نماد آخرین خبر

کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند؟

باشگاه خبرنگاران/ دانشمندان هلندي با بررسي آسانسورهاي بيمارستاني دريافتند که قطرات آلوده به ويروس کرونا تا چه مدت مي‌توانند درون فضاي آسانسور پخش باشند.
 
 طبق يک مطالعه جديد، ذرات ويروس کرونا ناشي از سرفه و قطرات تنفسي در صورت بسته بودن در‌ها مي‌تواند تا نيم ساعت در داخل آسانسور در هوا پخش باشد.

متخصصان دانشگاه آمستردام هلند آزمايشاتي را دنبال کردند و مسير سرفه‌ها را در داخل آسانسور بيمارستاني را پيگيري کردند تا مشخص کنند دوام آن‌ها در شرايط مختلف تا چه حدي است.

وقتي در‌هاي آسانسور بسته مي‌مانند، قطره آلوده مي‌تواند تا نيم ساعت در فضاي آسانسور باشد، اما اگر در‌هاي آسانسور مداوم باز باشد قطره‌هاي آلوده در مدت چهار دقيقه از بين مي‌رود.

در حالت عادي که در‌هاي آسانسور به طور متعدد باز و بسته مي‌شوند و افراد در آن سرفه يا با صداي بلند صحبت مي‌کنند، در اين شرايط قطرات ويروسي به مدت ۱۰ دقيقه در فضاي آسانسور حضور دارد.

اين تيم هلندي گفت: ماسک احتمال آلوده شدن درون آسانسور را به صورت جدي کاهش مي‌دهد و سيستم تهويه هواي آسانسور بايد به صورت مداوم روشن باشد.

 قطرات کوچک آلوده به ويروس اصلي‌ترين راه آلوده شدن افراد است. دانشمندان هلندي با طراحي آزمايشي متوجه شدند که ذرات تنفسي حاصل از سرفه و صحبت کردن حدود ۱۲ الي ۱۸ دقيقه طول مي‌کشد تا به اندازه يک درصد در آسانسور کاهش يابند.

اگر هم در‌ها به طور مداوم باز باشد اين زمان به ۲ الي ۴ دقيقه کاهش مي‌يابد.

اگر شما از آسانسوري استفاده کنيد که فردي آلوده به ويروس کرونا درون آن بوده باشد و شما هواي درون آسانسور را تنفس کنيد، ممکن است حدود صدهزار قطره‌ کوچک آلوده به ويروس کرونا را وارد بدن خود کنيد.

دانشمندان توصيه مي‌کنند که تا حد ممکن در آسانسور‌ها را باز و سيستم تهويه را به صورت مداوم روشن بگذاريد و از صحبت کردن و سرفه در آسانسور بپرهيزيد و حتما از ماسک استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar