ايسنا/ رييس مرکز تشخيص ‌و پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتاي ناجا نسبت به کلاهبرداري از کاربران فضاي مجازي با راه‌اندازي سايت تقلبي سجام هشدار داد.

سرهنگ علي‌محمد رجبي با اشاره به افزايش تمايل شهروندان به حضور در بازار سرمايه و بورس اظهارکرد: يکي از الزامات ورود به بازار بورس ثبت نام در سامانه سجام است. از همين رو متاسفانه برخي از مجرمان فضاي مجازي نيز دست‌به کار شده و با راه‌اندازي سايت و آدرس‌هاي جعلي اقدام به کلاهبرداري و سواستفاده از متقاضيان ورود به بورس کرده‌اند.
وي درباره شيوه‌هاي اين کلاهبرداران گفت: برخي از اين افراد با درج تبليغات در فضاي مجازي اطلاعات کاربران را براي ثبت نام در سامانه سجام دريافت کرده و معمولا پس از اخذ مبالغي ديگر ارتباطي با کاربر برقرار نمي‌کنند که در اين خصوص لازم است شهروندان از ارائه اطلاعات هويتي خود و نيز پرداخت مبلغ به ديگران براي ثبت نام در سجام خودداري کنند.
رجبي افزود: شيوه ديگري که متاسفانه اخيرا نيز موردي از آن مشاهده شد است، ايجاد آدرس جعلي و مشابه سامانه سجام است. به طوري که سودجويان با طراحي سايتي مشابه و نيز با آدرسي مشابه که تنها در يک يا دو حرف با آدرس اصلي تفاوت دارد، اقدام به ايجاد صفحات فيشينگ و سرقت اطلاعات بانکي کاربران و برداشت از حساب آنان کنند. همچنين ممکن است با اطلاعات هويتي آنان اقدامات مجرمانه ديگري را نيز انجام دهند.
رييس مرکز تشخيص ‌و پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتاي ناجا با تاکيد بر اينکه کاربران در صورت نياز به ثبت نام در بورس و سامانه سجام تنها بايد به آدرس https://www.sejam.ir/  مراجعه کنند. گفت: هر آدرس ديگري به جز اين آدرس مورد تاييد نبوده و احتمال اقدامات مجرمانه و سودجويانه از طريق آن وجود دارد.

وي از شهروندان خواست که در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و آدرس‌هاي جعلي موضوع را به پليس فتا گزارش دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar