روزنامه شهروند/ يک محقق مي‌گويد: بهترين سن خريد گوشي براي فرزندان، شايد دوره دبيرستان باشد. دختر و پسر در اين سن ديگر کودک نيستند و مي‌توانند تا حدي خوب را از بد تشخيص دهند.
 
«کودکان امروز اسباب‌بازي‌هايشان به عروسک و ماشين محدود نمي‌شود؛ بچه‌هاي امروز دنياي اطرافشان را با موبايل و تبلت و لپ‌تاپ مي‌شناسند. محيط‌هاي مجازي آن قدر برايشان جذابيت دارد که به طرز حيرت‌آوري خيلي سريع کار با اين وسايل را ياد مي‌گيرند. شايد يکي از الزامات زندگي امروزي آشنايي با فضاي مجازي باشد و کودک و نوجواني که از اين قافله عقب بماند، در برابر هم‌سن‌وسالانش چيزي کم داشته باشد، اما چگونگي، کيفيت و محدوديت‌هاي استفاده بچه‌ها از اين فضا‌ها هم به يکي از دغدغه‌هاي اصلي خانواده‌هاي امروز تبديل شده و بدون شک نياز به آموزش و فرهنگ‌سازي دارد.

کودکان و نوجوانان امروز امکان اين را دارند که با فناوري‌هاي حيرت‌انگيز عصر اطلاعات آشنا شوند و با دسترسي به ابزار‌هايي مثل رايانه‌هاي شخصي و موبايل‌هاي هوشمند به فضاي اينترنت راه پيدا کنند. اين فرآيند يک پديده مختص به يک کشور و فرهنگ نيست، بلکه يک روند جهاني غير قابل اجتناب است. همه کودکان و نوجوانان جهان امروز وقت بسياري را براي حضور در فضاي مجازي صرف مي‌کنند، بازي‌هاي رايانه‌اي انجام مي‌دهند و حتي از شبکه‌هاي اجتماعي براي آشنايي با هم‌سن‌وسال‌هاي خود و ارتباط با ديگران استفاده مي‌کنند.

آمار مي‌گويد بيش از ٨‌ميليون کودک ايراني روزانه ٦ ساعت را در فضاي مجازي سير مي‌کنند. شايد اين عبارت‌ها را از پدر و مادر‌هاي اين دوره و زمانه زياد شنيده باشيد که «فرزندم با هوش است»، «با موبايل و تبلت بهتر از من کار مي‌کند»، شايد در ظاهر اين جملات خوشايند باشند، اما اگر والدين ابزار کنترل فرزندان در فضاي مجازي را آموزش نبينند، قطعا با دستان خود فرزندشان را وارد دنيايي کرده‌اند که جبران آسيب‌هاي آن بسيار سخت و سنگين است.

بچه‌ها از چه سني مي‌توانند موبايل شخصي داشته باشند؟
بسياري از والدين فکر مي‌کنند که گوشي تلفن همراه مثل لوازم مورد نياز ديگر براي کودکانشان مهم و ضروري است و اين وسيله را به نوعي راه و دليلي براي به‌روز بودن کودکانشان مي‌دانند. آن‌ها بر اين باورند که کودکشان از اين طريق راحت‌تر با ديگران و با دنياي بيرون ارتباط برقرار مي‌کند، اما غافل از اين که آن‌ها کودکانشان را از دنياي زنده جدا و وارد دنياي مجازي مي‌کنند که به‌راحتي ذهن کودکان را کنترل مي‌کند.

بر اساس جديدترين مطالعات توسط اليزابت ال کي، از کارشناسان مرکز بريدجواتر، از هر پنج کودک يکي از آن‌ها بعد از هشت‌سالگي صاحب گوشي تلفن همراه يا تبلت شده است. مطالعات او در ماساچوست بين ٢٠هزار کودک انجام شد و طبق آن، حدود ٢٠‌درصد پسران و ١٨‌درصد از دختران بعد از اتمام سال سوم دوره ابتدايي خود، گوشي تلفن همراه خريده‌اند.

اين درصد بعد از اتمام دوره ابتدايي در دختران ٣٩ و در پسران ٨٣ درصد شده است که زنگ خطري بزرگ براي والدين است. اين محقق مي‌گويد که انيشتين هشدار داده بود که من از روزي مي‌ترسم که تکنولوژي از تعامل انساني پيشي بگيرد. در چنين روزي، جهان، نسلي از احمق‌ها خواهد داشت.

اين محقق مي‌گويد: «زماني که از والدين مي‌پرسيم به نظر شما سنين پايين مناسب استفاده از تلفن همراه است يا نه، متاسفانه پاسخ درستي ندارند. شايد بهترين سن خريد گوشي براي فرزندان، دوره دبيرستان باشد. دختر و پسر در اين سن ديگر کودک نيستند و مي‌توانند تا حدي خوب را از بد تشخيص دهند. البته لازمه اين کار آن است که پدر و مادر با ارايه مشورت‌هاي دقيق به فرزندشان او را همراهي کنند.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar