باشگاه خبرنگاران/ با توجه به نتايج واکسن دو شرکت آمريکايي و آلماني سازمان جهاني بهداشت اعلام کرد که وجود واکسن اوضاع را در سال ۲۰۲۱ کاملا تغيير مي‌دهد.
 
 ساعاتي پس از اعلام دو شرکت آمريکايي فايزر و آلماني بيونتک درباره کارايي واکسني که براي مقابله با کرونا تا سطح ۹۰ درصد ساخته‌اند، سازمان جهاني بهداشت روز دوشنبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که وجود واکسن اوضاع بحران کرونا را تا مارس ۲۰۲۱ به شکل کامل تغيير خواهد داد.

يک مقام عالي رتبه سازمان جهاني بهداشت گفت که توزيع واکسن بين مناطق کم‌درآمد تا مارس ۲۰۲۱ تغيير ريشه‌اي در بحران کرونا ايجاد مي‌کند.

بروس ايلوارد به نشست سالانه وزراي سازمان جهاني بهداشت گفت که نتايج موقت که روز دوشنبه اعلام شد، نشان مي‌دهد واکسن شرکت فايز در بررسي‌هاي مرحله سوم «بسيار مثبت» بود.

سازمان جهاني بهداشت اعلام کرد که واکسن کرونا نياز به ۴.۵ ميليارد دلار ديگر دارد تا در ابتداي ۲۰۲۱ آماده شود.تدروس ادهانوم مدير اين سازمان هم گفت خبر‌هاي شرکت فايزر و بيونتک اميدوارکننده هستند.

او در صفحه توئيترش نوشت: «از اخبار اميدوارکننده در زمينه واکسني که شرکت‌هاي فايزر و بيونتک ساخته‌اند، استقبال مي‌کنيم و از همه دانشمندان و همکاران در سرتاسر جهان که ابزار‌هاي جديد ايمن و کارا براي غلبه بر کوويد ۱۹ مي‌سازند، تشکر مي‌کنيم.»

دو شرکت آمريکايي فايزر و آلماني بيونتک روز دوشنبه اعلام کردند واکسني براي بيماري کرونا ساخته‌اند که تا ۹۰ درصد کارايي دارد. اين نتايج پس از بررسي مرحله سوم تجارب باليني واکسن به دست آمد.

بالاترين سطح ايمني ۲۸ روز پس از دريافت دوز اول اين واکسن محقق خواهد شد و يک هفته پس از دريافت دوز دوم کامل خواهد شد.

دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري آمريکا در توئيتي با استقبال از اين خبر در صفحه توئيترش نوشت: «بورس نتايج عالي ثبت کرد و واکسن هم به زودي از راه مي‌رسد. براساس گزارش‌ها ۹۰ درصد کارايي دارد. خبر خوبي است.»

براساس آخرين آمار‌ها شمار مبتلايان به کرونا از مرز ۵۰ ميليون نفر در جهان گذشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar