ايسنا/ عضو کميته علمي ستاد ملي مقابله با کرونا با بيان اينکه در حال حاضر کوويد-۱۹ در کشور به اوج خود در موج سوم رسيده و تقريبا همه جاي کشور قرمز است، گفت: در کنترل بيماري رفتار اجتماعي مردم به ميزان زيادي موثر است. زيرا نه واکسن داريم و نه دارو و درمان اختصاصي.

دکتر مينو محرز  با اشاره به وضعيت موج سوم کرونا در کشور، گفت: متاسفانه ميزان بيمار بسيار زياده شده است و بيمارستان‌ها پر شده‌اند. اوضاع بيماري حتي از اسفند و فروردين هم بدتر شده است. در عين حال قدرت سرايت ويروس کرونا خيلي بيشتر شده است و به همين دليل تعداد بيماران هم افزايش يافته است. تجمعات و عدم رعايت ها، باعث شده که تعداد بسيار زيادي بيمار مراجعه کنند که تعداد زيادي از آنها هم نيازمند بستري هستند.

وي افزود: با اين شرايط اگر مردم پروتکل‌هاي بهداشتي، فاصله‌گذاري فيزيکي و استفاده از ماسک را رعايت کنند، از ابتلا به ساير ويروس‌هاي تنفسي شايع در فصل سرما مانند آنفلوآنزا نيز پيشگيري مي‌شود، اما اگر وضع به همين منوال پيش رود، ويروس‌هاي فصلي ديگر هم به بيماري کوويد-۱۹ اضافه مي‌شوند.

محرز با بيان اينکه تاکنون مورد ثابت شده‌اي از آنفلوآنزا نداشته‌ايم، اما معمولا از مهر به بعد شاهد بروز موارد تک‌گير آن هستيم، اظهار کرد: به جز آنفلوآنزا ويروس‌هاي تنفسي ديگري هم هستند. انواع آنفلوآنزا، آدِنوويروس‌ها (ويروس‌هاي شايعي هستند که دامنه‌اي از بيماري‌ها ايجاد مي‌کنند)  و... هستند که مي‌توانند خفيف باشند و يا اينکه حتي ضايعات تنفسي ايجاد کنند. وقتي هوا سرد مي‌شود با ويروس‌هاي زيادي مواجهيم.

وي تاکيد کرد: مردم بايد رعايت کنند. مي‌بينيم که استفاده از ماسک کاهش يافته است. استفاده از ماسک، شستن دست و فاصله‌گذاري فيزيکي سه راهي هستند که بهترين راه پيشگيري براي بيماري‌هاي تنفسي است. در نيم‌کره جنوبي که زمستان را پشت سر گذاشته‌اند، به دليل رعايت مسائل بهداشتي آنفلوآنزا بسيار کم شده بود. اگر رعايت نکنيم ممکن است همزماني اين ويروس‌ها را داشته باشيم که مي‌توانند بر روي يکديگر تاثير گذاشته و شدت بيماري‌زايي‌شان بيشتر شود. کرونا و آنفلوآنزا مي توانند بر روي يکديگر اثر تشديد کننده داشته باشند.

محرز با بيان اينکه از زمان جهش کرونا و افزايش قدرت سرايت آن شاهد افزايش ابتلاهاي خانوادگي بوديم، گفت: به همين دليل هم ميزان ابتلاي افراد مسن و مبتلايان به بيماري‌هاي زمينه‌اي به کرونا بيشتر شد که اگر اين افراد بستري شوند، ميزان مرگ و مير هم بالا مي‌رود.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر کوويد-۱۹ در کشور به اوج خود رسيده و تقريبا همه جاي کشور قرمز است و به اوج موج سوم بيماري در کشور رسيده‌ايم. در کنترل بيماري رفتار اجتماعي مردم به ميزان زيادي موثر است. زيرا نه واکسن داريم و نه دارو و درمان اختصاصي. بنابراين مردم بايد رعايت کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar