نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

اعدام برای مردی که رئیس اداره برق را به آتش کشید

منبع
خراسان
بروزرسانی
اعدام برای مردی که رئیس اداره برق را به آتش کشید

خراسان/ با تاييد حکم قصاص نفس جوان سابقه داري که با آتش زدن شرکت برق جنايتي وحشتناک را رقم زد، رقص «شعله هاي مرگ» پاي چوبه دار نيز براي مجازات اين «فرد آتش افروز» آغاز شد.

 اين حادثه هولناک صبح بيست و پنجم بهمن سال 96 زماني رقم خورد که ماموران شرکت برق اقدامات قانوني را براي قطع برق منزل يکي از مشترکان انجام دادند اما اين موضوع به کشمکش و مشاجره اي بين جوان 33 ساله و ماموران برق انجاميد. اين مرد جوان سعي داشت از قطع برق منزل جلوگيري کند ولي بدهي 2 ميليون توماني که از سال 93 روي قبوض برق همراه با اخطارهاي قانوني خودنمايي مي کرد، چاره اي جز قطع برق براي ماموران باقي نگذاشته بود. آن ها با  اين که در تنگناي اخلاقي وعاطفي قرار داشتند اما بايد به وظيفه قانوني خود عمل مي کردند.

از سوي ديگر مشاجره و سر و صداهاي مرد جوان و درگيري هاي شديد لفظي او براي جلوگيري از قطع برق، اين بار به نتيجه نرسيد و برق منزل قطع شد. مرد سابقه دار که به شدت عصباني شده بود از همسايه اش خواست تا او را با خودرواش به شرکت برق برساند. دقايقي بعد مرد خشمگين از خودرو پياده شد و با رفتن همسايه از محل، پا به درون ساختمان شرکت برق گذاشت تا با رئيس شرکت صحبت کند! ولي عصبانيت مرد جوان مشاجره لفظي شديد ديگري را در اتاق رئيس رقم زد.

او که ديگر نمي توانست خشم خود را کنترل کند با چهره اي برافروخته از ساختمان شرکت بيرون آمد و با کرايه يک دستگاه خودروي سواري به جايگاه سوخت (پمپ بنزين) رفت. هنوز مدت زيادي از اين ماجرا سپري نشده بود که مرد خشمگين در حالي که ظرف 4 ليتري حاوي بنزين را در دست داشت دوباره به شرکت برق بازگشت و مستقيم به اتاق رئيس رفت. مهندس رستمي (رئيس) و معاون بهره برداري امور برق پشت ميز کنفرانس نشسته بودند که ناگهان مرد سابقه دار به طرز وحشتناکي وارد اتاق شد و بي درنگ ظرف بنزين را روي ميز و سر و صورت و لباس هاي مديران شرکت پاشيد و هنوز حاضران در اتاق از شوک بيرون نيامده بودند که روشن شدن شعله فندک توسط مرد 33 ساله، لحظات وحشتناک و دلهره آوري را به وجود آورد.

 مرد عصباني، حتي مجال سخن گفتن را از مديران گرفت و در يک اقدام جنون آميز اتاق را به همراه مديران شرکت برق به آتش کشيد. در يک چشم بر هم زدن زبانه شعله هاي ترسناک آتش همه اتاق را فرا گرفت و «مهاجم آتش افروز» که کنار در ورودي ايستاده بود پا به فرار گذاشت تا خود گرفتار شعله هاي مرگبار نشود اما کارکنان شرکت برق که متوجه ماجرا شده بودند به تعقيب وي پرداختند و از فرار مرد آتش افروز جلوگيري کردند. صداي دردناک و فريادهاي مديران گرفتار در شعله هاي سوزناک آتش، دل هر انساني را تکان مي داد اما هيچ کس توان نزديک شدن به شعله ها را نداشت.

دقايقي بعد امدادگران آتش نشاني و اورژانس به محل رسيدند و مصدومان اين حادثه دلخراش را به بخش سوختگي بيمارستان امام رضا(ع) انتقال دادند اما تلاش کادر درماني براي نجات مهندس رستمي(رئيس شرکت) بي نتيجه ماند و او بعد از حدود دو هفته جدال با مرگ، جان به جان آفرين تسليم کرد و بدين ترتيب پرونده اي جنايي شکل گرفت. «مجتبي»(متهم پرونده) که در مراحل اوليه آغاز تحقيقات و با صدور دستوري از سوي  قاضي حسن حيدري  بازداشت شده بود، درباره اين ماجراي فاجعه بار گفت: فکر نمي کردم بنزين به طور ناگهاني شعله ور شود و اين حادثه رقم بخورد! از سوي ديگر هم با خودم مي انديشيدم اگر آتش سوزي رخ بدهد آن جا با کپسول آتش نشاني، شعله ها را خاموش مي کنند!...

با جنايي شدن اين پرونده، قاضي علي اکبر احمدي نژاد (قاضي ويژه قتل عمد) ادامه تحقيقات را در حالي به عهده گرفت که عليرضا کاشي مدير وقت روابط عمومي شرکت برق درباره اين ماجرا به خراسان گفت: طي سه سال گذشته (93 تا 96) شرکت برق بارها با اين مشترک همراهي کرد تا بدهي خود را به صورت اقساطي تسويه کند اما او هر بار خلف وعده کرد تا اين که در  روند قانوني، ماموران شرکت به ناچار برق منزل اين مشترک را پس از اخطارهاي متعدد قانوني قطع کردند. متهم اين پرونده، در بازسازي صحنه جنايت نيز به صراحت ارتکاب قتل را پذيرفت و گفت: رئيس شرکت (مقتول) برخورد مناسبي با من داشت ،حتي بدهکاري ام را تقسيط کرد تا آن را پرداخت کنم ولي وقتي ماموران براي قطع برق آمدند من خيلي عصباني شدم و ديگر نفهميدم چه کار مي کنم!

بنابر اين گزارش، پس از تکميل تحقيقات در دادسراي عمومي و انقلاب و با توجه به اهميت و حساسيت اين ماجراي فاجعه بار، پرونده «مرد آتش افروز» به شعبه دوم دادگاه کيفري  ارسال شد و زير ذره بين قضاوت قرار گرفت. متهم اين پرونده جنايي که توسط يکي از قضات باتجربه و پرآوازه دستگاه قضايي  محاکمه مي شد در حالي که در برابر سوالات تخصصي و فني قاضي حسين امام وردي هيچ راه گريزي نداشت با پذيرش ماجراي آتش افروزي در شرکت برق مدعي شد که من قصد کشتن مهندس را نداشتم و فقط مي خواستم آن ها را بترسانم!

و ... اما اين اظهارات با توجه به قصد و نيت قبلي متهم براي تهيه بنزين و همچنين شواهد و دلايل مستند موجود در پرونده، مورد قبول قضات دادگاه قرار نگرفت و در نهايت قاضي امام وردي پس از مشورت با مستشار دادگاه، راي به قصاص نفس متهم داد. اين راي که با اعتراض متهم روبه رو شده بود براي بررسي دقيق تر به ديوان عالي کشور ارجاع شد اما قضات زبده ديوان عالي نيز پس از بررسي محتويات پرونده و استنادات و دلايل قاطع و قانوني قضات دادگاه کيفري يک، مهر تاييد بر حکم قصاص نفس زدند و بدين ترتيب رقص شعله هاي مرگ پاي چوبه دار براي مجازات مرد آتش افروز که اکنون 36 سال دارد آغاز شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره