آنا/ معاون نخست‌وزیر انگلیس از سخنرانی در سازمان ملل برای به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد فقدان مقررات هوش مصنوعی استفاده کرد و از سایر کشور‌ها خواست برای ایجاد یک سیستم نظارتی بین‌المللی گرد هم جمع شوند.
 به نقل از گاردین، «الیور داودن»، معاون نخست‌وزیر انگلیس از مجمع عمومی سازمان ملل خواست تا یک سیستم نظارتی بین‌المللی برای هوش مصنوعی ایجاد کند.
وی اعلام کرد که هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و تنظیم‌کننده‌ها نمی‌توانند همگام با آن پیش بروند. داودن قصد دارد کشور‌های دیگر را تشویق کند تا قبل از نشست ایمنی هوش مصنوعی بریتانیا در نوامبر، این تهدید را جدی بگیرند.
این معاون نخست‌وزیر از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل برای به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد فقدان مقررات هوش مصنوعی استفاده کرد. داودن از سایر کشور‌ها می‌خواهد که برای ایجاد یک سیستم نظارتی بین‌المللی گرد هم جمع شوند.
داودن گفت: «تفنگ شروع یک مسابقه رقابتی جهانی شلیک شده که در آن شرکت‌ها و کشور‌ها تلاش خواهند کرد تا مرز‌ها را تا آن‌جا که ممکن است پیش ببرند. در گذشته، رهبران به پیشرفت‌های علمی و فناوری با مقررات گذشته‌ پاسخ داده‌اند. اما در این مورد، حفاظ‌ها، مقررات و حاکمیت لازم باید در فرآیندی موازی با پیشرفت تکنولوژی توسعه یابد. با این حال، در حال حاضر، مقررات جهانی از پیشرفت‌های فعلی عقب مانده است.»
اظهارات داودن نشان‌دهنده نگرانی فزاینده در رأس دولت بریتانیا در مورد آسیب‌های احتمالی استفاده از فناوری‌های پیشرفته است. کارشناسان می‌گویند که هوش مصنوعی می‌تواند برای تولید تصاویر، فیلم‌ها، صدا‌ها و متن‌های جعلی که از واقعیت قابل تشخیص نیستند، استفاده شود و آن‌ها را به ابزاری قدرتمند برای اطلاعات نادرست تبدیل کند.

برخی همچنین نگران هستند که استفاده از ابزار‌های هوش مصنوعی موجود مانند نرم‌افزار تشخیص چهره می‌تواند منجر به نتایج تبعیض‌آمیز شود، در صورتی که داده‌هایی که بر روی آن‌ها آموزش دیده‌اند، شواهدی از سوءگیری نشان دهد.
پروفسور مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) هشدار می‌دهد که شرکت‌های فناوری متمرکز بر هوش مصنوعی در مسابقه‌ای با سراشیبی پایین در حرکت هستند. با این حال، داودن توجه خود را بر نگرانی‌های امنیت ملی متمرکز کرده است.
برخی از شاغلان در صنعت هوش مصنوعی معتقد هستند که اگر این فناوری نوین توسعه پیدا نکند هم می‌تواند تهدیدی برای بشریت باشد.
داودن می‌گوید: «دولت‌ها و شهروندان باید اطمینان داشته باشند که خطرات هوش مصنوعی به درستی کاهش یابند.»
معاون نخست وزیر چند روز گذشته را در جلساتی با وزرای همکار از سراسر جهان گذرانده، زیرا بریتانیا امیدوار است نقشی پیشرو در توسعه مقررات بین‌المللی هوش مصنوعی داشته باشد.
دفتر کابینه گفت که داودن میزبان نشست ایمنی هوش مصنوعی با حضور وزرای دیجیتال از کشور‌هایی همچون ژاپن، ایالات متحده، پاکستان، کانادا و همچنین سخنرانی در اجلاس جهانی فناوری‌های نوظهور در واشنگتن بوده است.
یک منبع آگاه بین‌المللی فاش کرد که بسیاری از سران کشور‌ها از جمله «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه، «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا و «اورسولا فون در لاین»، رئیس شورای اروپا با حضور در نشست نوامبر موافقت کرده‌اند.
«جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا، در این مراسم شرکت نخواهد کرد، اما معاون رئیس‌جمهور، «کامالا هریس»، نماینده وی حضور خواهد داشت. در همین حال، مقامات هنوز در حال بحث هستند که چین باید در کدام بخش از اجلاس شرکت کند، زیرا نگرانی از دخالت پکن در دموکراسی‌های غربی وجود دارد.
اخیراً مشخص شد که یک محقق پارلمانی بریتانیا به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شده، اگرچه مقامات انگلیس اصرار دارند که این دلیل تنها دعوت از مقامات چینی برای برخی از جلسات سران نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar