تسنيم/ رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور با اشاره به اينکه در يک قرن گذشته ۲۰۰ هزار نفر در بلاياي طبيعي در کشورمان کشته شدند، گفت: ۷۶ درصد آنها در اثر وقوع زلزله، ۶ درصد بر اثر سيل و مابقي در ديگر بلايا جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر عباس مسجدي در دوره آموزشي "مديريت اجساد در حوادث دسته‌جمعي" که به‌صورت ويدئوکنفرانس و با شرکت مسئولان مديريت بحران استانها برگزار شد، اظهار کرد: مردم در بحرانها، يا خود يا عزيزانشان آسيب ديده‌اند بنابراين پزشکي قانوني به عنوان يک دستگاه خدمت‌رسان بايد در بالاترين حد آمادگي در برخورد با اين افراد و براي ارائه خدمت به آنها قرار داشته باشد.
رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور تصريح کرد: تکريم ارباب‌رجوع و برخورد مناسب با افراد آسيب‌ديده از ضرورياتي است که بايد مورد توجه تيمهاي بحران سازمان قرار گيرد، هرچند وظيفه پزشکي قانوني در بحرانها مديريت اجساد و تعيين هويت قربانيان است اما نوع برخورد و حضور ما و توجه به ابعاد رواني موضوع نيز بسيار حائز اهميت است.
وي با اشاره به اينکه بحرانها يک وقفه ناگهاني و جدي در کارکرد جامعه ايجاد مي‌کند، خاطرنشان کرد: اصطلاح "ساک به دست بودن" در بحرانها به معني اقدام سريع و ورود به موقع به صحنه، مدنظر تيمهاي بحران باشد به بيان ديگر در صورت بروز هر بحران يا بلايي، تيمهاي بحران پزشکي قانوني بايد در اسرع وقت در محل وقوع حادثه حضور يافته و به وظيفه خود عمل کنند.
اين مقام مسئول، حضور مسئولان مديريت بحران استانها در ستادهاي بحران استان را يک ضرورت عنوان کرد که بايد به عنوان وظيفه جدي به آن نگاه شود.
مسجدي همچنين بر اعمال نظارت دقيق بر عملکرد تيمهاي بحران، شفاف و روشن بودن عملکرد و استفاده از ظرفيتهاي مردمي در حوادث شديد تأکيد کرد و گفت: پزشکي قانوني بايد با برنامه‌ريزي دقيق و آمادگي صد درصدي به عنوان يک دستگاه حاکميتي به شکل جدي در بحرانها وارد شود.
رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور بر اطلاع‌رساني درست و ارائه آمار صحيح در بحرانها نيز اشاره کرد و افزود: در بسياري موارد ارائه آمار و اطلاعات نادرست و غيرمسئولانه مشکلاتي را به همراه داشته بنابراين هرگونه ارائه آمار و اطلاعات بايد با هماهنگي و به شکل درست انجام شود.

200 هزار کشته در بلاياي يک قرن اخير کشور
وي با بيان اينکه ايران دهمين کشور بلاخيز دنيا است، يادآور شد: از 40 بلاي طبيعي 31 مورد در ايران تجربه شده که همين موضوع نشان مي‌دهد ايران کشوري بلاخيز و به‌شدت در معرض بروز حوادث طبيعي است.
اين مقام مسئول ادامه داد: در يک قرن گذشته 200 هزار نفر در بلاياي طبيعي در کشور کشته شدند که 76 درصد آنها در اثر وقوع زلزله، 6 درصد بر اثر سيل و مابقي در ديگر بلايا جان خود را از دست داده‌اند همچنين از 800 شهر کشور تنها سه درصد در خطر زلزله قرار ندارند و 50 درصد شهرها نيز در معرض وقوع سيل قرار دارند.
مسجدي متذکر شد: سالانه به طور متوسط يک هزار و 100 ميليارد ريال براي بحرانها و حوادث هزينه مي‌شود که اگر همين مبلغ در حوزه پيشگيري هزينه شود، سلامت و آسايش هموطنان تأمين خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar