ايسنا/ فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان تهران با اشاره به اينکه در خصوص شغل محيط باني کاستي هايي به لحاظ تعداد نيروي محيط بان، تجهيزات، شرايط کار و حمايت هاي قانوني وجود دارد، ابراز اميدواري کرد که هم مجلس و هم دولت توجه بيشتري به موضوع محيط زيست داشته باشند و حمايت هاي بيشتري از محيط بانان کنند.

 فرهاد زندي در يک برنامه تلويزيوني با اشاره به اينکه حفظ جان محيط بانان براي سازمان حفاظت محيط زيست بسيار مهم است، گفت: پس از حادثه اي که براي محيط بان شميرانات اتفاق افتاد و با توجه به اينکه خون زيادي از محيط بان رفته بود و امکان انتقالش به پايين به دليل صعب العبور بودن وجود نداشت، با هماهنگي هاي انجام شده خوشبختانه در کمترين زمان با اعزام بالگرد به محل و انتقال آن به بيمارستان، جان اين محيط بان نجات يافت.

وي با بيان اينکه محيط بان شميرانات به عنوان محيط بان جانبازي که در راه حفاظت از محيط زيست کشور جان خود را در معرض خطر قرار داده است شناخته خواهد شد، اظهارکرد: سازمان حفاظت محيط زيست از محيط باناني که در ماموريت هاي محوله مجروح شده اند و آسيب مي بينند در قالب بيمه و پرداخت هزينه هاي درماني و غيره حمايت خواهد کرد.

زندي تاکيد کرد: محيط بانان بيمه مسئوليت مدني نيز هستند و چنانچه شکارچي غيرمجازي در درگيري ها به دست محيط بان آسيب ببيند و يا کشته شود، ديه توسط بيمه پرداخت خواهد شد.

فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان تهران افزود: در صورت رفع نواقص لايحه حمايت از محيط بانان و اجرايي شدن آن، قوانين مانند نيروهاي مسلح و انتظامي شامل حال محيط بانان نيز مي شود و اگر متخلفي در درگيري ها به دست محيط بان کشته شود، محيط بان متهم به قتل عمد و قصاص نخواهد شد.

وي با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست، از ۱۲ درصد از مساحت کشور در قالب مناطق تحت مديريت با تنها ۳۰۰۰ محيط بان حفاظت مي کند، گفت: سرانه محيط بان در هر ۱۰۰۰ هکتار در دنيا يک نفر است در حالي که در ايران براي حدود ۷۰۰۰ هکتار يک نفر بوده و اين تعداد محيط بان خيلي کم است.

به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان تهران،  در بخش ديگري از اين برنامه امير حسين کرميان  محيط بان مجروح شميرانات در پاسخ به سئوال مجري درباره علت انتخاب شغل محيط باني اظهارکرد: من از سال ۹۴ به عنوان سرباز وظيفه وارد سازمان حفاظت محيط زيست شده ام و پس از اتمام خدمت سربازي با توجه به اينکه با ابعاد اين شغل کاملا آشنا شده و علاقه مند شده بودم وارد شغل محيط باني شدم.

وي در پايان گفت: حفاظت از حيات وحش و طبيعت  که شايد خيلي هم مورد توجه نيست، بسيار با اهميت است و حسي را در من به وجود مي آورد که باعث علاقه من به اين شغل مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar