نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی: رفتار مردم کرونا را وحشی‌تر کرده است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
رییس شبکه بیماری‌های ویروسی: رفتار مردم کرونا را وحشی‌تر کرده است

ايرنا/ رييس شبکه بيماري‌هاي ويروسي ايران گفت: برخي‌ها افزايش ابتلا، بستري و مرگ و مير ناشي از کرونا را به بيماري‌زايي بيشتر اين ويروس نسبت مي‌دهند که از نظر علمي صحت ندارد. درواقع اين رفتارهاي نامناسب مردم بوده که عامل افزايش موارد ابتلا شده است.
 
رييس شبکه بيماري‌هاي ويروسي ايران گفت: برخي‌ها افزايش ابتلا، بستري و مرگ و مير ناشي از کرونا را به بيماري‌زايي بيشتر اين ويروس نسبت مي‌دهند که از نظر علمي صحت ندارد. درواقع اين رفتارهاي نامناسب مردم بوده که عامل افزايش موارد ابتلا شده است.
سيدمحمد جزايري اظهار داشت: تاکنون تعدادي جهش جزيي در ويروس به وجود آمده که از سراسر دنيا گزارش گرديده اما اين موضوع به بيماري زايي بيشتر کرونا ارتباطي ندارد و تاکنون اين موضوع اثبات نشده است.
وي گفت: شيوع بيشتر کرونا در روزهاي اخير را نبايد گردن ويروس کرونا انداخت بلکه رفتارهاي مردم سبب ايجاد شرايط امروز شده است. معمولا ويروس بعد از مصرف دارو و واکسن، نقشه ژنتيکي خود را عوض مي کند که الان هيچکدام از آنها توليد نشده و در اختيار مردم قرار نگرفته است.
جزايري ادامه داد: در آينده ممکن است جهش هايي در ويروس کرونا پيدا شود و آن را به سمت کشتار بيشتر ببرد اما الان اين موضوع هنوز اتفاق نيفتاده است. کرونا جزو ويروس هاي گروه RNA دار است که به‌رغم تمايل فراوان اين گروه به ايجاد جهش در ساختمان خود در برابر فشارهاي سيستم ايمني، دارو و واکسن، هنوز شواهدي مبني بر استفاده از اين توان بالقوه خود در دنيا به دست نيامده است.

به گفته وي: ويروس HIV (عامل بيماري ايدز) با وجود اينکه در راس اين گروه از ويروس‌ها است، چنين رفتاري را از خود بروز نداده است. در حالي که ويروس کرونا از نظر نحوه انتقال به هيچ وجه با HIV قابل مقايسه نيست. بنابراين توصيه مي شود به جاي انداختن تقصير به گردن جهش هاي ويروس کرونا، عموم مردم روش هاي کنترل عفونت مانند عدم تردد غيرضروري و فاصله گذاري اجتماعي را رعايت کنند.

جوانان بيشتر در معرض بيماري قرار دارند

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: گزارش مبسوطي که حدود پنج روز قبل در آمريکا منتشر شده است، نشان مي دهد در ماه هاي اگوست و سپتامبر (مرداد و شهريور) به دليل باز شدن مراکز آموزشي مانند دانشگاه ها افراد در سنين بين ۱۸ تا ۲۲ سالگي بيشتر به بيماري کرونا مبتلا شده اند. ميزان اين ابتلا در اين گروه سني ۵۵ درصد نسبت به ماه هاي قبل بيشتر گزارش شده است.
جزايري ادامه داد: اين گزارش که از سوي محققان آمريکايي تهيه و منتشر شده است، نشان مي دهد افزايشي که در سير ابتلا به بيماري کرونا صورت مي گيرد ارتباط مستقيم با رفتار مردم دارد.
وي ادامه داد: برخي از جوانان بر اين باور هستند که به دليل تقويت سيستم ايمني بدنشان به بيماري مبتلا نمي شوند که باور غلطي است و اين ويروس همه افراد را در معرض ابتلا قرار مي دهد.

مردم به دستورات بهداشتي بي توجه هستند

رييس شبکه بيماري‌هاي ويروسي ايران اظهار داشت: مردم ما به دستورات بهداشتي بي توجه هستند و حتي در اوج تابستان و تعطيلي تمام مراکز آموزشي، در مرداد ماه هم موارد زيادي از ابتلا به بيماري کرونا را مشاهده کرديم.
جزايري گفت: در حالي که تمام گزارشات علمي نشان مي دهند هواي خشک و گرم سبب کاهش انتقال ويروس مي شود اما اين امر ثابت شده علمي در ايران و خصوصا تهران نقض شده و شاهد انتقال بيشتر بيماري در اين ايام بوديم.

وي در مورد اين سولا که چرا اين روند حداقل در شهر تهران رخ نداده است، توضيح داد: ترددهاي بي مورد و غيرضرور، مسافرت‌ها و... سبب افزايش موارد انتقال بين مردم و بي اثر شدن اثرات گرما و خشکي بر چرخه انتقال ويروس شده است.
رييس شبکه بيماري‌هاي ويروسي ايران افزود: کاهش مبتلايان، بستري ها و در نتيجه مرگ و مير ناشي از بيماري با برنامه ريزي مناسب مسئولان و بهينه شدن رفتار اجتماعي مردم محقق مي شود.
جزايري ادامه داد: اگر مردم به رفتاري هاي غيراصولي خود اصرار داشته و تغيير رفتار جدي ندهند و مسئولان هم برنامه ريزي مناسب نداشته باشند، از اين به بعد هم شاهد اين دست اتفاقات ناخوشايند در کشور خواهيم بود.

فقط تعطيلي چاره کار نيست

وي درخصوص اين سوال که آيا ايجاد محدوديت‌ها به تنهايي مي تواند سبب مهار بيماري شود، گفت: فقط تعطيلي هاي يک يا دو هفته اي چاره کار نيست و به احتمال زياد تاثير موقتي در کاهش گسترش بيماري و مرگ و مير خواهد داشت.
جزايري ادامه داد: هرچند تعطيلي همه جانبه براي هيچ کشوري امکان پذير نيست اما به بهره گيري از تجربيات ساير کشورها در زمينه اعمال محدوديت ها و استفاده ساير اقدامات، شرايط بهتري را فراهم مي کند. ايتاليا بالاترين نرخ بيماري و مرگ و مير را در اواخر بهار و در حين موج اول بيماري داشت اما در موج دوم که از چند هفته قبل در آن کشور آغاز شد، اين ميزان به حداقل خود رسيده است.
وي گفت: مسوولان اين کشور، رعايت اصول بهداشتي و کنترل عفونت از سوي مردم را عامل اصلي اين کاهش بيماري و مرگ و مير در آن کشور مي دانند.

رييس شبکه بيماري‌هاي ويروسي ايران به مردم توصيه کرد: با توجه به اينکه هنوز واکسن و داروي اين بيماري توليد نشده است، همچنان استفاده از ماسک، فاصله گذاري اجتماعي و عدم ترددهاي بي مورد مي تواند سبب کاهش موارد ابتلا به اين بيماري در کشور باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar