ايلنا/ سيف‌الله فرزانه از سفر سيل عظيم مسافران به اين استان آنهم در شرايط وضعيت قرمز به لحاظ شيوع کرونا خبر داد و گفت: حضور مسافران به اندازه‌اي‌ست که ظرفيت اقامتي پاسخگو نيست از اين رو شاهد فعال شدن مراکز اقامتي غيرمجاز هستيم.

 سيف‌الله فرزانه (مديرکل اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران) با اشاره به آنکه عموما اين استان در هفته‌ها و روزهاي پاياني فصل تابستان با بيشترين حجم سفرها روبه‌روست، گفت: به‌طور طبيعي مسافر زياد داريم اين درحالي است که به دليل شيوع ويروس کرونا و لزوم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، با محدوديت پذيرش مسافر در استان روبه‌رو هستيم.

او ادامه داد: از يکسو استان مازندران همچنان در ليست قرمز و خطرناک به لحاظ شيوع ويروس کرونا قرار دارد و مراکز اقامتي با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي فقط مجاز هستند با ۵۰ درصد ظرفيت اقامتي خود فعال باشند و از ديگر سو با حجم زيادي از مسافران روبه‌رو هستيم و کماکان با وجود تاکيداتي که درخصوص عدم انجام سفرهاي غيرضروري به استان مازندران مي‌شود، بازهم شاهد سيل مسافران هستيم.

فرزانه با تاکيد برآنکه اين روزها باتوجه به راه‌هاي دسترس مناسب به استان مازندران، سفر به اين استان همه زمانه شده است، تصريح کرد: از يکسو سه محور چالوس، هراز و سوادکوه و از ديگر سو سفرهاي هوايي و راه‌آهن، امکان سفر به مازندران را در تمام فصول سال امکان‌پذير کرده‌اند بنابراين لزومي ندارد که همه پايان تابستان به اين استان سفر کنند. مسافران براي حفظ جان خودشان هم که شده بايد سفر را کوتاه کنند يا به مازندران سفر نکنند.

با اين وجود، مديرکل اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران از عدم اعمال محدوديت تردد و سفر به اين استان خبر داد و گفت: در واحدهاي اقامتي و پذيرايي ميزبان مسافران هستيم ما با توجه به حجم زياد مسافران و کاهش ظرفيت اقامتي به دليل رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي شاهد فعال شدن واحدهاي اقامتي غيرمجاز در سطح استان هستيم. اين امر سبب مي‌شود سيستم تنظيم سفر و نظارت بر آن برهم بخورد. 

راه‌اندازي ۴۵ اسکله تفريحي

او در ادامه از راه‌اندازي ۴۵ اسکله تفريحي تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: جانمايي ۱۶۳ اسکله در سواحل استان مازندران مشخص شده است و درحال حاضر سازمان بنادر و دريانوردي مجوز موقت راه‌اندازي ۴۵ اسکله تفريحي را  براي صدور موافقت اصولي به اداره کل ميراث و گردشگري داده است. طبيعي است که در غرب استان مازندران ظرفيت‌هاي بيشتري براي راه‌اندازي اسکله‌هاي تفريحي داشته باشيم. در مجموع در بابلسر، محمودآباد، فريدون‌کنار، جويبار و ساري سهميه‌هايي براي راه‌اندازي اسکله تفريحي دارند. 

فرزانه درخصوص وضعيت سواحل و تفريحات ساحلي مازندران در شرايط شيوع ويروس کرونا و حجم مسافران اين استان، گفت: با وجود آنکه کنترل‌هاي لازم توسط دستگاه‌هاي مربوطه انجام مي‌شود اما بازهم شاهد حضور مسافران در سواحل و استفاده از دريا هستيم. ضمن آنکه غريق نجات‌ها نيز فعال هستند. 

مديرکل ميراث و گردشگري مازندران پيش‌بيني کرد: با سرد شدن هوا و استفاده کمتر از ساحل اين احتمال وجود دارد که سفرها به اين استان کمي فروکش کند.

صنايع دستي و معرفي روستاها وشهرهاي ملي

او درخصوص وضعيت صنايع دستي استان مازندران نيز گفت: روز دوشنبه روستاي سليم‌آباد تنکان به عنوان روستاي ملي سفال و شهر آلاشت شهرستان سوادکوه به عنوان شهر ملي نساجي معرفي خواهند شد.

به گفته فرزانه، فروش صنايع دستي استان مازندران در نمايشگاه‌هاي صنايع دستي خوب است اما از آنجا که پرواز مستقيم به خارج از کشور از اين استان انجام نمي‌شود، صادرات به صورت چمداني است و نمي‌توان برآورد دقيقي از فروش صنايع دستي استان ارائه داد.

ميراث‌فرهنگي مازندران

مديرکل ميراث و گردشگري مازندران در ادامه از تبديل غار اسپهبد خورشيد سوادکوه به پايگاه ميراث فرهنگي خبر داد و خاطرنشان کرد: تقريبا جلوي ادامه فعاليت معادن گرفته و تعطيل شده‌اند.

او اذعان داشت: کاخ صفي آباد تحويل ما شد و با شهرداري بهشهر تفاهم‌نامه‌اي نوشتيم که درحال اصلاح آن هستيم. به زودي مرمت و بهسازي و تسهيل راه دسترسي انجام خواهد شد. اين کاخ تبديل به موزه خواهد شد و از آنجا که در مسير راه رسيدن به مشهد و زيارت امام هشتم(ع) قرار دارد، قطعا مسافران زيادي از اين کاخ که موزه خواهد شد، ديدن خواهند کرد. بسياري از اشياي کاوش‌هاي باستان‌شناسي استان هم در اين موزه به نمايش درخواهند آمد. 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar