نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

"دیوار" برنده کلاه برداری اینترنتی

منبع
ايسنا
بروزرسانی
"دیوار" برنده کلاه برداری اینترنتی

ايسنا/ کردستان رئيس پليس فتاي استان کردستان با اشاره به افزايش 14 درصدي وقوع جرائم فضاي مجازي عنوان کرد: بيشترين کلاهبرداري اينترنتي مربوط به سايت ديوار و آگاهي‌هاي دروغين کلاهبرداران بوده است.

سرهنگ مهدي دانشپور، امروز(16 مهرماه) در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي استان کردستان اظهار کرد: امروز دشمنان قسم خورده نظام و انقلاب به دليل شکست‌هاي پي در پي خود، در مقابله با کشورمان جنگ نرم‌افزاري و تهاجم فرهنگي را راه‌اندازي کرده‌اند.

وي فضاي مجازي را عامل اصلي بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي دانست و افزود: شبکه‌هاي اجتماعي يکي از ابزارهاي اصلي جنگ نرم‌افزاري عليه کشورمان است چراکه ذهن جوانان ما را نشانه گرفته است.

رئيس پليس فتاي استان کردستان به عملکرد شش ماه پليس فتاي استان کردستان اشاره و بيان کرد: از ابتداي سال جاري 28 درصد جرائم فضاي مجازي را جرائم اخلاقي، 57 درصد جرائم مالي و 15 درصد را ساير جرائم تشکيل مي‌دهد.

وي با اشاره به افزايش 14 درصدي وقوع جرائم فضاي مجازي عنوان کرد: در مدت ياد شده پليس فتاي استان کردستان موفق به کشف 93 درصد از جرائم فضاي مجازي شده است.

سرهنگ دانشپور اعلام کرد: در شش ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل در کشف جرائم 19 درصد افزايش کشف و در بحث دستگيري مجرمان فضاي مجازي 10 درصد افزايش داشته‌ايم.

وي از کاهش 40 درصدي جرائم مالي و برداشت‌هاي بانکي با راه‌اندازي رمز پويا خبر داد و افزود: بيشترين کلاهبرداري اينترنتي مربوط به سايت ديوار و آگاهي‌هاي دروغين کلاهبرداران بوده است.

رئيس پليس فتاي استان کردستان با تأکيد بر اينکه بايد سطح معلومات مردم در زمينه فضاي مجازي را افزايش دهيم، تصريح کرد: سه عامل سطح سواد رسانه‌اي، اعتماد بيجا و سهل انگاري از عوامل اصلي جرائم سايبري هستند.

وي تأکيد کرد: در اين راستا بايد سطح معلومات، دانش وآگاهي مردم در زمينه قابليت‌هاي اينترنتي و سواد رسانه‌اي مردم را افزايش دهيم تا کمتر شاهد معضلات اجتماعي باشيم.

سرهنگ دانشپور اعتماد بيجا را يکي از دلايل اصلي جرائم فضاي مجازي ذکر کرد و گفت: امروز کاربران فضاي مجازي اعتماد بيجايي به اين شهر شيشه‌اي دارند و کاربران بايد بدانند که هويت‌هاي مجهول و تباهي به ويژه در بحث دوست‌هاي اينترنتي و معضلات اخلاقي وجود دارد که از چشم‌ها آن‌ها پنهان مانده است.

وي اذعان کرد: خانواده‌ها بايد همانگونه که به فکر يک غذاي سالم براي فرزندانشان هستند، بايد به فکر غذاي روح و روان فرزندان خود باشند تا به راحتي اجازه ندهند که افرادي در فضاي سايبري از آنان سوء استفاده کنند.

رئيس پليس فتاي استان کردستان سهل انگاري کاربران فضاي مجازي را يکي ديگر از دلايل رشد جرائم فضاي مجازي دانست و افزود: تعدادي از کاربران فضاي مجازي با وجود آگاهي و دانش در مورد معضلات فضاي مجازي باز هم با يک سهل‌انگاري ساده گرفتار مشکلات اين فضاي سايبري خواهند شد.

وي با اشاره به هشدارهاي پليس فتاي استان کردستان خاطرنشان کرد: مردم در زمان خريد و فروش در سايت ديوار ابتدا هشدارهاي پليسي را در نظر گرفته و با اطلاعات کافي در اين زمينه اقدام کنند و تا زمان رؤيت کالا پولي را به حساب کسي واريز نکنند و جذب تخفيفات واهي تبليغات فضاي مجازي نشوند.

سرهنگ دانشپور يکي از مشکلات رمز پويا را وجود خلاء در هنگام ورود رمز دوم دانست و يادآور شد: کاربران فضاي مجازي سعي کنند رمز پوياي خود را در 10 ثانيه پاياني فرصت ارسال رمز وارد کنند تا خلاء براي سوء استفاده کاربران ايجاد نشود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar