تسنيم/ دکتر سيد سعيد اسماعيلي و دکتر رضا منتظر از پزشکان و متخصصان طب سنتي کشورمان با تنظيم نامه‌اي خطاب به مراجع عظام تقليد، نکاتي را درباره شيوع کرونا و ظرفيتهاي گسترده طب سنتي در مهار و درمان آن متذکر شدند.

در ادامه متن اين نامه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحيم
اِنَّ الْحُسين مِصباحُ الْهُدي وَ سَفينَة الْنِّجاة

مراجع معزز تقليد، فضلاي گران‌قدر حوزه‌هاي علميه، مبلغان مذهبي و مداحان سراسر کشور

سلام عليکم؛
اخيراً نامه‌اي در مورد مراسم سرور و سالار شهيدان با امضاي جمعي از پزشکان و کادر درمان منتشر شده است؛ با توجه به اهميت فوق‌العاده موضوع عزاداري توجه حضرات را به چند نکته جلب مي‌نماييم:

1. يکي از علل مهم مرگ‌ومير کرونا و خستگي و فرسودگي کادر محترم درمان اين است که در مواجهه با اين بيماري از همه ظرفيت‌هاي کشور استفاده نمي‌شود؛ يکي از ظرفيتهاي مهم، "طب سنتي کشورمان" است که مورد غفلت واقع شده است.

2. بارها از طرق رسمي و غيررسمي اين ظرفيت را يادآور شده‌ايم با استفاده از توصيه‌هاي پيشگيري ارائه‌شده مي‌توان با تقويت سيستم ايمني افراد ميزان ابتلا به بيماري کرونا را بسيار کاهش داد.

در چند ماه گذشته شاهد بوديم که کساني اين توصيه‌ها را انجام داده‌اند در صورت تماس با افراد مبتلا هيچ‌گونه مشکلي پيدا نکرده‌اند و فقط آزمايش آنها مثبت شده و گاهي علايم باليني بسيار مختصر در حد يک سوزش گلوي چندساعته داشته‌اند و گاهي همين علايم را هم نشان نداده‌اند.

3. ما نيز براي حفاظت از سلامت مردم سوگند خورده‌ايم و از شنيدن خبر فوت همکاران و هموطنان خود متأثر مي‌شويم اما تأثر بيشتر ما از اين است که راه پيشگيري و درمان آزموده‌شده ما که داراي پشتوانه‌هاي طب سنتي و مقالات و يافته‌هاي طب نوين است، مورد بي‌اعتنايي وزارت بهداشت و درمان قرار مي‌گيرد.

4.  اگر در کنار تأکيد بليغ بر زدن ماسک و فاصله‌گذاري اجتماعي بر روشهاي ساده پيشگيري مانند مصرف سير، پياز، عسل، سياهدانه و زنجبيل و غرغره آب نمک تأکيد مي‌شد، بسياري از همکاران و هموطنان متوفاي ما هنوز در بين ما بودند.

5. با عنايت به مطالب بالا در برگزاري مراسم محرم حسيني(ع) ضمن رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي مورد تأکيد مقام معظم رهبري استفاده از دستورالعمل‌هاي ساده تغذيه‌اي فوق مي‌تواند با تقويت سيستم ايمني شرکت‌کنندگان خطر انتقال و ابتلا به کرونا را به‌اندازه‌اي کاهش داد که نگراني همکاران محترم برطرف شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar