تسنيم/  وزير بهداشت با اشاره به افزايش تست‌ها در آينده به ۱۰۰ هزار مورد در روز گفت: تست‌هاي سريع از هفته آينده وارد بازار مي‌شود.

سعيد نمکي در آيين افتتاح 66 پروژه ‌سلامت استان کرمانشاه با اشاره به اينکه ما در شرايط تحريم و روزهاي سخت بيشتر از روزهاي برخوردار مي‌توانيم به مردم خدمت‌رساني کنيم اظهار داشت: امسال اولين سالي است که 10 هزار و 600 تحت بيمارستاني به تخت‌هاي کشور خواهيم افزود و اينچنين سالي قبل و بعد از انقلاب وجود نداشته است که در اوج تحريم و بستن دست و پا در شرايط سخت اقتصادي اينچنين اقداماتي انجام شود.

نمکي گفت: طرح غربالگري عمومي که امروز همکاران ما در کشور آغاز مي‌کنند پيرو جلسه تاريخي در محضر مقام معظم رهبري برگزار شد و ايشان اوامري فرمودند که يکي از نکات کليدي و سرنوشت‌ساز کنترل و مهار بيماري، محله محور کردن و خانواده محور کردن اين طرح بود.

وي افزود: طرحي که امروز آغاز شود دگرگوني در مسير بيماري ايجاد خواهد کرد و در روزهاي نخست مديريت بيماري با همکاري بسيج و ديگر سازمان‌ها آغاز شد و توانستيم با بسيج ملي مبارزه با کرونا در کمتر از 60 روز تعداد مرگ‌ها به کمتر از 40 نفر در روز و ميزان بستري‌ها در 50 روز اول به يک پنجم برسد.

نمکي بيان کرد: اين راه بسيار موفق بود که از تجربه ارزشمند دفاع مقدس به دست آمده بود و توانستيم در کمتر از 60 روز با غربالگري 78 ميليون جمعيت بار بيمارستان‌ها را به شدت کاهش دهيم.

وزير بهداشت گفت: در اين مرحله نيز با توجه به همکاري بين‌بخشي مناسبي که بعد از فرمايشات مؤثر مقام معظم رهبري ايجاد شد توانستيم طرحي را آماده کنيم و امروز اين طرح محله‌محور از استان کرمانشاه همزمان با سراسر کشور آغاز شد.

وي افزود: در اين طرح محور فعاليت ما بيماريابي زودرس، قرنطينه بيماران شناسايي شده و حمايت‌هايي که در طول قرنطينه بايد از آن‌ها انجام شود. شناسايي سريع موارد مبتلا و افزايش تست‌ها که اکنون به روزانه 40 هزار مورد افزايش يافته و تا هفته‌هاي آينده به روزي 100 هزار خواهد رسيد، است.

وزير بهداشت عنوان کرد: خوشبختانه تست‌هاي سريع که 20 تا 25 دقيقه نتيجه اعلام مي‌شود نيز در داخل ساخته شده و تا هفته آينده وارد بازار مي‌شود و مقدار قابل توجهي نيز وارد شده که با افزايش تست‌ها به روزي 100 هزار مورد، موارد داراي اولين علائم قابل بررسي و حلقه مبتلايي و افراد مرتبط با بيمار شناسايي شوند و از ظرفيت‌هاي مردمي اعم از بسيج، مساجد و روحانيت و طرح ماندگاري به نام هر خانه يک پايگاه سلامت استفاده شود که در هر خانه به سفير سلامت خواهيم داشت.

وي افزود: استان کرمانشاه يکي از استان‌هايي است که در اولين روزهاي طرح هر خانه يک پايگاه سلامت به خوبي درخشيد و يکي از ظرفيت‌هاي بي‌بديل است که امروز در طرح محله محور و خانواده محور مي‌تواند استفاده شود.

نمکي گفت: برآورد ما اين است که با اين همدلي و رعايت بيشتر پروتکل‌ها و با محور آموزش بار بيمارستان‌ها به شدت کاهش يابد و نشان افتخاري براي جمهوري اسلامي کسب شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar