نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

لاری: بیماران مبتلا به کرونا رصد می‌شوند

منبع
ايرنا
بروزرسانی
لاری: بیماران مبتلا به کرونا رصد می‌شوند

ايرنا/ سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از پيگيري و رصد بيماران مبتلا به ويروس کرونا بر اساس داده‌هاي آزمايشگاهي خبر داد.

سيما سادات لاري روز چهارشنبه درباره پيگيري و رصد بيماران مبتلا به ويروس کرونا بر اساس دستور رييس جمهوري بيان کرد: در بخش دولتي سامانه «سيب» وجود دارد که ابتلاي افراد به ويروس کرونا که در بخش دولتي آزمايش مي‌شوند، در اين سامانه ثبت مي‌شود، سپس بر اساس اين نتايج، از فرد مبتلا براي عدم حضور در محل کار، تعهد گرفته مي‌شود.

وي ادامه داد: اين پيگيري در شهرهاي کوچک به مراتب ساده‌تر است. زيرا افراد يکديگر را مي‌شناسند و وضعيت بيماري فردي که به ويروس کرونا مبتلا باشد، به راحتي قابل پيگيري است اما مشکلاتي در شهرهاي بزرگ در اين زمينه وجود دارد.

تعيين جريمه بر عهده ستاد ملي مقابله با کرونا است

معاون وزير بهداشت گفت: البته هنوز جريمه‌اي براي اين موضوع که اگر فرد مبتلا به ويروس کرونا، بيماري خود را پنهان کرده و در محل کار حضور پيدا کند، تعيين نشده است. اين جريمه يا هر نوع برخورد بايد توسط ستاد ملي مقابله با کرونا تعيين شود.

سخنگوي وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس دستور رييس جمهوري، هر شخصي که به ويروس کرونا مبتلا شده، بايد وضعيت او از طريق آزمايشگاه‌هاي خصوصي نيز به محل کار و خانواده فرد مبتلا اطلاع داده مي‌شد. براي اين موضوع به روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي اعلام شد که معاونت درمان هر دانشگاه علوم پزشکي بايد نتيجه آزمايش مثبت کروناي افراد را از آزمايشگاه‌هاي خصوصي هم به صورت روزانه دريافت کرده و مانند بيماراني که در بخش دولتي شناسايي شده‌اند، پيگيري شوند.

لاري افزود: روزانه فرم اطلاعات بيماراني که تست مثبت کرونا داشتند از آزمايشگاه‌هاي خصوصي دريافت شده و به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ارائه مي‌ شود.

افراد مبتلا به ويروس کرونا، بيماري خود را پنهان نکنند

وي اظهار کرد: همان طور که رييس جمهوري از ابتداي شيوع ويروس کرونا در کشور بارها در ستاد ملي مقابله با کرونا تاکيد کرد، افراد مبتلا به ويروس کرونا نبايد بيماري خود را پنهان کرده و در محل کار خود حاضر شوند. وظيفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين زمينه، اين است که نتايج مثبت آزمايش کرونا را ثبت و وضعيت بيمار را پيگيري کند که اين کار در حال انجام است. هر نوع برخورد با فرد مبتلا به کرونا که بيماري خود را پنهان کرده و در محل کار حاضر مي‌شود، در اختيار وزارت بهداشت نيست و ستاد ملي مقابله با کرونا بايد در اين زمينه ساز و کار لازم را تهيه کند.

فرد مبتلا به کرونا نبايد در محل کار حاضر شود

معاون وزير بهداشت گفت: پروتکل‌هاي بهداشتي بازگشت به کار نيز وجود دارد و بازرسان بهداشت محيط و کار بر اين موضوع نظارت مي‌کنند. اگر بيمار مبتلا به ويروس کرونا در محل کار حاضر شود، کارفرما مسئول است. در اين زمينه برخورد با کارفرما نيز انجام شده است. شغل و محل کار افراد هنگام انجام تست کرونا ثبت مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

پس از این بخوانید

پس از این بخوانید

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر