بازار/فرهنگ موجود در خانواده هاي ايراني، گاهي به عنوان ضد فرهنگ عمل مي کند و معمولا فرزندان در خانواده ها بنابر رعايت و يا عدم رعايت مسائلي بر سر ارث و ميراث به مشکل بر ميخورند و گاهي اين مشکلات در فضاي دوستانه خانواده حل و فصل نشده و کار به راهروهاي دادگاه مي کشد، شايد بتوان ارث را در دسته حاشيه ساز ترين دعاوي قرار داد که بسياري از بايد ها و نبايد هاي فرهنگي و تربيتي و خانوادگي را نيز در بر ميگيرد.

سوالات متعددي در سرويس پرسش و پاسخ دادپرداز درباره ارث از حقوق دانان پرسيده مي شود که با داشتن ديد حقوقي مسير رسيدن به حق تان ميسر مي شود.

اگر نياز به راهنمايي وکيل داريد: مشاوره تلفني با وکيل متخصص ارث 

مسائل ارث و ميراث متنوع و گوناگون هست، مسائلي مثل اتفاق زير که بعد از چند سال از تقسيم ارث، ادعاي مجدد مي نمايد:

 کاربري ناشناس پرسيده: سلام پدر من قبل از فوت خود ارث را تقسيم کرده حدود ۲۰ سال پيش و بعد چند سال برادرم که سهم خود از ارث را به قيمت ناچيزي به ديگران فروخته اکنون تقاضاي ارث خود را از من دارد و مي گويد تقسيم ناعادلانه بوده و فرزندان برادرم چندين بار فحاشي مزاحمت و حتي تهديد به مرگ فرزندان من کرده اند. ميخواستم ببينم که آيا برادرم ميتواند کاري را پيش ببرد؟ و سهم خود را از من بگيرد؟

يا اينکه افرادي که ارثي که به آنها رسيده است را بخشيده اند و الان مي خواهند دوباره به آن برسند

 کاربري ناشناس پرسيده: ده سال پيش پدرم فوت کرد ما پنج فرزند هستيم که بعد از انحصار وراثت همه چيز را به نام مادرم زديم ، حالا بعد از گذشت هشت سال من ميتوانم ادعاي ارث کنم

يا اينکه مواردي هست که فرد قصد دارد تا افرادي را بعد از فوت خويش از ارث محروم نمايد مثل اين مورد:

کاربر ناشناس پرسيده :  من زن هستم و دلم نميخواد همسرم بعد از مرگم از ارث من سهمي ببره چيکار کنم؟

يا اين مورد که تلفيقي از طلاق و حضانت و ارث هست:

سلام ببخشيد من دامادمان و خواهرم ازهم جداشدن و خانواده مون و  خانواده دامادمان حضانت بچه رو قبول نميکنن منکه داييش هستم ميتونم حضانتش قبول کنم خودم مجردم ولي حاضرم هرچي ارث بهم ميرسه بزنم ب اسمش

اين ها چند نمونه از صدها سوالي هست که از مشاورين دادپرداز پرسيده مي شود.

بنابراين حل و فصل مسائل مربوط به ارث، احقاق حقوق فرزندان،نحوه تقسيم و وصيت نامه و...پيچيدگي هاي مربوط به خود را دارد که نياز است افراد هر خانواده به متخصص مجربي آنهم از طريق قانوني مراجعه کنند تا علاوه بر حفظ شئونات خانوادگي، بتوانند حقوق حقه خود را احقاق کنند.

وکيل اصغر اسکندري يکي از حقوقدانان مجرب  موسسه حقوقي دادپرداز در اين زمينه به خوبي مي تواند در حل و فصل مسائل به شما کمک نمايد.


دادپرداز مسير انتخاب آگاهانه يک وکيل متخصص را براي شما آسان کرده و گزينه هاي متعددي در اين زمينه پيش روي شماست.

همچنين امکان عقد قراردادي شفاف با وکيل و پرداخت امن و قابل پيگيري هم در کانال هاي سايت دادپرداز فراهم آمده است.