تسنيم/  فرانسوي‌ها در گفت‌وگو با محمدعلي مودب، شاعر و نويسنده به عزاداري ايرانيان در ايام کرونا پرداخت.

خبرگزاري فرانسه در گزارشي به شروع ماه محرم در کشورهاي شيعه نشين پرداخته است و از تفاوت‌هاي محرم امسال با ساليان گذشته گفته است. بنابر گزارش اين خبرگزاري، به دليل شيوع ويروس کرونا، عزاداري محرم در کشورهاي مختلف به شيوه ديگري برگزار مي‌شود. در ايران نيز، اين خبرگزاري به سراغ علي‌محمد مودب رفته است و از اين شاعر انقلابي پرسيده است که امسال مردم کشورمان چگونه خود را با حضور ويروس در ايام ماتم وفق مي‌دهند.

اين خبرگزاري به پروتکل‌هاي بهداشتي در زمانه کرونا در ايران اشاره کرده است و به نقل از روزنامه آرمان، محرم امسال را  «متفاوت‌ترين محرم قرن» ناميده است، طوري که وزارت بهداشت انجام عزاداري در اماکن سربسته را ممنوع دانسته است و مقام معظم رهبري همگان را به اطاعت از دستورهاي بهداشتي فراخوانده است. مودب مي‌گويد:«مردم ايران به شيوه‌هاي ابتکاري خودشان عزاداري خواهند کرد.»

علي‌محمد مودب که سراينده مرثيه‌هايي است که خوانندگان مذهبي در آيين‌هاي شيعي مي‌خوانند به سرعت خود را با شرايط جديد وفق داده است و قرار است سروده‌هاي خود را مستقيما براي مخاطبانش در اينستاگرام بخواند. او مي‌افزايد: «در خانه نيز براي فرزندانم، داستان زندگي امام حسين را مي‌خوانم.»

خبرگزاري فرانسه به سخت‌گيري‌هاي بهداشتي در ديگر کشورهاي شيعه منطقه غرب آسيا نيز اشاره کرده است و از جمله نوشته است که در لبنان، حزب‌الله مردم را به ماندن در خانه توصيه کرده است. همچنين در عراق، آيت‌الله العظمي سيستاني درخواست کرده است آيين‌هاي عزاداري محرم از تلويزيون پخش شود تا مردم در خانه بمانند. اين گزارش در سايت‌هاي متعددي به زبان‌هاي مختلف از جمله فرانس24، msn، المانيتور و... نيز منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar