روزنامه شهروند/ سرقت مسلحانه و قتل عمد، عنوان جرم‌هايش بود؛ جرم‌هايي که به خاطرش حبس مي‌کشيد و احتمالا پاي چوبه دار هم مي‌رفت. با اين حال، يک باند تشکيل داد، تا کلاهبرداري را هم در پرونده قضائي خود به ثبت برساند. اين مرد از داخل زندان يک باند 9نفره کلاهبرداري تشکيل داد. از داخل زندان نوچه‌هايش را هدايت‌مي‌کرد تا بتوانند مردم را فريب دهند.

تنها يک تماس کافي بود تا پول‌هاي ميليوني به حساب اين تبهکاران واريز شود. ماجرايي که سال‌هاست در کشور اتفاق مي‌افتد، بارها نسبت به آن هشدارهاي لازم داده شده، ولي باز هم قرباني مي‌گيرد. اعضاي اين باند با هوشياري کارآگاهان پليس فتاي تهران بزرگ شناسايي و دستگير شدند.

نخستين شاکي
اين پرونده از چند وقت پيش تحت پيگرد پليس فتاي پايتخت قرار گرفت. نخستين شاکي با حضور در مقر پليس فتاي پايتخت راز اين باند را لو داد: «شخصي ناشناس از شماره‌اي مشخص با من تماس گرفت. او ادعا کرد که شما به علت خوش‌حسابي در قرعه‌کشي راديو جوان برنده کمک‌هزينه عتبات عاليات شده‌ايد. سپس با ترفند و فريب، درخواست واردکردن کدهايي در دستگاه عابربانک را کرد و با لحظه‌‌اي غفلت متوجه انتقال پول از حسابم به ميزان يک ميليارد ريال شدم.»

صد شکايت ديگر
با توجه به شکايت صورت‌گرفته موضوع در دستور کار کارآگاهان و کارشناسان اين پليس قرار گرفت. با بررسي‌هاي تخصصي و اطلاعاتي صورت‌گرفته مشخص شد متهم يک فرد زنداني است. او از داخل زندان اقدام به تشکيل يک باند کلاهبرداري کرده است. تحقيقات بعدي نشان داد که اعضاي اين باند، اقدام به سرقت از حساب بيش از صد نفر ديگر با همين روش کرده‌اند.

بازداشت مجرمان
به دليل گسترده‌بودن فعاليت اين باند کلاهبرداري مأموران اين پليس پس از اقدامات پيچيده سايبري همه اعضاي باند را شناسايي کردند. در ادامه مأموران پليس در قالب چندين تيم عملياتي متهمان را غافلگير و همه اعضا را دستگير کردند. در بازرسي از محل اختفاي متهمان بيش از 180 سيم‌کارت، تعداد زيادي تلفن همراه و ديگر آلات و ادوات مجرمانه کشف شد. اموال کشف شده به همراه متهمان به پليس فتا منتقل شد. همچنين در ادامه مشخص شد که خسارت مالي صورت‌گرفته به شکات توسط اين باند به ميزان 12 ميليارد و 500 ميليون ريال بوده است. با اين حال، همچنان ساير اقدامات براي کشف زواياي پنهان و شکات احتمالي ادامه دارد .

با بررسي‌هاي تخصصي مشخص شد متهم يک زنداني است. او از داخل زندان اقدام به تشکيل يک باند کلاهبرداري کرده است. تحقيقات بعدي نشان داد که اعضاي اين باند، اقدام به سرقت از حساب بيش از صد نفر ديگر با همين روش کرده‌اند.
در ادامه طي تحقيقات به عمل آمده مشخص شد رئيس باند به جرم قتل عمد و سرقت مسلحانه در زندان بوده است. اين مجرم در اعترافات خود به پليس گفت: «با يکي از دوستانم در زندان نقشه کلاهبرداري تلفني را مطرح کردم، او هم قبول کرد. بعد از آن با همکاري هفت نفر از نزديکان خود در خارج از زندان نقشه را عملي کرديم. ما از طريق ورود به اينترنت بانک قربانيان حساب بانکي آنها را سرقت مي‌کرديم.»

هشيار باشيد
سرهنگ «داود معظمي گودرزي» رئيس پليس ‌فتاي پايتخت با اعلام اين خبر درباره اين تبهکاران هشدار داد؛ هشداري که بارها و بارها به مردم اعلام شده است: «ممکن است شيوه‌هاي کلاهبرداري اين افراد مجرم متفاوت باشد. اما در نهايت به يک شيوه عمل مي‌کنند. با اعلام برنده‌شدن مخاطبان با ترفندهاي ماهرانه تمام اطلاعات حساب بانکي يا کارت عابر بانک افراد را دريافت مي کنند. آنها با استفاده از آن اقدام به برداشت از حساب افراد مي‌کنند. کاربران ضمن حفظ هوشياري و توجه به توصيه‌هاي پليس فتا مراقب فريب افراد سودجو در فضاي سايبري باشند. آنها با در اختيار قرار ندادن اطلاعات حساب بانکي خود به ديگران، مجرمان را در عملياتي‌کردن اهداف خود ناکام بگذارند.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar