ايرنا/  سخنگوي سازمان غذا و دارو گفت : چهار فرآورده طبيعي با اجزاي گياهي براي بهبود علايم کوويد۱۹ از کميسيون قانوني سازمان غذا و دارو مصوبه گرفتند و دو مورد آنها توانستند مجوز توليد موقت ۶ ماهه را اخذ کنند.

کيانوش جهانپور افزود: هيچکدام از اين داروها داروي درمان کوويد۱۹ نيستند اما اثراتي براي بهبود علايم اين بيماري داشته اند که بايد مراحل بررسي بيشتر را طي کنند.

وي گفت: اولين داروي گياهي از اين مجموعه يک اسپري دهاني با نام PHR ۱۶۰ است که حاوي ۶ اسانس گياهي است و با توجه به نتايج کارآزمايي باليني ارائه شده در صورت مصرف به بهبود عوارض ريوي کوويد۱۹ شامل تنگي نفس، سرفه و اکسيژن رساني شرياني کمک مي کند.

سخنگوي سازمان غذا و دارو افزود: داروي دوم شربت موکوزيفت حاوي عصاره آبي ميوه دو گياه است که با توجه به مدارک کارآزمايي باليني ارائه شده، در صورت مصرف به بهبود علايم خستگي و بي اشتهايي در بيماران مبتلا به کوويد ١٩ کمک مي کند، اين دو دارو مجوز توليد موقت ۶ ماهه را دريافت کرده اند و وارد بازار شده اند.

جهانپور ادامه داد: فرآورده طبيعي ديگر يک شربت حاوي هفت جزء گياهي است که هنوز نام آن تاييد نشده اما بر اساس نتايج کارآزمايي باليني ارائه شده، اعلام شده که در کاهش دوران بستري و بهبود هايپوکسي (کاهش اکسيژن رساني به بدن) موثر است که مراحل بررسي آن در سازمان غذا و دارو ادامه دارد.

سخنگوي سازمان غذا و دارو گفت: چهارمين فرآورده طبيعي در اين مجموعه يک شربت حاوي يک گياه دارويي است که اسناد آن با نام آنوال اس در کميسيون قانوني سازمان غذا و دارو در حال بررسي است و بر اساس نتايج کارآزمايي باليني، اعلام شده که در بهبود برخي علايم بيماري کوويد۱۹ موثر است.

وي گفت: هنوز هيچکدام از اين داروها به عنوان داروهاي تاييد شده در درمان کرونا مطرح نيستند و به طور کلي در دنيا هنوز هيچ داروي اختصاصي براي درمان کرونا تاييد نشده است.

 ويروس کرونا عامل بيماري کوويد۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چين مشاهده و در مدت کوتاهي در همه جهان منتشر شد به طوري که سازمان بهداشت جهاني در اسفند ۹۸ ( مارس ۲۰۲۰)  بروز پاندمي (همه گيري جهاني) اين بيماري را تاييد کرد.

اين بيماري هنوز هيچ داروي اختصاصي تاييد شده اي ندارد اما از اثربخشي برخي داروهاي ضد ويروس، ضد التهاب و افزايش دهنده سيستم ايمني براي بهبود علايم اين بيماري و کمک به درمان مبتلايان آن استفاده مي شود. تعدادي از اين داروها در پروتکل درماني کرونا در ايران نيز تصويب شده است. پلاسمادرماني و اکسيژن درماني نيز از روش هاي مورد استفاده در درمان اين بيماري است.

بيماري کوويد ۱۹ بر اساس آمار رسمي کشورها تاکنون بيش از ۵۰ ميليون نفر را در دنيا مبتلا کرده و بيش از يک ميليون و ۲۵۰ هزار نفر نيز  بر اثر اين بيماري جان خود را از داده اند.

ويروس کرونا با دست آلوده يا عطسه و سرفه از طريق دهان، بيني و چشم به افراد منتقل مي شود.

تنگي نفس، خستگي و بدن درد، اختلال در بويايي و چشايي و مشکلات گوارشي از جمله علايم بيماري کوويد۱۹ است. بيش از ۸۰ درصد مبتلايان به اين ويروس دچار بيماري خفيف مي شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar