تسنيم/ فلوشيپ پريناتولوژي و بارداري‌‌هاي پرخطر ضمن تشريح علل سقط جنين عمدي گفت: در سال‌‌هاي اخير، برخي از مردم از داروهايي استفاده مي‌‌کنند که متأسفانه در بازار آزاد وجود دارد و افرادي که قصد سقط جنين دارند اين داروها را از بازار سياه تهيه و مصرف مي‌‌کنند!

دکتر شيرين نيرومنش  با بيان اين‌‌که براي پيشگيري از ناباروري توصيه ما اين است که زوجين پس از ازدواج به مدت طولاني از روش‌‌هاي پيشگيرانه از بارداري استفاده نکنند، اظهار کرد: توصيه ما اين است که زوجين، حداکثر يکسال پس از ازدواج، اقدام به بارداري کنند و آن را به تعويق نيندازند؛ تحقيقات نشان داده که هرچه مدت‌‌زمان پيشگيري از بارداري پس از ازدواج بيشتر باشد، به خصوص اگر خانم دچار عفونت باشد، احتمال ناباروري بيشتر است.

وي افزود: در زنان مبتلا به آندومتريوز نيز توصيه ما اين است که بيشتر از يک سال از بارداري جلوگيري نکنند و سريع‌‌تر اقدام به بارداري کنند.

فلوشيپ پريناتولوژي و بارداري‌‌هاي پرخطر درباره علل سقط جنين تصريح کرد: يکسري از سقط‌‌ها خودبه‌‌خودي هستند؛ 10 تا 15 درصد بارداري‌‌ها ممکن است به علت سالم نبودن جنين، بدون اين‌‌که مادر تمايلي به سقط داشته باشد، منجر به درد و خونريزي و سقط جنين شود.

وي ادامه داد: دسته ديگر از سقط‌‌ها، سقط عمدي هستند؛ متأسفانه برخي از زوجين که تمايلي به بارداري ندارند، پيشگيري لازم را ندارند؛ بيشتر موارد سقط‌‌هاي عمدي که براي سقط مراجعه مي‌کنند، افرادي هستند که در دوره عقد باردار مي‌‌شوند؛ توصيه ما به اين افراد اين است که در دوره عقد و قبل از اين‌‌که زوجين بخواهند زندگي مشترک خود را زير يک سقف آغاز کنند، از روش‌‌هاي پيشگيرانه مطمئن استفاده کنند زيرا در زوج جوان، شانس بارداري زياد است و بسياري از افراد از روش‌‌هاي غيرمطمئن براي پيشگيري از بارداري استفاده مي‌‌کنند و بعد هم که باردار مي‌‌شوند به دليل آن‌‌که مراسم عروسي نگرفته‌‌اند از روش‌‌هاي غيرقانوني براي سقط جنين استفاده مي‌‌کنند.

اين فلوشيپ پريناتولوژي متذکر شد: يک دسته از افراد نيز به دليل شرايط اجتماعي، اقتصادي و خانوادگي، در يک برهه‌‌ از زمان، تمايل به فرزندآوري ندارند و از روش‌‌هاي مطمئن براي پيشگيري از بارداري نيز استفاده نمي‌‌کنند و با يک حاملگي ناخواسته مواجه مي‌‌شوند و متأسفانه اقدام به سقط جنين مي‌‌کنند.

وي ادامه داد: متأسفانه "قبح سقط جنين" در جامعه ريخته شده و يکسري از زوجين به راحتي به سقط جنين خود اقدام مي‌‌کنند در حالي‌‌که از لحاظ اخلاقي، قانوني و شرعي، سقط جنين کار پسنديده‌‌اي نيست.

نيرومنش درباره سقط‌‌هاي غيرقانوني گفت: در سال‌‌هاي قبل، افراد براي سقط جنين غيرقانوني، به مراکز غيرقانوني و زيرزميني و مراکز آلوده مراجعه و اقدام به سقط جنين مي‌‌کردند که باعث عوارض بسيار شديد مانند خطرات جاني براي مادر، پارگي رحم و عفونت مي‌‌شد؛ در سال‌‌هاي اخير، مردم به راحتي از داروهايي استفاده مي‌‌کنند که متأسفانه در بازار آزاد وجود دارد و افرادي که قصد سقط جنين دارند اين داروها را از بازار آزاد و سياه تهيه و مصرف مي‌‌کنند!

اين متخصص زنان و زايمان ضمن هشدار نسبت به استفاده از اين داروها و عوارض آن‌‌ها تأکيد کرد: علاوه بر عوارض گفته شده، سقط‌‌هاي غيرقانوني در بسياري از موارد باعث عذاب وجدان و مشکلات روحي و رواني نيز مي‌‌شود؛ از سوي ديگر، گاهي افرادي که اقدام به سقط کرده‌‌اند، دوباره صاحب فرزند نمي‌‌شوند؛ فرزندآوري يک نعمت است و اميدواريم با کمک برنامه‌‌ريزي مسئولان، شرايطي براي زوج‌‌هاي جوان فراهم شود که در زمان مناسب ازدواج و فرزندآوري داشته باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar