باشگاه خبرنگاران/ رشد ۸۰ درصدي سفر‌ها و آمار جا به جايي‌ ها، خبر از افزايش سفرهاي غير ضرور در اين روزها مي دهد!


 اين روزها با توجه به تعطيلات پيش رو براي ايام عزاداري محرم شاهد استقبال بسيار زياد مسافران از سفرهاي برون شهري هستيم به طوري که آمارها و ارزيابي هاي صورت گرفته حاکي از آن است که بيش از ۴۰ درصد از وسايل حمل و نقل عمومي در بخش هاي مختلف ريلي، هوايي و جاده اي با تکميل ظرفيت مسافران را جابه جا مي کنند! 

 
موضوعي که موجب نگراني مسئولان حوزه سلامت شده است، چرا که آنان با توجه به انجام اين سفرها، شکل گيري موج سوم شيوع کرونا را پيش بيني مي کنند. ستاد ملي مبارزه با کرونا و همچنين وزارت بهداشت همواره تاکيد کرده‌اند که مسافران از تردد و سفرهاي غير ضروري در تعطيلات پيش رو به شدت پرهيز کنند اما متاسفانه تصاوير و دوربين هاي جاده اي از بي توجهي ها به اين هشدارها خبر مي دهند. در مسيرهاي مختلف ترافيک‌هاي سنگين ايجاد شده است که رکورد دار اين ترافيک همچنان مسيرهاي شمال کشور هستند.
 
از ابتداي اين هفته همواره دستگاه هاي مختلف به ويژه وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که مردم از انجام سفرهاي غيرضروري جلوگيري کنند چرا که عدم رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي باعث تشديد انتقال ويروس کرونا خواهد شد.

اين در حالي است که کادر درمان در بسياري از شهرها خسته شده‌اند و مردم بايد در اين روزها بيشتر به فکر آنان باشند اما  آمارها و ارزيابي هاي صورت گرفته حاکي از آن است که استقبال مسافران علاوه بر استفاده از خودروهاي شخصي در بخش هاي مختلف جاده‌اي و هوايي هم بيشتر شده است.


انجام ۸۰ هزار سفر طي ۴ روز گذشته
داريوش باقرجوان معاون مديرکل مسافري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازي حوزه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان با بيان اينکه از روز سه شنبه (چهارم شهريور ماه) تا به امروز ۸ درصد در جا به جايي سفرها و ۱۲.۵ درصد در جا به جايي مسافران نسبت به ماه گذشته و همچنين هفته گذشته رشد داشته ايم، گفت: از روز سه شنبه تا به امروز ۶۳۰ هزار مسافر در قالب ۸۰ هزار سفر جابه‌جا شده‌اند.
 
او ادامه داد: تعطيلات پيش رو باعث افزايش تقاضاي مسافران شده و سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با همکاري پليس راهور سعي کرده است در اين ايام نظارت ها و ارزيابي هاي خود را براي افزايش امنيت ترددها تشديد کند.
باقر جوان با اشاره به اينکه سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در بحث مقابله با کرونا نظارت هاي خود را با دقت انجام مي‌دهد، گفت: ما سعي کرده‌ايم تمامي شيوه نامه هاي مد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور را رعايت کنيم و در اين بخش هم با مشارکت پليس راه بخشنامه هاي مختلفي را صادر کرده‌ايم.

مدير کل مسافري سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي اظهار کرد: رزمايش‌هاي مختلفي را براي اين ايام در خصوص جا به جايي‌ها چه در بخش عمومي و چه در بخش شهري انجام داده‌ايم و در حوزه مسافري هم تلاش خود را براي رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي در رابطه با بيماري کرونا مضاعف کرده ايم.

به گفته اين مقام مسئول رعايت نکات بهداشتي و ايمني، اصلي‌ترين مبحث و اقدام در اين زمينه است.

باقر جوان همچنين درباره رعايت فاصله گذاري هاي اجتماعي در بخش حمل و نقل جاده اي هم گفت: از ابتداي شيوع ويروس کرونا در تمامي سفرهاي عمومي ظرفيت هاي اتوبوس ها پايين تر از ۵۰ درصد بوده است و سعي کرده ايم به صورت کامل فاصله گذاري هاي اجتماعي را در اين بخش ها رعايت کنيم.

مدير کل مسافري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تصريح کرد: در حال حاضر تمامي شيوه نامه هاي مرتبط در اين زمينه از جمله ضدعفوني  مداوم وسايل حمل و نقل عمومي انجام مي‌شود و در طول سفر هم به صورت کامل مسافران بايد از ماسک استفاده کنند.

او ادامه داد: از حضور مسافر در محيط هاي عمومي در طول سفر جلوگيري مي شود و رانندگان هم از حضور در محيط هاي عمومي پر تردد خودداري مي کنند.

باقر جوان همچنين درباره ارائه کترينگ به مسافران اتوبوس هم گفت: براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا در طول سفر تنها آب معدني ارائه مي‌شود و در هنگام ورود به اتوبوس پک هاي بهداشتي ارائه مي شود.

او در پايان تصريح کرد: از ابتداي ايام تعطيلات به صورت کامل نظارت ها و ارزيابي هاي خود را تشديد کرده ايم.

تجمع مردم در فرودگاه براي سفر به کيش!
 بخش هوايي هم در اين ايام نسبت به هفته ها و ماه هاي گذشته شلوغ تر شده و ميزان درخواست مسافران براي خريداري بليت ها افزايش يافته است. تصوير زير نشان دهنده تجمع مردم در صف سفر به کيش است! بدون رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي و عدم رعايت فاصله گذاري اجتماعي!

افزايش ۷۰  درصدي سفرهاي هوايي طي روزهاي گذشته
در همين زمينه مقصود اسعدي ساماني دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازي حوزه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اينکه ميزان در خواست سفر در مقايسه با ايام عادي کمي رشد داشته است، گفت: با توجه به چند روز تعطيلي پيش رو بسياري از مردم براي عزاداري به شهرهاي خود سفر داشته اند به طوري که شاهد افزايش ۷۰ تا ۸۰ درصدي جا به جايي مسافران در اين ايام بوده‌ايم.

او با اشاره به اينکه تقريباً تمامي شهرها در خواست سفر داشته اند، ادامه داد: ميزان جابه‌جايي مسافران در شهرهاي با وضعيت قرمز، کم بوده است اما همچنان براي سفر به مشهد و تعدادي از کلانشهرهاي ديگر ميزان درخواست‌ها و جا به جايي مسافران زياد بوده است.

ساماني همچنين درباره نرخ بليت هواپيما، گفت: نرخ بليت هواپيما در اين ايام همچنان در کف قيمتي و يا کمي بالاتر بوده و در بسياري از مسيرها بليت ها با همان نرخ کف قيمتي صادر مي‌شود.

او درباره رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي و همچنين فاصله گذاري هاي اجتماعي، گفت: به طور معمول از زمان شيوع ويروس کرونا تمامي دستورالعمل هاي بهداشتي رعايت مي شود و همچنان دو رديف آخر صندلي هواپيما براي بيماران مشکوک به کرونا خالي بوده و در تمامي طول سفر مسافران بايد از ماسک استفاده کنند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه به صورت کامل نظارت ها و بازرسي ها در بخش‌هاي مختلف انجام مي‌شود، گفت: فاصله گذاري هاي اجتماعي و همچنين رعايت پروتکل هاي بهداشتي در کانتر پروازي به هنگام سوار شدن در هواپيما و اتوبوس ها وجود دارد و به صورت کامل و مداوم ضد عفوني ها انجام مي شوند.

اما در اين بين سفرهاي ريلي هم با برخي نارضايتي ها همراه بوده است، يکي از مسافران بخش ريلي کشور که روز گذشته با باشگاه خبرنگاران جوان تماس گرفت، از رعايت نشدن اصول بهداشتي و فاصله گذاري اجتماعي گله کرد و تصويري از  يک کوپه ۴ نفره را که سه نفر داخل آن مستقر شدند، ارسال کرد. 

 

در بخش ريلي  شاهد رشد ۶۰ درصدي سير قطارها بوده ايم که در مقايسه با هفته هاي گذشته حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. البته طبق اطلاعات به دست آمده هنوز ۴۰ درصد از قطارها در سير نيستند. مشهد بيشترين درخواست را داشته اما در مقايسه با ماه گذشته ميزان حذف قطار در اين مسير هم در مقايسه با ساير مسيرها بالا بوده است.

همچنين آمارهاي به دست آمده نشان مي دهد که از ابتداي اسفند ماه در بخش ريلي حدود ۱۱ ميليون نفر از تعداد مسافران کم شده است. با توجه به افزايش تعداد بيماران کرونايي و همچنين تعداد فوتي ها و هشدارهايي که وزارت بهداشت در رابطه با انجام ندادن سفرهاي غير ضروري داده است، مسافران بايد در اين ايام و تعطيلات پيش رو نکات بهداشتي و همچنين دستورالعمل هاي مختلف را رعايت کنند تا شاهد کاهش تعداد مبتلايان به ويروس کرونا در اين ايام باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar