ايران/ همان روزهاي اولي که مدارس به خاطر شيوع کرونا تعطيل شد و آموزش‌ها به سمت مجازي شدن پيش رفت مسئولان آموزشي از راه‌اندازي شبکه شاد خبر دادند؛ شبکه‌اي که به‌عنوان بزرگ‌ترين اپليکيشن تعاملي دانش‌آموزي معرفي شد و هدفش هم از همان ابتدا اين بود که آموزش تعطيل نشود. آن‌طور که مسئولان آموزش و پرورش مي‌گويند، بيشترين سرمايه‌گذاري براي اين اپليکيشن در کشور انجام شده تا شاد از سطح امنيتي بالايي برخوردار باشد. درباره شبکه شاد با سيدحسن الحسيني مشاور وزير و مسئول شبکه آموزشي دانش‌آموز(شاد) گفت‌و‌گويي کرده‌ايم که مي‌خوانيد:

اين روزها با بازگشايي مدارس و آموزش‌هاي مجازي بحث شبکه شاد دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. مسئولان آموزش و پرورش قبل از بازگشايي مدارس اعلام کردند که شبکه شاد ٢ جايگزين شاد يک شده است تا دانش‌آموزان و معلمان راحت‌تر با اين شبکه کار کنند.لطفاً توضيح دهيد که شاد ٢ چه تفاوت‌هايي با شاد ١ دارد؟
سيســـــــــتم شاد٢ که جديداً رونمايي شد و حالا مورد استفاده دانش‌آموزان و معلمان قرار گرفته است تفاوت‌هاي بسياري با شاد يک دارد. در حقيقت شاد ٢ نسخه توسعه يافته‌تر از شاد يک است. ما در اين شبکه برنامه‌هاي جديدي نصب کرديم تا کار آموزش براي معلم آسان‌تر شود. اين برنامه‌ها اين پيام رسان را به يک پلتفرم آموزشي تبديل کرده است.

اين پلتفرم آموزشي، آموزش‌هاي تعاملي را کاملاً پوشش مي‌دهد و امکان ارسال تصوير، عکس، متن و لايو (ارتباط دو طرفه)، گرفتن آزمون‌ها در آن فراهم شده است. ما در شاد 2 تا آنجا که توانستيم امکانات کلاس فيزيکي را بازسازي کرديم در اين شبکه حتي امکان حضور و غياب دانش‌آموزان و کنترل‌هاي تعليم و تربيتي لحاظ شده است.

به اين ترتيب که توسط امکاناتي که نصب شده کاملاً رفتار دانش‌آموز، معلم و اولياي مدرسه قابل پيگيري و برنامه‌ريزي است به اين دلايل امتياز اين شاد نسبت به شاد ١ بيشتر است. همين ارتباط دو طرفه براي دانش‌آموز و معلم بسيار مهم بود. معلم در کلاس‌هاي آنلاين خود مي‌تواند با انتخاب پخش زنده دو طرفه کلاس‌هاي آنلاين تعاملي با هدف پرسش و پاسخ دانش‌آموزان و خانواده برگزار کند به اين صورت که فرد آغاز کننده تصوير آنلاين خود را در گروه ايجاد مي‌کند و ديگر اعضاي گروه مي‌توانند با ارسال درخواست لايو در آن شرکت کنند يا پرسش‌هاي خود را براي پاسخگويي معلم در پخش زنده درج کنند.

البته اين پخش زنده هم تا ۲۴ ساعت قابل دانلود است.علاوه بر اين موضوع تکاليف دانش‌آموزان بوده است که به اعتقاد ما کمک بسيار زيادي به يادگيري دانش‌آموز مي‌کند؛ اين سرويس در راستاي پيشرفت دانش‌آموز به معلم کمک مي‌کند؛ در نسخه جديد شاد، سرويس تکليف براي معلم شامل ۳ بخش تکاليف درجريان، تکاليف به اتمام رسيده و ثبت تکليف جديد ارائه شده است.

يعني دانش‌آموزان در آموزش مجازي مي‌توانند مثل آموزش حضوري موفق باشند؟
اين يک مدل آموزش مجازي با تمام استانداردهايش است و البته با آموزش حضوري فرق دارد. هدف ما از راه‌اندازي اين شبکه اين بود که آموزش تعطيل نشود. آموزش مجازي با آموزش حضوري تفاوت‌هاي بسياري دارد بايد عادت و سازو کارهايش مشخص شود آموزش مجازي بيشتر متکي به قدرت خودآموزي دانش‌آموز است که بايد اين خصوصيات در دانش‌آموزان رشد کند و البته آموزش مجازي و سواد فناورانه معلم و دانش‌آموز را افزايش مي‌دهد.
اين مباحثي که شما مطرح کرديد موضوعات آموزشي دانش‌آموزان بود که براي خانواده‌ها هم بسيار مهم است اما کارکرد مدرسه براي دانش‌آموز فقط آموزش نيست موضوعات پرورشي هم اهميت بالايي دارد.

آيا در شاد ٢ به موضوعات پرورشي هم توجهي شده است؟
موضوع پرورشي هم براي ما مهم است. در همين مورد ما برنامه‌هاي متعددي در تابستان براي دانش‌آموزان در شبکه شاد اجرا کرديم. فعاليت‌هاي پرورشي آموزش و پرورش به هيچ عنوان تعطيل نشده است. در فوق برنامه‌هايي که در شاد داريم بارگذاري موضوعات پرورشي انجام شده که البته در تابستان اجرايي هم شده است. اما اين را بگويم که فضاي مجازي محدوديت‌هايي دارد که با فضاي فيزيکي متفاوت‌تر است.
آيا بررسي کرده ايد که تا امروز چه تعداد دانش‌آموز از شبکه شاد استفاده مي‌کنند؟
هم اکنون حدود ١٠ ميليون و ٥٠٠ هزار دانش‌آموز با استفاده از اينترنت رايگان متصل به شاد شدند. برخي از دانش‌آموزان حضور اسمي دارند. با اين حال طبق بررسي‌هاي ما، حدود ٨ ميليون نفر به‌صورت تراکنش‌هاي متقابل و به شکل تعاملي در شاد فعاليت مي‌کنند و بر اساس آمارهاي ما حدود ٥٥٠ هزار معلم و ١١٣ هزار مدرسه هم به شبکه شاد متصل هستند. اين تعداد مدرسه تقريباً جمع همه مدارس وزارت آموزش و پرورش است.
آماري داريد که چند مدرسه متصل نشده اند؟
بين هزار تا هزار و ٥٠٠ مدرسه به دلايل خاصي نتوانستند متصل شوند.
اين تعداد، همان سه ميليون و ٥٠٠ هزار دانش‌آموزي هستند که اعلام شده بود در شاد عضو نيستند؟ براي اين دانش‌آموزان چه برنامه‌اي داريد؟
دو دسته از دانش‌آموزان به شبکه شاد دسترسي ندارند. يک دسته از دانش‌آموزان در مناطقي زندگي مي‌کنند که تحت پوشش اينترنت و شبکه اطلاعات کشور نيستند، اين دانش‌آموزان تعدادشان زياد نيست. يکسري از دانش‌آموزان هم گيرنده‌هاي هوشمندي را که  توسط آن بتوانند از برنامه‌هاي مجازي آموزش و پرورش استفاده کنند ، در اختيار ندارند. اين دانش‌آموزان تعدادشان حدود سه‌ونيم ميليون نفر است.

از اين تعداد هم حدود يک و نيم ميليون نفر دانش‌آموزاني هستند که به‌لحاظ اقتصادي در محروميتند و نمي‌توانند گوشي هوشمند براي خودشان تهيه کنند. عده‌اي هم هستند که توانايي نسبي براي تهيه گوشي هوشمند دارند اما گوشي هوشمند در بازار موجود نيست. همان‌طور که مي‌دانيد تأمين و تدارک ابزار هوشمند از وظايف ذاتي آموزش‌و‌پرورش نيست اين کار وظيفه وزارت صنعت،معدن و تجارت و وزارت ارتباطات است. البته آموزش‌و‌پرورش اعلام نياز کرده است و با وزارتخانه‌هاي مرتبط هم جلسات متعددي برگزار کرده اين که براي توليد و تدارک اين موضوع چه کنيم.

درباره شاد برخي از معلمان انتقادهايي داشتند آنها اعلام کردند که به‌خاطر زيرساخت‌هاي اينترنت امکان دانلود يا بارگذاري فيلم و تصاوير را در برخي از ساعت‌هاي روز ندارند. همان‌طور که مي‌دانيد علاوه بر جمعيت دانش‌آموزي جمعيت دانشجويي هم از فضاي مجازي براي آموزش استفاده مي‌کنند شما براي اينکه کار دانلود و بارگذاري دانش‌آموز و معلم را در اين فضا آسان‌تر کنيد چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟
يک جمعيت ١٥ ميليوني از آموزش مجازي استفاده مي‌کنند. نصب اين تعداد برنامه، دانلود و ارتباط دو طرفه حجم ترافيک زيادي مي‌خواهد. هماهنگي‌هاي لازم در شوراي عالي فضاي مجازي انجام شده است و فکر مي‌کنيم با برنامه‌اي که به ما داده‌اند ديگر در اين زمينه مشکلي نخواهيم داشت.

بخصوص براي احتياط زمانبندي‌هاي لازم را براي حضور دانش‌آموزان در اين فضا کرديم. دانش‌آموزان در چهار دوره زماني در شبکه شاد هستند دو دوره زماني براي دانش‌آموزان متوسطه در صبح و دو دوره زماني هم در بعدازظهر براي آموزش ابتدايي است. عمدتاً کلاس‌هاي ما ۲۵ دقيقه براي ابتدايي، ۳۰ دقيقه براي متوسطه اول و ۳۵ دقيقه براي متوسطه دوم است. البته اين را هم بگويم که دانش‌آموزان از شبکه آموزش هم استفاده مي‌کنند. اين شبکه آموزش مجازي را تکميل مي‌کند.

برخي انتقاد کرده‌اند که چرا وزارت آموزش و پرورش از گوشي‌هاي اندرويد براي نصب شاد استفاده مي‌کند همان‌طور که مي‌دانيد برخي از خانواده‌ها از گوشي‌هاي هوشمند ديگري استفاده مي‌کنند و اين انتخاب شما موجب شد تا به برخي از خانواده‌ها هزينه تحميل شود. آيا برنامه‌اي براي نصب شاد روي ديگر گوشي‌هاي هوشمند هم داريد؟
قبول دارم. براي گوشي‌هاي ديگر ما مشکل بسيار داشتيم. مثلاً نمي‌توانستيم روي گوشي اپل کار کنيم چون کشور ما تحريم است و درباره اين مدل گوشي محدوديت‌هاي بسياري داشتيم. اما لازم است در اينجا توضيح دهيم فعاليت خودمان را روي گوشي‌هاي مختلف انجام مي‌دهيم اميدواريم تا دو ماه آينده در ويندوز شبکه شاد را بالا بياوريم و در گوشي‌هاي هوشمند ios اگر امکانات فني اجازه دهد اين کار را خواهيم کرد. ما تا آنجا که بتوانيم تلاش مي‌کنيم در همه گوشي‌ها قابليت دريافت شبکه شاد وجود داشته باشد.

برخي از معلمان و خانواده ها به حريم خصوصي‌شان اشاره کردند و گفتند اين اپليکيشن ممکن است حريم خصوصي‌شان را زير سؤال ببرد اين موضوع را چقدر تأييد مي‌کنيد؟
امنيت در شبکه شاد به دو طريق تأمين مي‌شود يکي از طريق زيرساخت‌ها است که اين موضوع براي ما بسيار مهم است. معتقديم اين سيستم بايد دربرابر حملات خارجي دوام بياورد.  در اين جهت شبکه شاد جزو زير ساخت‌هاي مهم کشور محسوب و در نتيجه بالاترين سطح حفاظت از آن مي‌شود. اما امنيت از جهت اينکه کاربران مزاحمتي براي يکديگر ايجاد نکنند هم اقدامي انجام داده‌ايم.
از جمله اينکه همه کاربران پس از احراز هويت در شاد فعاليت خود را انجام مي‌دهند. در اين وضعيت هم هر اشکالي پيش آيد قابل پيگيري است چون کاربران با هويت مي‌آيند و مي‌دانند اينجا محيط امني است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar