار گرفت.
این نوع تبلیغات به عنوان یک بازی کوچک برای بینندگان جذاب است و بازدیدها را دو برابر می‌کند. در نمونه‌های ارائه‌شده، بیننده ممکن است آگهی تبلیغاتی مک‌دونالد را دریافت کند که در آن از او خواسته می‌شود با تکان دادن دست یا صدا زدن کلمه «مک‌دونالد»، سس روی همبرگر بریزد.
درگیر شدن در این جنجال‌ها یا تبلیغ را به پایان می‌رساند یا گذر آن را سریع‌تر می‌کند. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید تبلیغ از بین برود، باید کمی برای آن با روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده وقت بگذارید. اینکه آیا چنین تبلیغاتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت یا خیر، هنوز مشخص نیست، اما شما باید آنقدر باهوش باشید که بدانید این مورد از عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی فقط حقه‌ای برای جذب مخاطب است.

۵. شخصی‌سازی کاراکترهای بازی
ایده ساختن شخصیتی که شبیه شما در یک بازی ویدیویی باشد، به یکی از ویژگی‌های استاندارد اکثر بازی‌های مدرن تبدیل شده و در چند کنسول قابل مشاهده بوده است. بسیاری از بازیکنان تمایل دارند در طول بازی یک کپی کامل از خود بسازند و وجود خود را طراحی کنند. بنابراین جای تعجب نیست که اکنون توسعه‌دهندگان انتخاب‌ها و تغییرات بیشتری را در خلق شخصیت اضافه می‌کنند.
این ایده برای نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ به ذهن ائتلافی از مخترعان رسید. آنها به این دست یافتند که چگونه می‌توان چنین مفهومی را کمی ارزان‌تر در بازی‌ها گنجاند. ایده درخشان آنها این بود که از صورت خریدار بازی در مقابل یک صفحه آبی عکس بگیرند، سپس آن چهره را روی شخصیت اصلی قرار دهند.
این حق اختراع شامل راهی برای چاپ نسخه‌های فیزیکی کارکترهای شخصی‌سازی‌شده شما می‌شود. این مورد از عجیب‌ترین اختراعات تکنولوژی در سال 1993 توسط Kenneth A. Parulski، Hans P. Baumeister و Richard N. Ellson به ثبت رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar