ايسنا/ سخنگوي وزارت بهداشت آخرين موارد ابتلا و فوتي ناشي از کرونا در کشور طي ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۲ بيمار کوويد۱۹ جان خود را از دست دادند و به اين ترتيب مجموع جان باختگان اين بيماري به ۲۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسيد.

 دکتر سيما سادات لاري افزود: از ديروز تا امروز ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ ) و بر اساس معيارهاي قطعي تشخيصي، ۲۲۰۶ بيمار جديد مبتلا به کوويد۱۹ در کشور شناسايي شد که ۱۰۷۱ نفر از آنها بستري شدند. در نتيجه مجموع بيماران کوويد۱۹ در کشور به ۳۵۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسيد.

وي افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۲ بيمار کوويد۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان اين بيماري به ۲۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسيد.لاري ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۳۰۵ هزار و ۸۶۶ نفر از بيماران، بهبود يافته و يا از بيمارستانها ترخيص شده اند اما متاسفانه ۳۷۹۴ نفر از بيماران مبتلا به کوويد۱۹ در وضعيت شديد اين بيماري تحت مراقبت قرار دارند.

وي با اشاره به اينکه تا کنون دو ميليون و ۹۸۷ هزار و ۱۱۷ آزمايش تشخيص کوويد۱۹ در کشور انجام شده است، گفت: استانهاي مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالي، اردبيل، اصفهان، البرز، خراسان رضوي، کرمان، سمنان، آذربايجان شرقي، مرکزي، يزد و گيلان در وضعيت قرمز قرار دارند.

سخنگوي وزارت بهداشت، تاکيد کرد: همچنين استان‌هاي فارس، ايلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوين، آذربايجان غربي، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختياري و کهگيلويه و بوير احمد هم در وضعيت هشدار قرار دارند.


۱۱۴ شهرستان در وضعيت قرمز و ۱۳۳ شهرستان هشداري هستند

لاري در ادامه سخنان خود تصريح کرد: گرچه تعدادي از شهرستان‌هاي کشور از وضعيت قرمز خارج شدند اما، در حال حاضر ۱۱۴ شهرستان در سراسر کشور در وضعيت قرمز و ۱۳۳ شهرستان نيز در وضعيت هشدار قرار دارند.  

افزايش چندين برابري ميزان سرايت‌پذيري اين ويروس
وي با اشاره به روند نسبتا کاهشي موارد ابتلا و بستري روزانه در کشور، تاکيد کرد: مطمئنا مهم‌ترين عامل در کاهش موارد ابتلا و بستري روزانه در کشور رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و استفاده بيشتر و همگاني از ماسک است. البته اعلام روند کاهشي بيماري به هيچ وجه نبابد موجب عادي انگاري شرايط شود زيرا با توجه به افزايش چندين برابري ميزان سرايت‌پذيري اين ويروس، رعايت چندين برابر پروتکل‌هاي بهداشتي توسط ما امري لازم و ضروري است.

وي افزود: از تاريخ ۲۰ مرداد تا ۲۸ مرداد سال جاري همکاران بهداشتي و بهداشت محيط ما در وزارت بهداشت در سراسر کشور ۳۳۰ هزار بازرسي از مراکز تهيه، توزيع و فروش مواد غذايي و اماکن عمومي و کارگاهي انجام دادند که تعداد ۴ هزار و ۸۹۱ مورد به علت عدم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي به مراجع قضايي معرفي شدند و تعداد ۲۷۵۰ مورد پس از اخطار پلمب شدند.


کاهش ميزان استفاده از ماسک در وسايل نقليه عمومي
سخنگوي وزارت بهداشت ادامه داد: آخرين بررسي‌ها از ميزان استفاده از ماسک توسط مردم در اماکن عمومي ۷۶.۹ درصد گزارش شده است که اين عدد نسبت به دو هفته گذشته به ميزان ۲.۷ درصد افزايش داشته است. طبق گزارشات واصله ميزان استفاده از ماسک توسط شاغلين صنوف، صنايع، کارمندان ادارات نيز نسبت به دو هفته قبل افزايشي بوده است اما متاسفانه شاهد کاهش ميزان استفاده از ماسک در وسايل نقليه عمومي در اين مدت زماني هستيم. اميدواريم استفاده از ماسک در وسايل نقليه عمومي درون و برون شهري جدي‌تر گرفته شود.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: فراموش نکنيم که هر تغيير رفتاري در برابر ويروس يک تا دو هفته بعد در تعداد موارد بستري و حدود ۴ تا ۶ هفته بعد در تعداد موارد مرگ و مير مشخص مي‌شود بنابراين وضعيت اکنون بيماري در کشور  بازتاب نوع رفتار ما و رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي طي هفته‌هاي گذشته بوده است.

وي تاکيد کرد: مطمئنا تقويت و تداوم عزم و اراده ما در رعايت اصول سه گانه بهداشتي شامل شست و شوي دست‌ها، فاصله‌گذاري فيزيکي به ميزان ۱.۵ تا ۲ متر و استفاده از ماسک، کمک شاياني به قطع زنجيره انتقال بيماري در کشور مي‌کند. اميدواريم عاشقان مکتب امام حسين (ع) در سراسر ميهن اسلامي کمک کنند تا آيين‌هاي عزاداري امسال بر اساس دستورالعمل مصوب ابلاغي صورت گيرد تا شاهد الگويي بي بديل از شور آميخته با شعور حسيني در کشورمان باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar