ايرنا/ پليس در اعلام مهم‌ترين حوادث ۲۴ ساعت گذشته از شناسايي و دستگيري فردي خبر داد که با تهديد داماد در فضاي مجازي به دنبال تسويه حساب‌هاي شخصي خود بود.

سرهنگ اکبر نصرتي، رئيس پليس فتا استان آذربايجان‌غربي با بيان اينکه فضاي مجازي محلي براي تسويه حساب‌هاي شخصي نيست، گفت: با مراجعه فردي مبني بر اينکه شخصي ناشناس در شبکه اجتماعي واتس‌آپ براي وي ايجاد مزاحمت کرده است، موضوع تحت بررسي قرار گرفت.
وي ادامه داد: در روند رسيدگي به موضوع، ضمن دستگيري متهم مورد نظر، مشخص شد که فرد خاطي مادر زن شاکي است.
اين مقام مسئول گفت: متهم مورد نظر با مشاهده مستندات موجود لب به اعتراف گشود و اعلام کرد که با توجه به اختلافات خانوادگي پيش آمده درصدد انتقام‌جويي برآمده و با ارسال پيام‌هاي تهديدآميزي در شبکه اجتماعي واتس‌آپ اقدام به ايجاد مزاحمت براي داماد خود کرده است.
سرهنگ نصرتي با بيان اينکه فضاي مجازي همانند فضاي حقيقي قوانين خاص خود را دارد، گفت: هر گونه ايجاد مزاحمت و تهديد ديگران در فضاي مجازي جرم بوده و با خاطيان برابر قانون برخورد خواهد شد.

دستگيري عامل نشر اکاذيب در اراک
رئيس پليس فتا مرکزي خبر داد: فردي که از طريق فضاي مجازي اقدام به نشر اکاذيب عليه شهروند اراکي مي کرد، شناسايي و دستگير شد.
سرهنگ احسان آنقي رئيس پليس فتا استان مرکزي در تشريح اين خبر گفت: يکي از شهروندان اراکي با ارائه مرجوعه قضايي به اين پليس مراجعه و اظهار داشت: فرد يا افرادي با ايجاد کانال تلگرامي با انتشار اکاذيب عليه وي اقدام به تخريب و فضاسازي نموده‌اند که تقاضاي رسيدگي به موضوع را دارم.
وي ادامه داد: پس از حضور شاکي در پليس و ثبت اظهارات و ارائه‌ي مستندات، رسيدگي به موضوع در دستور کار اين پليس قرار گرفت و در بررسي اوليه صورت گرفته توسط کارشناسان اين پليس مشخص شد متهم با انتشار اخبار کذب در کانال تلگرامي، سعي در تخريب چهره اجتماعي و جايگاه شغلي شاکي داشته است.
اين مقام انتظامي افزود: کارشناسان اين پليس با بررسي‌هاي بيشتر و اقدامات فني و پليسي و طي هماهنگي صورت گرفته با مقام قضايي، متهم را در شهر اراک شناسايي و دستگير کردند.
سرهنگ آنقي گفت: متهم در ابتدا منکر بزه انتسابي شد؛ اما پس از مواجه‌شدن با دلايل، مدارک و مستندات موجود در پرونده، به‌ناچار لب به اعتراف گشود و هدف خود را از اين موضوع انتقام‌جويي اعلام کرد و از عمل مجرمانه‌ي خود اظهار پشيماني کردد.
رئيس پليس فتا استان مرکزي با بيان اينکه رعايت اصل اخلاق‌مداري در استفاده از فضاي مجازي به خصوص شبکه‌هاي اجتماعي يکي از الزامات فعاليت در اين حوزه است، گفت: کاربران فضاي مجازي بايد مراقب رفتار خود در فضاي مجازي باشند تا از روي جهل يا انتقام‌جويي براي ديگر کاربران ايجاد مزاحمت ننمايند که در غير اين صورت برابر قانون با آن‌ها برخورد مي‌شود.

وعده دروغين در قالب کلاس هاي تقويتي 
رئيس پليس فتا بوشهر از دستگيري عامل کلاهبرداري ۱۱ ميليارد ريالي در سايت ديوار با وعده دروغين سرمايه ‌گذاري در قالب کلاس‌هاي آموزشي و تقويتي خبر داد.
سرهنگ مهدي قاسمي اظهار داشت: با تلاش مأموران پليس فتا، شخصي که اقدام به تبليغ سرمايه‌ گذاري با درج آگهي در سايت ديوار با موضوع «مؤسسه آموزشي بوشهر» به منظور تشکيل کلاس‌هاي آموزشي و تقويتي  براي دانش‌آموزان و کنکوري‌ها مي‌کرد، شناسايي و دستگير شده است.
وي گفت: متهم با آگهي تبليغاتي سرمايه ‌گذاري در سايت ديوار خود را مدير يکي از مؤسسات آموزشي بوشهر معرفي کرده و با راه ‌اندازي محلي به نام مؤسسه آموزشي در شهر بوشهر با همکاري همسرش با وعده‌هاي سرمايه‌گذاري دروغين آموزشي، توانسته‌اند مالباختگان را ترغيب و تطميع  کرده و در ادامه کار مبالغي از متقاضيان کلاهبرداري و دريافت کرده که تا اين لحظه حدود ۱۱ ميليارد ريال از مالباختگان اخذ کرده است.
سرهنگ قاسمي عنوان داشت: متهم پس از دريافت وجه از مالباختگان، ديگر پاسخگوي تلفن نبوده و با ارسال پيام‌هاي تهديد به قتل از طريق شبکه واتس‌آپ و ترساندن آنها، از مراجعه شکات به مراجع قضائي و پليسي جلوگيري کرده است.
اين مقام انتظامي افزود: کلاهبردار به مالباختگان مي گفته که مبالغ دريافتي از شما را جهت برگزاري کلاس‌هاي فوق برنامه، آموزشي و تقويتي و در راستاي پرداخت هزينه کرايه محل برگزاري کلاس، هزينه حضور اساتيد پروازي استفاده مي‌شود و سپس از مجموع شهريه دريافتي از دانش‌آموزان که چندين برابر هزينه پرداختي شماست و پس از کسر هزينه‌هاي اوليه، درصد بالايي سود به شما پرداخت مي‌گردد و تضمين سودآوري بالايي مي‌کرده است.
قاسمي خاطرنشان کرد: در تحقيقات علمي و پي‌جويي کارآگاهان سايبري پليس فتا، هويت متهم که اهل يکي از شهرستان‌هاي جنوبي استان بوده و داراي سوابق متعدد کيفري قبلي بوده مشخص و در بررسي‌هاي تکميلي مشاهده شد که وي از محل سکونت خود متواري که جهت استخراج آدرس محل اختفاء احتمالي نامبرده، اقدامات گسترده‌اي صورت پذيرفت.
رئيس پليس فتا بوشهر ادامه داد: پس از تحقيقات صورت گرفته، مشخص شد که متهم به علت شکايت شاکي خصوصي و با موضوع اختلاف حساب در يکي از زندان‌هاي سطح استان مي‌باشد که با هماهنگي مرجع قضائي به پليس فتا منتقل و نامبرده که در ابتدا منکر هرگونه ارتکاب جرمي بود، با مشاهده مستندات علمي گردآوري شده و پشتکار افسران تحقيق، به ناچار لب به اعتراف گشوده و ضمن پذيرفتن جرايم ارتکابي، چگونگي ارتکاب آنها را تشريح و هدف خود را پرداخت بدهي‌هاي قبلي خود به شکاتي اعلام داشت که قبلاً در مراجع قضائي به خاطر جرايم مالي برعليه وي، طرح شکايت کرده بودند.
اين مقام انتظامي عنوان داشت: حسب اعلام مسئولان زندان، متهم با تلاش زيادي به دنبال اجاره کردن سند ملکي براي سپردن وثيقه براي آزادي از زندان بوده و حال مشخص شده که هدف احتمالي وي از سپردن وثيقه، عدم دسترسي دستگاه قضا به نامبرده و فرار از مجازات قانوني تا قبل از مشخص شدن ميزان جرايم ارتکابي وي و فرار از کشور به صورت غير قانوني بوده است.
رئيس پليس فتا استان بوشهر با اشاره به نوع آگهي و وعده سرمايه‌گذاري و اشتغال‌زايي کاذب آموزشي توسط متهم، احتمال افزايش مالباختگان و ميزان مبلغ نهايي کلاهبرداري شده متصور بوده و نيازمند گذشت زمان، تحقيقات و بررسي‌هاي تکميلي است.
سرهنگ قاسمي به شهروندان براي پيشگيري از متضرر شدن در جرم کلاهبرداري اينترنتي توصيه کرد: به صرف مشاهده آگهي درج شده در سايت ديوار و يا ساير سايت هاي واسط اينترنتي، به صحت ادعاي اظهار شده  اعتماد نکرده و پس از تحقيقات کامل و اطمينان از اصالت موضوع، اقدام به فعاليت و سرمايه‌گذاري کنند و ترجيحاً از طريق مؤسسات و ارگان‌هاي معتبر، نيازمندي کاري و سرمايه‌گذاري خود را دنبال کنند.

ناکامي قاچاقچيان در انتقال بيش از ۵۰۰ کيلو مواد افيوني
جانشين فرمانده انتظامي استان اصفهان گفت: پنج قاچاقچي مواد مخدر که قصد انتقال ۱۰۰ کيلو حشيش و ۴۵۴ کيلوترياک از مسير اصفهان به تهران را داشتند با تلاش پليس دستگير شدند.
سرهنگ محمدرضا هاشمي فر افزود: ماموران  مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشرافيت و هوشمندي بالاي خود مطلع شدند تعدادي قاچاقچي مواد افيوني قصد دارند محموله اي از مواد را با استفاده از مسير استان اصفهان به استان تهران منتقل کنند که در اين خصوص بلافاصله وارد عمل شده و با استقرار در ورودي استان به کنترل خودروهاي عبوري پرداختند.
وي افزود: ماموران حين کنترل خودروهاي عبوري به يک دستگاه پژو پارس مشکوک شده و آن را متوقف کردند که در بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد اين خودرو به عنوان راه پاک کن خودروهاي حامل مواد مخدر عمل مي کرده است.
اين مقام انتظامي بيان کرد: در ادامه اين ماموران در يک اقدام  هوشمندانه موفق شدند يک دستگاه پرايد و يک دستگاه خودرو کاميونت حامل مواد افيوني را شناسايي و متوقف کرده و در بازرسي دقيق از آنها ۱۰۰ کيلو حشيش و ۴۵۴ کيلو ترياک کشف کنند.
جانشين فرمانده انتظامي استان با بيان اينکه در مجموع ۵۵۴ کيلو مواد افيوني در اين عمليات کشف شد اظهار داشت: در اين رابطه ۵ قاچاقچي مواد افيوني دستگير و همراه پرونده براي انجام اقدامات قانوني تحويل مراجع قضائي شدند.
اين مقام انتظامي با بيان اينکه قاچاقچيان، براي انتقال مواد، سختي هاي زيادي متحمل شده و علاوه بر جاسازي هاي پيچيده از راه هاي فرعي و بياباني طولاني عبور مي کنند تصريح کرد: با تمام اين موارد پليس از اشرافيت بالايي براي برخورد با اين افراد برخوردار است و با رصد دقيق و هوشمندانه اجازه عرض اندام به آنها نمي دهد.

کشف کالاي قاچاق در بازرسي از يک کاميونت
فرمانده انتظامي ايرانشهر از توقيف خودروي حامل چاي و چسب کاشي قاچاق به ارزش ۹ ميليارد ريال خبرداد.
سرهنگ محمود سعادتي اظهار داشت: در راستاي اجراي طرح مقابله با ورود کالاي قاچاق و برخورد با مخلان اقتصادي، ماموران ايست و بازرسي مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرستان ايرانشهر حين کنترل خودرو هاي عبوري به يک دستگاه کاميونت مشکوک شدند و آن متوقف کردند.
اين مقام انتظامي با بيان اينکه در بازرسي از خودرو متوقف شده، ۸ تن و  ۱۳۰ کيلو گرم چاي  و ۴ تن و ۲۴۰ کيلوگرم چسب کاشي  قاچاق را کشف کردند، افزود: برابر اعلام کارشناسان مربوطه، ارزش کالاهاي کشف شده، ۹ميليارد ريال برآورد شده است.
فرمانده انتظامي شهرستان ايرانشهر تصريح کرد: در اين رابطه يک نفر دستگير و پس از تشکيل پرونده، براي سير مراحل قانوني به مراجع قضائي معرفي شد.

کشف ۱۵۰ رأس دام مسروقه در عمليات پليس "چادگان"
فرمانده انتظامي شهرستان چادگان استان اصفهان از کشف ۱۵۰ رأس دام مسروقه در عمليات ماموران اين فرماندهي و تحويل آن ها به مال باخته در کمتر از ۱۲ ساعت خبر داد.
سرهنگ ولي اروجي اظهار داشت: در پي تماس تلفني يکي از روستائيان با مرکز فوريت هاي پليسي ۱۱۰ مبني بر سرقت ۱۵۰ رأس دام وي توسط افراد ناشناس، موضوع در دستور کار ماموران پليس آگاهي فرماندهي انتظامي شهرستان چادگان قرار گرفت.
وي افزود: پس از انجام تحقيقات از مال باخته چند تيم از ماموران مجرب تشکيل و به جستجو در اراضي اطراف پرداخته و با يک کار علمي دقيق و منسجم مسير حرکت و مقصد سارقان را کشف و سرانجام در اطراف قله هاي يکي از روستاها شناسايي کردند.
فرمانده انتظامي شهرستان چادگان با بيان اينکه سارقان با مشاهده ماموران گله را رها کرده و متواري شدند اظهار داشت: در اين عمليات ويژه ماموران موفق شدند در کمتر از ۱۲ ساعت احشام مسروقه را کشف و به مال باخته تحويل دهند.
اين مقام انتظامي از ادامه تلاش ها براي شناسايي و دستگيري سارقان خبر داد و گفت: سرعت عمل در کشف و تحويل اموال مسروقه به مال باختگان اولويت هاي اصلي پليس خدمتگزار براي کسب رضايت مردم است.

توقيف تريلي تانکردار با ۲۸ هزار ليتر سوخت قاچاق
فرمانده انتظامي شهرستان چابهار استان سيستان و بلوچستان از کشف ۲۸ هزار ليتر سوخت قاچاق در بازرسي از يک دستگاه تريلي تانکردارخبر داد.
سرهنگ  حيدرعلي کيخاي مقدم در بيان جزييات اين خبر گفت: در پي تشديد اقدامات انتظامي و برخورد قاطع با قاچاقچيان فرآورده هاي نفتي، ماموران انتظامي پاسگاه پير سهراب شهرستان چابهار حين کنترل خودروهاي عبوري به يک دستگاه تريلي تانکردار مشکوک و آن را متوقف کردند.
اين مقام انتظامي گفت: ماموران در بازرسي از اين خودرو ۲۸ هزار ليتر سوخت قاچاق از نوع گازوئيل خارج از شبکه توزيع را کشف کردند.
فرمانده انتظامي شهرستان چابهار با بيان اينکه در اين رابطه يک متخلف شناسايي و پس از تشکيل پرونده براي سير مراحل قانوني به مراجع قضائي معرفي شد، خاطر نشان کرد: طرح هاي عملياتي مبارزه با قاچاق سوخت به صورت برنامه ريزي شده و مستمر ادامه خواهد داشت و سعي پليس بر اين است که با همکاري و همدلي مردم و ديگر سازمان هاي مرتبط با اين پديده مقابله شود.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar