ایسنا/ بر اساس گزارش سال ۲۰۲۳ وایپو، تهران در بین ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری جهان، رتبه سی و چهارم را به خود اختصاص داده است.

به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) از سال ۲۰۱۷ به صورت سالانه ظرفیت‌های نوآوری شهرها و مناطق جغرافیایی جهان را بررسی و به عنوان بخشی از گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند.

خوشه‌های علم و فناوری نقش مهمی در ارتقاء عملکرد نوآوری کشورها دارند و با گردهم آوردن دانش، کسب‌وکارها و کارآفرینان زیست‌بومی ایجاد می‌کنند که ایده‌های علمی امکان عملیاتی شدن داشته باشند. خوشه‌های علم و فناوری بر اساس تعداد درخواست‌های ثبت اختراع بین‌المللی (ذیل معاهده PCT) و مقالات علمی نمایه شده در WOS در مناطق جغرافیایی ارزیابی می‌شوند.

تهران با ۳۷ درخواست ثبت اختراع و ۹۳۲۰ مقاله علمی به ازای هر یک میلیون نفر در جایگاه سی‌و چهارم دنیا و بالاتر از شهرهایی نظیر ملبورن (۴۲)، مادرید (۴۸)، زوریخ (۴۹)، میلان (۵۰)، تورنتو (۵۲) و استانبول (۵۹) است.

رتبهنام‌ شهرکشوردانشگاه‌ برتر از نظر انتشارات‌ علمی
۱توکیوژاپندانشگاه توکیو
۲شنژنچیندانشگاهZhongshan
۳سئولکره‌جنوبیدانشگاه ملی سئول
۴پکنچیندانشگاه تسینژوآ
۶سانفرانسیسکوامریکادانشگاه استنفورد
۱۲پاریسفرانسهدانشگاه سوربن
۲۲مونیخآلماندانشگاه فنی مونیخ
۳۰تل آویورژیم اشغالگر قدسدانشگاه عبری بیت‌المقدس
۳۱مسکوروسیهدانشگاه دولتی مسکو
۳۴تهرانایراندانشگاه تهران
۳۸استکهلمسوئدمؤسسه کارولینسکا
۴۲ملبورناسترالیادانشگاه ملبورن
۴۳برلینآلماندانشگاه هامبولت برلین
۴۸مادریداسپانیادانشگاه مادرید
۴۹زوریخآلماندانشگاه ETH زوریخ
۵۰میلانایتالیادانشگاه میلان
۵۲تورنتوکانادادانشگاه تورنتو
۵۶بنگلورهنددانشگاه IISC
۵۹استانبولترکیهدانشگاه استانبول
۶۵کمبریجانگلیسدانشگاه کمبریج
۷۲سائوپائولوبرزیلدانشگاه سائوپائولو
۷۳هلسینکیفنلانددانشگاه هلسینکی
۷۶ویناتریشدانشگاه پزشکی اتریش
۷۹آکسفوردانگلیسدانشگاه آکسفورد
۸۷آنکارااستانبولدانشگاه هاش تپه
۹۵اتاواکانادادانشگاه اتاوا


دانشگاه‌ تهران با ۱۲ درصد، دانشگاه آزاد اسلامی با ۹ درصد و دانشگاه امیرکبیر با ۸ درصد بیشترین سهم را در انتشار مقالات در شهر تهران داشته‌اند. بر اساس ارزیابی وایپو، در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲، ۶۳ هزار و ۱۱۳ مقاله در تهران منتشر شده که ۲۵ درصد آن مربوط به حوزه فنی و مهندسی است.
 

رتبه ۳۴ تهران در خوشه‌های برتر علم و فناوری جهان

بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، برترین خوشه‌های علم و فناوری دنیا در جنوب شرق آسیا در کشورهای ژاپن، چین و کره جنوبی قرار دارند. مناطق یوکوهاما در ژاپن، گوآنژو در چین و سئول در کره جنوبی به ترتیب رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. اولین شهر غیرآسیایی، منطقه سانفرانسیسکو در آمریکا است که رتبه ششم را به دست آورده است.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar