نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

تکذیب خبر تصادف و تلف شدن یوزپلنگ ایرانی در استان سمنان

منبع
ايرنا
بروزرسانی
تکذیب خبر تصادف و تلف شدن یوزپلنگ ایرانی در استان سمنان

ايرنا/ مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان سمنان گفت: انتشار عکس وخبر مربوط به تلف شدن يک قلاده يوزپلنگ آسيايي بر اثر تصادف در بخشي از جاده ترانزيتي تهران- مشهد در منطقه عباس‌آباد- مياندشت در شهرستان ميامي جعلي است و صحت ندارد.

امير عبدوس ابراز داشت: برخي از کاربران فضاي مجازي با انتشار عکسي از يوزپلنگ تلف شده در بخشي از جاده تهران- مشهد در محدوده مياندشت عباس آباد موجي از نگراني را بين دوست داران حيات وحش ايجاد کردند که بر اساس بررسي شواهد، چنين ادعايي صحت ندارد و عکس منتشر شده مربوط به سال‌هاي گذشته است.
وي ادامه داد: به منظور مطمئن شدن از انتشار خبر دروغ تلف شدن يوزپلنگ آسيايي بر اثر تصادف علاوه بر بررسي ميداني تمام مسير رفت و برگشت در محدوده عباس‌آباد- مياندشت ميامي، عکس منتشر شده براي رئيس پارک ملي توران و رئيس اداره نظارت بر امور حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان ارسال شد و اين کارشناسان تاييد کردند اين عکس مربوط به سال‌هاي گذشته است.
وي بيان کرد: علاوه بر آن بر اساس بررسي انجام شده هيچ‌ گونه تماسي با پاسگاه منطقه مبني بر تصادف خودرو و تلف يوزپلنگ گرفته نشده است.
مديرکل حفاظت محيط‌ زيست استان سمنان گفت: حصار کشي به طول پنج کيلومتر و کاهش سرعت به ۸۰ کيلومتر در ساعت در بخشي از جاده ترانزيتي تهران- مشهد در محدوده استان که قلمرو يوزپلنگ آسيايي است تلفات تصادف هاي جاده اي يوزپلنگ و ديگر جانوران را به صفر رساند.
عبدوس ابراز داشت: هفت قلاده يوزپلنگ در محور مياندشت- عباس آباد در سال‌هاي ١٣٨٩ تا ١٣٩٧ در اثر تصادف‌هاي جاده‌اي تلف شدند، اما حصار کشي و کاهش سرعت در بخشي از جاده ترانزيتي تهران- مشهد در محدوده استان تلفات تصادف هاي جاده اي يوزپلنگ و ديگر جانوران را به صفر رساند.
يوزپلنگ گونه‌اي درخطر انقراض است و اکنون فقط شماري از آنها در ايران و آفريقا زيست مي‌کند.
منطقه توران يا خارتوران در شرق استان سمنان در شهرستان شاهرود يکي از سه منطقه حفاظت شده ايران با مساحت يک ميليون و ۴۷۰ هزار هکتار، خاستگاه زيست يوزپلنگ ايراني به شمار مي‌رود که بخشي از اين منطقه حفاظت حدفاصل مياندشت- ميامي در محور مواصلاتي قرار گرفته بود و روزگاري بزرگترين قربانگاه جاده‌اي يوز ايراني محسوب مي‌شد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar