نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

حریرچی: ماسک زدن از شنبه در تهران اجباری می‌شود

منبع
مهر
بروزرسانی
حریرچی: ماسک زدن از شنبه در تهران اجباری می‌شود

مهر/ معاون کل وزارت بهداشت، از اجراي اصل اجباري شدن ماسک در تهران از روز شنبه، خبر داد.

 ايرج حريرچي، در خصوص وضعيت فعلي بيمارستان‌ها در خدمت رساني به بيماران مبتلا به کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر، اکثر استان‌هاي کشور در وضعيت قرمز و هشدار قرار دارد.

وي افزود: در استان تهران که وضعيت حادتري را مشاهده مي‌کنيم، در حال حاضر، در بيمارستان‌ها، ۴۷۹۳ بيمار کرونايي بستري داريم که ۹۴۸ بيمار در بخش‌هاي ICU تحت مراقبت هستند.

حريرچي بيان کرد: با وجود اينکه به دليل شرايط کرونايي ۲۰ تا ۳۵ درصد پذيرش بيماران عادي را در بيمارستان‌ها کاهش داديم، در لحظه کنوني، ۳۱۱ بيمار در اورژانس‌ها منتظر هستند تا به بخش‌هاي بستري منتقل شوند، اما به دليل کمبود تخت دچار مشکل هستيم، البته در ۲۴ ساعت آينده اين مشکلات مرتفع شده و بيماران به بخش منتقل مي‌شوند، اما بازهم بيماران جديدي مراجعه مي‌کنند که بايد بستري شوند.

وي با بيان اينکه دستگاه‌ها و تجهيزات پزشکي دچار فرسودگي شده‌اند، اظهار کرد: مثلاً در شرايط عادي ۱۰ درصد بيماران به اکسيژن نياز دارند، اما ۱۰۰ درصد بيماران کرونايي به اکسيژن آن هم ۱۰ ليتر در دقيقه نياز دارند. ما دستگاه‌هاي اکسيژن ساز و مخازن زيادي را اضافه کرده‌ايم، اما مجبور هستيم در بعضي از مراکز حتي از کپسول اکسيژن استفاده کنيم. همچنين، دستگاه‌هاي سي تي اسکن که براي تعداد معيني تست در روز طراحي شده بودند، بايد ۲۰۰ تا ۳۰۰ تست براي ريه افراد مبتلا انجام دهند.

وي با اشاره به فرسودگي شغلي نيروهاي انساني، گفت: نيروهاي انساني بخش بهداشت و درمان هفت ماه پي در پي مشغول خدمت رساني هستند. در بعضي از بيمارستان‌ها روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در مرخصي استعلاجي کرونا به سر برده و به قرنطينه مي‌روند و در نهايت، تعداد بهبود يافته، تعدادي از آنها بستري و تعدادي نيز شهيد مي‌شوند. متأسفانه اقليت ناهمراه جامعه، اکثريت همراه را دچار مشکلات شديدي همچون، ابتلاء، بستري و مرگ مي‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اصل اجباري شدن ماسک در تهران از روز شنبه اجرايي خواهد شد. اصل جريمه نيز تصويب شده است. در مورد ميزان جريمه و نحوه اعمال آن نيز کارشناسي‌هاي مختلفي در حال انجام است. ديروز پيش نويس مصوبه‌اي مبني بر مجازات "افراد کرونايي که اطلاع دارند به کرونا مبتلا هستند، اما در جامعه تردد مي‌کنند"، نيز تهيه شد تا مجازات‌هاي قابل توجهي نيز براي آنها وضع شود.

حريرچي در خصوص اعمال محدوديت‌ها در تهران، گفت: مصوبه فعلي تا شنبه ۱۸ مهر ادامه دارد و اين مصوبه قابل تمديد است و در هفت استان اجرا مي‌شود، براي برخي استان‌ها نيز تقاضا شده تا اجرايي شود. اما ما نگران رفتار متناقض مردم هستيم. قرار نيست که با تعطيلي مدارس و مشاغل، آمار مسافرت‌ها و حضور مردم در مراکز خريد و پاساژها و.. افزايش يابد. اگر تعطيلي اعمال مي‌شود، براي اين است که مردم در منزل بمانند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar