خراسان/ پيگيري پرونده سرقت دوچرخه از پارکينگ مجتمع  هاي مسکوني، سارقان منزل و خودرو را که به صورت اضلاع مثلث در سه نقطه مشهد فعاليت مي کردند در حالي به دايره عملياتي پليس کشاند که سرنخ ها به دزدان «زندان نشين» رسيد.

ورود پليس به زاويه دزدان مثلثي از ظهر بيست و دوم شهريور هنگامي شروع شد که گزارش سرقت يک دستگاه دوچرخه از پارکينگ يک مجتمع مسکوني، نيروهاي تجسس کلانتري شفا را به بولوار شهيد موسوي قوچاني کشاند، در بررسي آثار به جا مانده از سارق و بازبيني دوربين هاي ترافيکي، ردي از يک زن و مرد جوان به دست آمد که سوار بر يک دستگاه خودروي پرايد شده بودند. با اين سرنخ بي درنگ عمليات ردزني پليس با صدور دستورات ويژه اي از سوي سرهنگ عباس صارمي (رئيس پليس مشهد) به طور غيرمحسوس آغاز شد.

نيروهاي تجسس با کسب مجوزهاي قضايي از قاضي سيدجواد حسيني (معاون دادستان مرکز خراسان رضوي) به مخفيگاه سارقان در بولوار اديب منطقه قاسم آباد وارد شدند و مرد جوان را در اتاق خواب دستگير کردند. در بازرسي از مخفيگاه مذکور تعداد زيادي کارت هاي بانکي، مدارک شناسايي متعلق به ديگران، چمدان، کيف لپ تاپ، گوشي تلفن همراه، دو دستگاه دوچرخه و دفترچه هاي درماني کشف شد.

«حامد» متهم دستگير شده در همان بازجويي هاي اوليه همدست خود را در سرقت دوچرخه به ماموران لو داد و به اين ترتيب خ  (زن جوان) نيز در يک قرار صوري به دام افتاد. با انتقال متهمان و لوازم کشف شده به کلانتري، بازجويي از آنان آغاز شد. «حامد» ضمن اعتراف به سرقت دوچرخه با همدستي خ  گفت: من پشت فرمان خودرو نشستم و خ  از داخل مجتمع، دوچرخه را سرقت کرد. آن را به مبلغ يک ميليون و 800 هزار تومان به يکي از دوستان برادرم فروختم و 500 هزار تومان به خ  دادم اما دوچرخه ديگر را از سايت ديوار خريده ام.

در عمليات شناسايي صاحبان مدارک کشف شده از دو متهم نيز مشخص شد که برخي از لوازم و مدارک متعلق به همسايه سارق دستگير شده است که چندي قبل منزل وي مورد دستبرد قرار گرفته بود. با حضور مال باخته در کلانتري، روند تحقيقات در اين پرونده نيز با دستور سرگرد علي امارلو (رئيس کلانتري شفا) تغيير کرد چرا که بررسي ها نشان داد متهمان مذکور در سرقت از منازل هم نقش دارند.

«حامد» (متهم پرونده) درباره شناسنامه، متعلق به «ع» (شاکي سرقت منزل) نيز گفت: آن را يکي از دوستانم به نام يوسف که هم اکنون به جرم سرقت خودرو در زندان است به همراه فردي معروف به «رشتي» به من داده اند! با به دست آمدن اين اسامي و بررسي سوابق آنان، زاويه اي ديگر از اين پرونده نمايان و مشخص شد که پليس با يک باند حرفه اي سرقت خودرو نيز روبه روست. به همين دليل سوابق و اسامي متهمان دخيل در پرونده هاي ديگر سرقت با دستور سرهنگ صارمي ساداتي به کلانتري هاي ديگر نيز اعلام شد و عمليات پليس در سه نقطه مثلثي شکل ادامه يافت. از سوي ديگر نيز يکي از شاکيان با مراجعه به کلانتري گوشي تلفن همراه کشف شده از سارقان را شناسايي کرد و گفت: بيست و نهم اسفند سال گذشته در ابتداي خيابان ابوذر غفاري راکبان يک دستگاه موتورسيکلت آن را از دستم قاپيدند! و ...

 هنوز تحقيقات توسط نيروهاي کارآزموده تجسس کلانتري شفا ادامه داشت که خبر رسيد «رشتي» (يکي از متهمان تحت تعقيب) به همراه جوان ديگري هنگام سرقت خودروي پژو پارس از چنگ نيروهاي گشت انتظامي در منطقه بولوار شهيد کريمي گريخته اند در اين عمليات ماموران انتظامي با شليک تير هوايي، سعي داشتند سارقان خودرو را متوقف کنند اما آن ها سوار بر يک دستگاه پژو پارس ديگر به محل نامعلومي فرار کردند.
بنابراين پليس وارد زاويه اي ديگر از اين پرونده مثلثي شد و با اجراي طرح مهار، خودروي پژو پارس  را که قطعات قابل فروش آن باز شده بود به پارکينگ منتقل کردند و نيم ساعت بعد هم نيروهاي کلانتري آبکوه خودروي پژو پارس ديگر را که سارقان با آن گريخته بودند بلاصاحب کشف کردند. اين عمليات نشان داد که پليس  وارد يک باند گسترده سرقت شده است. به همين دليل و با راهنمايي هاي قاضي سيد جواد حسيني (معاون دادستان مرکز خراسان رضوي) دوباره  متهمان دستگير شده را براي شناسايي مخفيگاه سارقان فراري مورد بازجويي هاي تخصصي قرار دادند که مشخص شد آن ها به سرکردگي «رشتي» در منطقه بولوار توس فعاليت دارند بنابراين ضلع سوم اين پرونده مثلثي نيز نمايان شد و در دايره عملياتي پليس قرار گرفت.

اين گزارش حاکي است نيروهاي تجسس در يک عمليات هماهنگ و ضربتي موفق شدند «رشتي» را در بولوار توس و در حالي که مشغول نصب قطعات سرقتي روي خودرو بود دستگير کنند. در بازرسي  از مخفيگاه وي مقادير زيادي لوازم و قطعات و اموال داخل خودرو کشف و ضبط شد. در ادامه اين عمليات، بهروز جواني که به همراه «رشتي» هنگام سرقت خودروي پژو پارس گريخته بود در توس 109 دستگير شد و به کلانتري انتقال يافت.

«رشتي» ضمن اعتراف به سرقت خودروها گفت: آن شب پس از فرار، خودرو را در کوي امير رها کردم و خودم به  ميدان فهميده رفتم که آن جا همسرم به دنبال آمد و به همراه او به منزلم رفتم اما بسياري از لوازم کشف شده از پاتوق من متعلق به «يوسف» سرکرده باند است که هم اکنون در زندان تحمل کيفر مي کند! من هم اگرچه سابقه دار هستم و سه ماه قبل از زندان آزاد شدم ولي سارقان ديگر لوازم سرقتي را به پاتوق من آورده اند!

در همين حال بهروز (متهم  ديگر) به اوراق کردن خودروها در منزل يکي ديگر از همدستانشان اعتراف کرد و گفت: «رشتي» با فرد ديگري معروف به «چاقه» سرقت مي کردند و من فقط در انتقال خودروهاي سرقتي نقش داشتم! من هم سابقه سرقت دارم ولي اموال کشف شده از منزل، مال خودم است و آن ها را سرقت نکرده ام! اين درحالي بود که کشف برخي از لوازم سرقتي از منزل شاکي «ع» در مخفيگاه «رشتي» نشان مي داد اعضاي اين باند با يکديگر مرتبط هستند و در زمينه سرقت خودرو و منزل فعاليت مي کنند.

 ادامه بررسي ها بيانگر آن بود که يکي ديگر از اعضاي اين باند توسط نيروهاي کلانتري کاظم آباد مشهد سوار بر خودروي پژو پارس سرقتي دستگير شده است. بنابراين مثلث دزدان زماني در دايره عملياتي پليس قرار گرفت که سرنخ ديگر پرونده به سارقان «زندان نشين» رسيد و تحقيقات گسترده به سرپرستي ستوان آريايي ادامه يافت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar