مهر/ رئيس سازمان سنجش گفت: به غير از يک مورد، تمامي افراد دخيل در اين موضوع شناسايي شده‌اند و با آنها مطابق قانون برخورد مي‌شود.


 دکتر ابراهيم خدايي امروز در حاشيه بازديد از حوزه مصلاي تهران در کنکور سراسري ۹۹ در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس نظرسنجي که با هماهنگي وزارت بهداشت انجام شده به تمامي داوطلبان حاضر در آزمون سراسري پيامک داده شد و سه سئوال از داوطلبان پرسيده شد.

وي گفت: اين سه سئوال شامل: ۱- ميزان رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، ۲- آيا فاصله صندلي‌ها رعايت شده است؟ ۳- آيا عوامل اجرايي به الزامات بهداشتي پايبند بوده‌اند؟ است.

خدايي تصريح کرد: ۸۰ هزار نفر به اين سئوالات پاسخ داده‌اند که در مورد سئوال اول که ميزان رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در حوزه‌هاي امتحاني بود ۹۲ درصد، در مورد سئوال دوم که رعايت فاصله بين صندلي‌ها بود ميزان ۹۰ درصد و در مورد سئوال سوم که رعايت فاصله گذاري اجتماعي و رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي داوطلبان بود، ميزان ۹۴ درصد ابراز رضايتمندي کرده‌اند.

وي افزود: ساير نظرسنجي‌ها نيز پس از برگزاري آزمون گروه علوم تجربي و آزمون گروه زبان در روز شنبه انجام خواهد شد.

خدايي درباره موضوع رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در کنکور سراسري گفت: بخشي از رعايت پروتکل‌ها مربوط به داخل حوزه‌هاي آزمون سراسري بود و همه حوزه‌هاي امتحاني موضوع فاصله صندلي‌ها به اندازه يک ۱.۸ متر را رعايت کرده و تحت نظارت وزارت بهداشت، پروتکل‌ها رعايت شده است.

وي افزود: منتها در برخي از حوزه‌ها برخلاف توصيه‌هاي ما به خانواده‌هاي داوطلبان، موضوع از سوي خانواده‌ها رعايت نشد، داوطلبان با وجود سن کم‌تر، بيشتر از خانواده‌ها پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کرده‌اند.

رئيس سازمان سنجش يادآور شد: درباره موضوع تصاويري که در فضاي مجازي در مورد لو رفتن سئوالات کنکور سراسري مطرح شده، گفت: کل تصاويري که در فضاي مجازي پخش شد سه بخش دارد. نکته اول اين است که هيچکدام از تصاويري که در فضاي مجازي منتشر شده، موضوع لو رفتن سئوال قبل از آزمون نيست و هيچکس ادعا نمي‌کند که قبل از آزمون سئوالات لو رفته باشد.

وي افزود: نکته ديگر اين است که برخي افراد به صورت موردي موبايل به داخل حوزه‌هاي امتحاني برده بودند و پس از آزمون عمومي در زمان پخش سئوالات اختصاصي از فرصت سوءاستفاده کرده و تصاوير دفترچه سئوالات عمومي را به شبکه‌هاي اجتماعي ارسال کردند.

رئيس سازمان سنجش تصريح کرد: نکته مهم اينجاست که اگر بحث تقلب باشد، فرد سئوالات را در فضاي مجازي منتشر نمي‌کند. ما يکي از داوطلبان را گرفته‌ايم که معدلش ۸-۷ بوده است، بنابراين نيت اين افراد تقلب نبوده است. وقتي سئوالات بلافاصله به شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي ارسال مي‌شود، موضوع القاي شبهه لو رفتن سئوالات کنکور است. به غير از يک مورد، تمامي افراد دخيل در اين موضوع شناسايي شده‌اند و با آنها مطابق قانون برخورد مي‌شود.

خدايي در مورد کليد سئوالات کنکور سراسري که در برخي سايت‌هاي اجتماعي منتشر شده، گفت: تمامي تصاويري که به عنوان کليد آزمون سراسري در فضاي مجازي منتشر شده جعلي و کلاهبرداري است. ما تمامي اين تصاوير را به صورت فني بررسي کرده‌ايم، کليدهايي که قبل از انتشار رسمي سئوال از سوي سازمان سنجش در فضاي مجازي منتشر شده است، کامل بررسي شده است و هيچکدام با کليد آزمون سراسري مطابقت ندارند.

وي افزود: داوطلبان مي‌توانند دوشنبه سوم شهريورماه کليد اصلي آزمون سراسري را در سايت سازمان سنجش مشاهده کنند.

رئيس سازمان سنجش تأکيد کرد: تلاش مي‌کنيم آزمون سراسري در صحت و امنيت کامل برگزار شود.

خدايي گفت: اينترنت موبايل با همياري وزارت ارتباطات در برخي از حوزه‌هاي کنکور سراسري امروز قطع شده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar